Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Endnu en håbløs reform in action
29. april 2010 07:46
 [766 ]    [8 ]   Anbefal

Endnu en reform så dagens lys den 1. august 2009. Reformen om jobcentrene. I stedet for at have statslige jobcentre for A-kassemedlemmer og kommunale jobcentre for kontanthjælpsmodtagere, skulle de to nu smeltes sammen til 91 kommunale jobcentre for alle.

Umiddelbart kan det lyde som en god idé. Det er det bare ikke. Fra at have et to-strenget system, har vi nu et 91-strenget. Der er ikke én samlet indsats overfor de ledige. Der er 91.

”Jamen der gælder altså én lov for hele landet på området”, har Inger Støjberg (frit citeret) udtalt.

Ja. Men ligesom på så mange andre felter en mere eller mindre ubrugelig lov. Det vil jo være kommunernes økonomi, der bestemmer, hvilken indsats der skal være i forhold til ledigheden. Det vil være (er) kassetænkning, der bestemmer indsatsen. Som man har læst om den seneste tid er denne ikke just beundringsværdig endsige virksom. Efteruddannelse har der, stort set, ikke været noget af. Til gengæld har en masse private firmaer tjent bunker af penge på værdiløse kurser (i fx Hitlers underskrift).

Jamen der er en kompensationsordning, kan nogle indvende. Staten vil belønne kommuner med lav ledighed i forhold til den landsdel, kommunen befinder sig i og straffe kommuner med stigende ledighed. DET er da et godt incitament til at gøre en indsats, ikke sandt? Jo, ja – og når Danish Crown lukker i Holstebro, stiger ledigheden her, og kommunen straffes. Genialt tænkt!

Mon Holstebro har råd til at tilbyde efteruddannelse til de fyrede slagteriarbejdere? Næppe.

Hverken LO eller DA (med flere) synes om reformen. Men igen har regeringen fået en skjult dagsorden gennemført – tre fluer med et smæk:

  1. Staten er ikke mere ansvarlig for de ledige.
  2. Øget privatisering
  3. Stækkelse af fagforeningerne

 

Har nogen mon styr på, hvilket nummer i rækken af håbløse reformer siden 2001 dette er?

Send til
Debat  8
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
29.04-2010 | 08:29 af Lars Nunnegaard
Isabelle.
Der er vist ikke nogen reform siden 2001 der lever op til forventningerne. Desværre. anbefalet.
 
29.04-2010 | 09:43 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
29.04-2010 | 09:45 af kim hansen
Det er ikke Ingers skyld at virkeligheden ikke er som beskrevet i de bøger hun har læst resumé af for at klare en laang uddannelse. . .
Men du har helt ret i at mange af de kurser de sender folk på er komplet værdiløse og spild af penge og resourser og gavner ikke andre end de private kursussteder.!
Anbefalet!
 
29.04-2010 | 10:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
29.04-2010 | 10:14 af Lars Nunnegaard
Så længe der er flere svin i danmark end mennesker så tæller de mere.
http://www.dst.dk/pukora/epub/Nyt/2010/NR186.pdf
 
29.04-2010 | 11:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
29.04-2010 | 11:28 af Carsten Svendsen
29.04-2010 | 11:35 af gitte rasmussen
Hej Isabelle. Godt indlæg, problemet er, at de arbejdsløse nu får samme behandling som kontanthjælpsmodtagerne har fået i mange år, det er og har aldrig været en ordentlig behandling af hverken arbejdsløse eller syge mennesker, det er og bliver kun kommunens økonomi der styre og bestemmer hvor meget hjælp den arbejdsløse eller syge får af hjælp. Det er et sygt system der ikke virker, ingen får tilbudt den hjælp de reelt har brug for, hvis de skal have en chance for at komme ud af systemet. Bare det man holder syge mennesker på kontanthjælp i 5-10 år uden at der skeer noget i deres sag, fortæller jo alt om systemet. Desværre tror jeg ikke at et regeringsskift vil ændre ret meget på den sag, Jeg har også set hvordan det sociale system ikke har virket under en socialdemokratisk ledet regering, og hvor det sociale system ikke har levet op til den målsætning, at kontanthjælp kun skulle være en midlertidig løsning. Hvis vi skal løse sociale problemer så må vi erkende, at der kan være sociale problemer eller sygdom der gør, at nogle bare ikke kan arbejde mere, og dem der kan, skal have et tilbud om at uddanne sig inden for de rammer de kan. Vi kommer til at se mange mennesker der ikke har uddannelse nok i fremtiden, for fabriksarbejdere bliver der mindre brug for i de kommende år, og derfor er det vigtigt at kommunerne får så mange som muligt i et uddannelsesforløb. Så problemet er slet ikke økonomi men samfundets sammenhængskraft i fremtiden. Nå men det kunne der skrives meget om, så jeg stopper her. En anbefaling fra mig.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl