Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

At blive dommer tager tid

10. maj 2008 11:42
Visninger  [1036 ]   Debat  [16 ]

"Hun er muslim, bærer tørklæde og om et par år skal hun måske dømme danskere, der kører for stærkt, begår vold eller stjæler. Hvis jeg ikke få job i Danmark, må jeg flytte til et land, hvor folk er mere oplyste, siger hun."

Rent vrøvl, at hun "om et par år måske skal dømme danskere".

En stor del af dommerne bliver udnævnt blandt retsassessorer og dommerfuldmægtige. Men en jurist kan også blive dommer på grundlag af sit virke som advokat, jurist i staten eller lærer ved et universitet. Stillingen som dommerfuldmægtig er en uddannelsesstilling for jurister. Det betyder, at du de første tre år gennemgår en grunduddannelse, som indeholder dels teoretiske studier, dels oplæring under vejledning af ældre jurister. Du skal regne med at skifte arbejdsplads nogle gange i løbet af karrieren. Efter 10-15 år har du mulighed for at blive ansat som retsassessor.

Man blive ikke dommer et par år efter endt uddannelse, men efter mange års praksis som jurist. Af samme grund er den oprindelig artiklen en tænkt situation - en langt ude tænkt situation, som man håber giver flere læsere.

Artiklen er bragt af samme grund, som at man bringer sladderhistorier om skuespillere og numseholdere. Ånden flyver lavt og man lefler for laveste fællesnævner.

 

Del på Facebook
10.05-2008 | 11:57 af Jan Eskildsen
Vi kan også se på, hvad wikipedia skriver:

"En dommer skal være jurist, dvs. cand.jur. fra et af universiteterne i København, Århus eller Odense. Herefter udnævnes sædvanligvis erfarne embedsmænd fra justitsministeriet eller retsassesorer (en juridisk assistent ved retterne) til hvervet som dommer. Dommeren udnævnes af Dronningen efter indstilling fra Dommerudnævnelsesrådet.

Karrieremæssigt har domstolene traditionelt fungeret som et hierarki, hvor dommere først udnævntes til byretterne, dernæst rekrutteredes landsdommere fra byretterne, og igen højesteretsdommere fra landsretterne. I de senere år har man dog tilsigtet, at denne stadig brugte rekrutteringsform suppleres med "folk udefra", såsom fremtrædende juridiske forskere og advokater.

Udnævnelse til landsretterne sker i reglen efter en konstitutionsperiode, mens udnævnelsen til højesteretsdommer følger et gammelt system med fire prøvevoteringer (formulering af dom i fire sager), hvor alle andre højesteretsdommere i reglen deltager. Dette gør, at særligt Højesteret i nogen grad er selvsupplerende."

Fremtrædende juridiske forskere og advokater er ikkw folk, der lige er blevet færdige med deres studier, og derfor er diskussionen om bemeldte tørklædepige totalt forskruet.
 
10.05-2008 | 12:02 af Lars Nunnegaard
Det er da betryggende!
 
 
10.05-2008 | 12:26 af Helle Nielsen
Jamen hvor har du ret Jan Eskildsen.

Jeg var selv for doven til at undersøge denne eksakte viden.
 
10.05-2008 | 12:30 af Jan Eskildsen
"Hvis jeg ikke få job i Danmark, må jeg flytte til et land, hvor folk er mere oplyste."

Med den nedlandende udtalelse om Danmark og danskere viser hun ganske tydeligt, at hun anser sig selv for at være mere oplyst end os - ordet "oplyst" er fuldstændig malplaceret i den forbindelse.
 
10.05-2008 | 12:32 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.05-2008 | 13:29 af allah ahkbar
Det må da være mangel på at være oplyst og dannet, hvis man ikke ansætter folk på baggrund af kvalifikationer. Hvis et højt uddannet menneske ikke kan få job på baggrund af race eller religion - så er rationaliteten gået fløjten...
 
 
10.05-2008 | 13:46 af allah ahkbar
gælder selvfølgelig alle, og ikke kun højtuddannede:-)
 
 
10.05-2008 | 13:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.05-2008 | 18:57 af Mike Schou
Anettebetjent

Jeh håber ikke du er betjent

Mike Schou
 
10.05-2008 | 19:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.05-2008 | 20:09 af Ove Nielsen
10. maj 2008 13:29 af   Casparsen  

kære Casparsen

Generelt

Der vælges/ansættes folk på baggrund af kvalifikationer

Ang. Dommere er der en "dresskode" vedr. "neutralitet"

Den haver intet med diskrimination eller andet at gøre.

En muslim kan da saktens blive dommer med den rette kvalifikation

Dog ikke med et symbol som tørklæde på hovedet

Dette gælder også for kalotter og andet

Præmisset går på brugerens opfattelse af retten/dommeren.

IKKE på dommerens private tro eller andet

DET er rene misforståelser - mener jeg

Der er adskillige jobs med Dresskode - der bestemmer arbejdsgiver sørme og ikke ansøger

At mene at ansøger bestemmer er at give det personlige en forret.

Det er ganske enkelt at vende problemet - på hovedet

Vil man være "fri" til alt, da skal man blot blive selvstændig.

Dette er lige ret for alle - uanset tro

mvh  Confucius
 
 
10.05-2008 | 20:11 af Ove Nielsen
10. maj 2008 12:30 af   Jan Eskildsen

"Hvis jeg ikke få job i Danmark, må jeg flytte til et land, hvor folk er mere oplyste."

Der er jeg enig det er en disrespekterende mening om vores lov/ret

Hvor hendes personlige ønsker - kommer før almenvældet

Det er ikke demokratisk - men fundamentalt

mvh  Confucius
 
 
10.05-2008 | 20:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
11.05-2008 | 05:35 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
11.05-2008 | 05:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.05-2008 | 04:40 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 24 | 25.398 | 291
Siden | 3. november 2007 14:20
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites