Kan du forestille dig prinsesse Mary som tryllekunster på færgen til England eller Marie Cavallier som sanger på Oslo-båden?
Det er svært, og i Norge har det da også vakt opsigt, at prinsesse Märtha Louise til juni skal optræde på færgen Pearl of Scandinavia , der sejler mellem København og Oslo. Det skriver norske Dagbladet.
Den royale underholdning består af højtlæsning af eventyr.
En kendt norsk spindoktor, Kjell Terje Ringdal, mener prinsessen begår en fejl.
- Normalt bliver det at optræde op færger set som afslutningen på en karriere. Det er ikke særligt gloværdigt, og da jeg hørte det, synes jeg mest af alt, det var synd for hende. Jeg blev faktisk trist til mode, siger Kjell Terje Ringdal, der mener, at detefter sådan en optræden bliver sværere for hende at opretholde en royal facade.
Der er foreløbig solgt ni billetter til prinsessens højtlæsning.
Det er i øvrigt ikke første gang, hun forsøger sig med højtlæsning. Hun har blandt andet tidligere optrådt med oplæsning af erotiske eventyr ved private fester.