Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Europa Parlamentet vil forbyde EU-skeptiske grupper

30. maj 2008 11:32
Visninger  [637 ]   Debat  [9 ]

"Planer om at forbyde EU-skeptikere som en samlet opposition,

ventes gennemført af et enigt flertal i Europa Parlamentet denne sommer."

Historien har ikke været mulig (for mig) at finde i danske medier,

så dette link fører til den engelske avis The Telegraph.

Se historie her.

Alt i mens disse ting sker, har vi i Danmark kun muslimer og tørklæder på læberne. Det var måske på tide at vågne op og gennemskue illusionen.

God dag til jer =)

Del på Facebook
30.05-2008 | 12:57 af Allan Nielsen
Ja aberne i EU gør sgu meget for at styrke deres magt.
Men med de nye regler får de da heldigvis ikke lukket munden på UEN, selvom det nok havde været deres hensigt.
 
30.05-2008 | 13:52 af leon lerche
Hej kære ven så kan vi jo ikke kalde det et Demokrati mere, men det er selvfølig også det de er ude på og ordet selvstyre bliver slettet i ordbogen, hilsen fra. Leon, som siger ud med EU.
 
 
30.05-2008 | 14:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.05-2008 | 14:48 af gitte rasmussen
Nu har jeg lige siddet og læst artiklen, og det er en trussel mod alle demokratiske regler, og Irland bliver direkte truet, forstår ikke hvorfor ingen danske aviser skriver om det.

Tale i Bruxelles mandag aften, hr. Barroso forsøgte at afværge voksende opposition til traktaten ved at true paria status for Irland.

"Hvis der var et nej i Irland eller i et andet land, ville det have en meget negativ virkning for EU. Vi vil alle betale en pris for det, Irland inkluderet, hvis dette ikke gøres på en ordentlig måde, "sagde han.

Embedsmænd frygter, at avanceret planer om at oprette en ny EU-formand, udenrigsminister og europæisk diplomatisk tjeneste vil være sunket ved en irsk folkeafstemning forkastelse den 12 juni.
 
 
30.05-2008 | 18:41 af Morten Olsen
I 1922 tog grev Richard Coudenhove-Kalergi initiativ til den Pan Europæiske Union på en stiftende generalforsamling i Wien hvor der deltog flere end 6.000 delegerede. Advarende om 'den bolsjevistiske fare' i Rusland, opfordrede Det Venetianske Hof til nedlæggelse af alle de europæiske nationalstater, og oprettelsen af én enkel europæisk feudalstat efter de Romerske og Napoleontiske kejserriger. US Politics Online [se også billedteksterne]

http://balder.org/judea/Richard-Coudenhove-Kalergi-Praktischer-Idealismus-Wien-1925.php

18 april 2008: EU ærer Coudenhove-Kalergi, manden der lavede blåtrykkene til EU diktaturet

http://blog.balder.org/?p=400

Praktischer Idealismus er en bog, skrevet af grev Coudenhove-Kalergi i 1925, hvori han blandt andet skriver.

"Fremtidens kommende menneske vil være bastarden. For Pan-Europa (d.v.s det forenede Europa) ønsker jeg mig en europæisk-asiatisk-negroid blandingsrace. Lederne skal jøderne stille, thi et velvilligt forsyn har med jøderne givet Europa en ny åndens adelsrace".

http://da.wikipedia.org/wiki/Praktischer_Idealismus

Forbudt i Tyskland - Skjult af Europabevægelsen
Den er næppe trykt i mange oplag og eksemplarer, da den er vanskelig at fremdrive i dag. I Tyskland - bogen blev skrevet på tysk - er bogen i praksis censureret Selv om den ikke står på den officielle liste over bøger, censureret af Bundesrepublik Deutschland, så er det i dag ikke muligt at købe bogen i tyske butikker, hverken brugt eller ny.

Da forlaget "Unabhängige Nachrichten" omkring 1990 udgav et sammendrag af bogen og vurderede at trykke den i sin helhed, blev det fulgt op af en såkaldt husundersøgelse fra myndighedernes side, hvor forlagets eneste eksemplar af Praktischer Idealismus blev konfiskeret.
 
 
30.05-2008 | 22:25 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.06-2008 | 13:38 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.06-2008 | 13:46 af leon lerche
Jeg må kort og godt sige at folk som siger ja til EU, ved ikke hvad de gør, hilsen fra. Leon, som siger nej til EU med et smil.
 
 
01.06-2008 | 13:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 11 | 8.165 | 41
Siden | 20. april 2008 11:08
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites