Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Håber Clinton at Obama myrdes?

24. maj 2008 09:30
Visninger  [835 ]   Debat  [10 ]

Hillary Clinton, der ifølge en del amerikanske medier lige så godt kunne opgive valgkampen mod Barack Obama, er kommet med en opsigtsvækkende udtalelse om, hvorfor hun ikke giver op. 

"My husband did not wrap up the nomination in 1992 until he won the California primary somewhere in the middle of June, right? We all remember Bobby Kennedy was assassinated in June in California. I don t understand it," she said, dismissing calls to drop out.

Hendes pointe er åbenbart, at juni er en god måned for politiske drab, og at Obama kan blive den næste  ....  de er sandelig noget for sig selv, de clintonner.

Se mere her 

http://www.huffingtonpost.com/david-rees/hillary-clinton-why-would_b_103332.html 

 

Del på Facebook
24.05-2008 | 10:12 af Lars Nielsen
Tja, hvem ved. Det er jo ikke så lidt Hilary og Bill Clinton har på samvittigheden lige fra Whitewater via .. og til Bill s benådninger af "slipseklædte dybt økonomiske kriminelle" i dagene før han gik af som præsident, f.eks. Marc Rich.
 
 
24.05-2008 | 10:22 af Jakoba
Nah man kan også overfortolke kommentarer, og det sker lidt hyppigt i USA.
 
24.05-2008 | 10:27 af gitte rasmussen
Er USA klar til en sort præsident?

Det har under hele primærvalgkampen været det store spørgsmål i skabet, og nu – i slutfasen – kommer det endelig brusende ud: Hudfarve.

Hillary er hvid, Obama er sort. Vil USA overhovedet have en sort præsident, når det kommer til stykket?

Den uafhængige kommentator Roger Simon har sine tvivl: »Hudfarve er det store uløste problem i USA. Måske det største uløste problem i den amerikanske hverdag. Otte procent af de amerikanske vælgere siger i en ny stor måling, at de ikke vil stemme på en sort person, og det er kun de otte procent, som er villige til at indrømme det på telefonen over for en meningsmåler,« skriver han i webmagasinet Politico.
 
 
24.05-2008 | 10:35 af Bruce1
Skulle ikke undre mig om han snigmyrdes, ligesom begge Kennedy er, hvis han bliver en for yderliggående og venstreorienteret pro-islam  præsident. Så kunne han blive direkte farlig for landet, ja verden måske.
 
 
24.05-2008 | 10:49 af gitte rasmussen
Bruce1 Jeg har selv fået tanken, nu har jeg mange gange været i USA og personligt tror jeg ikke at de er klar til en sort præsident.
 
 
24.05-2008 | 11:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
24.05-2008 | 11:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
24.05-2008 | 11:48 af Bruce1
Jeg går bestemt ikke ind for drab af nogen art, men bliver han præsident tror jeg ikke han bliver en gammel mand, han mangler desuden noget statsmandsagtigt som selv Hillary har.
 
 
24.05-2008 | 13:36 af Jan Eskildsen
@Bruce1

Hvornår er det blevet statsmandsagtigt at true med udslettelse af et helt land (Iran) eller udtale at man stadig har chance for at blive valgt, underforstået fordi modparten kan nå at blive myrdet?
 
24.05-2008 | 14:39 af Henriette
"personligt tror jeg ikke at de er klar til en sort præsident", siger gitte 10:49

I USAs historie har der altid været "en anden" som var dømt til udsondring, umulig at integrere - en der var anderledes. Indianeren og den sorte optrådte som det anderledes menneske, og den rolle spiller de stadig.

Sammenligningen mellem den sorte og visse andre udlændinge/immigranter har således aldrig skulle støtte en liberal teori om individuelle præferencer. Forkastelsen af indianerne og de sorte gjorde det muligt at definere de tyske, italienske, irske og jødiske immigranter som ligeværdige og derved grundigt fastslå den sortes placering som mindreværdig (antropologisk primitivitet).

Mht. de to myrdede Kennedy er, så havde de bl.a. det til fælles, at de havde en uvilje mod Vietnamkrigen samtidig med at de kæmpede for de sortes rettigheder. Bruce, at uvilje mod krig og racisme skulle være lig med noget venstreorienteret, er intet mindre end at foretage en omvurdering af alle værdier, hvilket uhelbredeligt kollektivistiske mennesker ikke har de store vanskeligheder ved at foretage. Den nuværende præsident og hans neokonservative venners opfattelse af at være involveret i et "civilisationernes sammenstød" - en nødvendig blodig krig mod terror grundet islams indbyggede ondskabsfuldhed og formodede ønske om konflikt - er en begrebsmæssig omvending af den påståede vision hos muslimerne. Et syn på islam som værende ondskabsfuld og krigerisk, er krigerisk i sig selv.

Amerikanerne er ved at vågne op, og mange amerikanere ville blive krænkede, hvis man per automatik tog dem til indtægt for deres nuværende regerings udenrigspolitik. Måske er de blevet trætte af den amerikanske regerings racistiske krige og støtte til præcis det modsatte af frihed og demokrati. Nemlig til terrorisme, oprør, militærdiktatur, religiøse fordomme og ufattelige folkedrab.  

At være amerikansk er ikke det samme som at være dobbeltmoralsk - og dobbeltmoralsk er det modsatte af det demokraten Obama er.

Kennedymordene var udemokratiske feje mord. En verden der ikke levner overlevelse til den slags politikere, er som en regering uden en sund opposition. Den bliver en slags diktatur. Det er som at tvinge et reb rundt om halsen på verden og forhindre den i at trække vejret.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 24 | 25.400 | 291
Siden | 3. november 2007 14:20
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites