Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Venstrefløjens kvalmende mangfoldighed..

7. november 2007 20:42
Visninger  [1556 ]   Debat  [51 ]

Når man som samlet opposition nærmest kun kan enes om at gå til valg på at holde DF ude for indflydelse, hvordan kan venstrefløjen så samtidig påstå, at man vil kæmpe for mere mangfoldighed?

Godt 12% af landets indbyggere stemmer DF, og dermed ekskluderer man en stor del af landets indbyggere – i mangfoldighedens navn. Lytter man til retorikken, så kan man til tider tro, at venstrefløjens specielle mangfoldighed standser umiddelbart til højre for De Radikale, da medlemmer af regeringen hyppigt stemples som indvandrerfjendske, miljøsvin, kulturfjendske, racister, etc etc. Dermed holdes godt halvdelen af landets befolkning uden for ”det gode selskab”.

Er det mangfoldighed? Eller er oppositionen blot en selvretfærdig bedrevidende gruppe af mennesker, der projicerer sin egen manglende mangfoldighed over på højrefløjen, i mangel på evner til selv at skabe en politisk vision?

Del på Facebook
07.11-2007 | 21:05 af Bruce1
De er så forfærdelige selvfede/selvgode, de venstreorienterede, de er en slags forklædt overklasse, højthævet og bedrevidende overfor alle der ikke er som dem. Der er f.eks. ikke meget arbejderklasse over Thorning, hun tilhører overklassen/eliten, og benytter de fattige/almindelige arbejdende danskere i sin egen sag, for egen vindings skyld. Dermed er S Danmarks mest overflødige parti, DF har for længst overtaget deres rolle.
 
 
07.11-2007 | 21:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 21:08 af Lars Nielsen
Venstrefløjens skræmmebilleder af Skønheden og Udyret:

Først Skønheden:

http://www.flixster.com/actor/boris-karloff/photos?p=3112419

og så Udyret:

http://politiken.dk/kultur/article412957.ece

Hjæææææææææææææææææææææææææææææææææælp!
 
 
07.11-2007 | 21:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 21:11 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 21:15 af KH
En klog mand sagde engang : "Man har pligt til at være intolerant overfor de intolerante".
 
07.11-2007 | 21:21 af Lars Nielsen
I mit sind er der ikke tvivl om, at "Asfaltjunglens Indianere" kommer fra SUF, Enhedslisten og miljøet omkring Ungdomshuset.

Ingen fra den afdeling tør kæmpe åbent, for det de mener - idet de aller mest af alt er bange for een lille ting:

En røvfuld!
 
 
07.11-2007 | 21:26 af Hans V. Madsen
Slet ikke klogt i mine øjne. På den måde får den intolerente aldrig øjene op for kvaliteterne af tolerance. Og det er jo selve problemets kerne.

En i mine øjne klog mand sagde engang til mig: "You cannot solve a problem from the level of the problem".

Hvis ikke man evner at hæve sig op over problemet, så er det bedre at holde sig uden for debatten. Tænk på dig selv - hvordan reagerer du, hvis nogen protestere mod dine synspunkter? Så står du sikkert endnu mere fast på dem. Men går nogen i dialog med dig om dine synspunkter, så er der en chance for, at du flytter dig.  

Så har man fra oppositionen et oprigtigt ønske om at rykke ved fremmedfjendskhed og hvad man ellers mener eksisterer på højrefløjen, så er det dialog der skal til - ikke dæmonisering.
 
 
07.11-2007 | 21:28 af SLETTET SLETTET
Det værste blogparti er de radikale - det eneste der gælder for dem et at DE alene bestemmer.
 
07.11-2007 | 21:36 af steffeng40
Se det i øjnene, 12% er ikke en stor af landets indbyggere, det er en forfærdelig lille gruppe, der har fået alt for meget magt - samtidig med, at den iøvrigt har skældt ud over, at en som regel noget større gruppe, de radikale, har haft den samme grad af indflydelse.

Men nu gider vi ikke længere finde os i, at smalsporetheden, den asociale indstilling, den manglende interesse for andre mennesker end lige en selv og det, man kender, skal føre ordet. Lige præcis de, der ikke ønsker mangfoldighed, kan vi godt undvære.
 
07.11-2007 | 21:42 af SLETTET SLETTET
Venstrefløjen dræber mangfoldigheden - de ønsker at alle er ens. Bare se mht skatterne. "Tag fra de rige .."
 
07.11-2007 | 21:44 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 21:45 af steffeng40
Undskyld, Christian Lindhardt Larsen, hvad har skatten med mangel på mangfoldighed at gøre? Det er jo ikke ALLE de riges penge, der bliver taget af staten, det er jo da stadigvæk den mindste del.
 
07.11-2007 | 21:50 af Hans V. Madsen
@steffeng40 - det hænger jo ikke sammen. 12% er jo uanset hvordan man regner godt det dobbelte af R. Og tillykke, mere demonisering - det rykker overhovedet ingen ting. Du er blot én af de mange, der iscenesætter sig selv som bedrevidene, humanist og et bedre menneske. Hvordan får du det, når du læser dette? Står du mere fast på dine holdninger? Ja. Hvad tror du DF erne gør, når du taler sådan til dem? Står de mere fast. Ja, det gør de, så du fodrer dem selv med energi, og er derfor selv med til at skabe polariseringen og problemet. Kom nu i dialog mand, og drop dæmoniseringen.
 
 
07.11-2007 | 22:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 22:07 af Frika Delle
 
 
07.11-2007 | 22:10 af Frika Delle
@ Jacques d Banan

"Narcissisten er blind overfor det ækle i eget væsen, det drukner i den resulterende selvretfærdighed og derfor svømmer narcissisten rundt i eet stort subjektivt selvbedrag og bliver til skade og fare for alle andre, når de er "under indflydelse" ... og selvforædlingen kender ingen grænser."

Din selverkendelse er der jo ikke noget i vejen med, nu mangler du bare at gøre noget det, hvad med en psykolog?
 
 
07.11-2007 | 22:19 af steffeng40
Prøv at blive lidt ordentlige menneske og tænk på andre end jer selv, det er ulideligt at læse så foragtelige menneskelige værdier sat op som det højeste ideal. Man har en forbandet pligt til at være så god, som man overhovedet kan. Ikke for de andres skyld, men for sin egen.
 
07.11-2007 | 22:21 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 22:30 af steffeng40
Carsten Holbeck, DF ere kan ikke snakke politik. De ved ikke, hvad det er.
 
07.11-2007 | 22:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 22:33 af Lars Nielsen
Du får lige nogle få temaer, hvorfor man absolut IKKE skal stemme på Venstrefløjen så som Rad, Soc, SF eller EL:

Hvornår skal Danmark ud af NATO og EU, hvis det står vil Venstrefløjen ?

Hvor hurtigt skal vore soldater hjem fra Afghanistan ?

Hvor hurtigt skal forsvaret nedlægges, og ændres til en Folkehær ?

Hvor når skal vi have ny national melodi som denne her:

http://youtube.com/watch?v=nTMQJi_wDi8

Hvornår skal spejderbevægelsen via tvang, have et andet tilsnit som f.eks. HJ eller disse her, der jo stort set er de samme  ?:

http://youtube.com/watch?v=TMcd295bXCA

?
 
 
07.11-2007 | 22:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 22:37 af Hans V. Madsen
@steffeng40 - prøv at læse det indlæg du skrev for få minutter siden: Er du "et ordentligt menneske" nu, og "så god som du kan være"? Samtidig med at du anklager alle DF ere for ikke at vide hvad politik er? Hvis ikke man ved det, så bliver man ikke det tredjestørste parti i landet, så din logik halter alvorligt igen og du taler dig selv imod.
 
 
07.11-2007 | 22:41 af Hans V. Madsen
@Bruce1 - jeg har fjernet din sidste kommentar. Det her handler om venstrefløjens forståelse af mangfoldighed, eller mangel på samme, så lad os blive ved emnet.
 
 
07.11-2007 | 22:44 af Bruce1
SF? Det bliver som med R, mange mandater uden magt. Desuden er SF og venstrefløjen fascistisk og danskerfjenske, de vil erstatte den danske befolkning med udefrakommende, så de slipper for protester fra folk som DF. SF er simpelthen garant for etnisk udrensning, med det ene racistiske forslag efter det andet. Folk lader sig forføre af folkeforføreren Søvndal, og hans villige følgesvend Kamal.
 
 
07.11-2007 | 22:54 af Frika Delle
@ Jacques d Banan

Jeg skriver ikke at påtale er narcissistisk, jeg skriver, at din selverkendelse for så vidt ikke fejler noget, nu skal du bare have gjort noget ved din narcisisme. Også selv om det jo nok bliver hårdt for dig, du slipper den jo sikkert nødigt.
 
 
07.11-2007 | 22:56 af Frika Delle
@ Bruce1

Jeg tror ikke Søvndal er "folkeforfører" - men måske nok "kvindeforfører". Hvad er Kamal villig til med Søvndal???
 
 
07.11-2007 | 23:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 23:24 af Frika Delle
@ Jacques d Banan

Den får da ellers ikke for lidt, er din hjerne ved at brænde sammen? Jeg beklager, hvis det er min skyld, men husk at tage din medicin.
 
 
07.11-2007 | 23:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 23:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 23:36 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 23:36 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.11-2007 | 23:37 af Frika Delle
@ Jacques d Banan

Narcissisme findes - som du sikkert ved i mange afskygninger. For eksempel ville en selverklæret narcissist i New York kun behandles af James F. Masterson og ikke af Mastersons dygtige kollega, så som du måske indser, kan man godt vide, at man er narcissist, behandlingen kan det holde langt hårdere med. Og selverkendelse har mange nivoer.
 
 
07.11-2007 | 23:45 af Hans V. Madsen
Tja Frikadelle, du scorer ikke ligefrem point for hverken mangfoldighed eller respekt, ved at skrue op for din lidet sarkastiske bemærkning omkring medicin. Hvad mener du, folk på medicin har en hjerne der er ved at brænde sammen eller?  

Uanset at din bemærkning ikke skal forståes bogstaveligt, så er det respektløst over for mennesker på medicin, og dermed kortslutter du også mangfoldigheden, hvor der jo gerne skulle være plads til alle og hvor vi alle kan gå i dialog og blive klogere.
 
 
07.11-2007 | 23:57 af NyRegeringTak
Jeg stemmer på venstrefløjen, men kan godt se NOGLE af DF s pointer. Lur mig om ikke der er flere, der kan det. MEN DF skader alt det, de forsøger at bevare med deres negative retorik. Det er det, der er så farligt. Se bare deres valgvideo. Puha for en gang dæmonisering.

Vi er nogle, der tror, at vi kommer længere ved at indlemme de fremmede, end ved at få dem til at føle sig forhadte. Det betyder ikke, at vi synes, at alt hvad de kommer med er herreskønt. (F.eks. er nogle af dem jo fælt højreorienterede, se bare på Khader...)

Når det så er sagt, så vil jeg til enhver tid forsvare DF s ret til at sige det, de vil. Men hold op hvor ville jeg rent personligt ønske, vi kunne slippe for særligt de to tåbelige præster.
 
07.11-2007 | 23:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.11-2007 | 00:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.11-2007 | 00:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.11-2007 | 00:38 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.11-2007 | 00:50 af steffeng40
Jeg beklager at måtte sige det, Jacques d Biann, men narcisme synes at være dit andet navn. Ihvertfald din identitet. Du vrøvler og blander ting sammen på en måde, der fuldkommen overser de mest grundlæggende kategoriske forskelle.

Og så lever du på en eller anden måde med en barnlig fiksering på konsistens, selvom det er åbenbart, at verden og mennesker i den flytter sig, hele tiden i ren reaktion på påvirkninger og i forhold til den kontekst, hvori man befinder sig.

Verden er heldigvis mere fleksibel, end din tankegang synes at rumme - så få nogle erfaringer i stedet for tænke dig til det hele.

Og jo: godhed er en temmelig objektiv størrelse, f.eks. er du næppe i tvivl om, at det, du giver udtryk for, er, hvad andre vil betragte som ikke-godt. Forestillingen om, hvad det vil sige at handle godt, er temmelig universel, og kun med en udpræget vilje dertil, bryder man med den.

På den anden side har vi selvfølgelig Paulus med den præcise iagttagelse af "det gode,jeg vil" etc. etc. - men det var jo ihvertfald ikke Paulus s pointe, at man skulle afstå, fordi man i mange tilfælde fejlede.
 
08.11-2007 | 01:07 af Ove Nielsen
Godaften de herrer og damer

Lad mig sige Til dine komm. Carsten holbeck

og frikadellens flugt´s komm´s

De er tankevækkende og velskrevne - mener jeg

Ligeledes er flere andre

Til den ærede hr  Jacques d Biann

ang. Narcisisme

Min mening - intet andet

De min ærede debattør : Er som fjolset(Narcisisten)

Der står og beundrer sig i spejlet -her tros så at man haver "set" sig selv (den gode og stærke)

Men AK -DET var -facaden han så- DEN stod stolt

Dette medførte denne konsekvens :

Selvglæde er der ej for lidt af i deres komm´s

Det peger så sansynligvis på at de kunne godt være

- Narcisisten

Jeg skal beklage - hvis de føler dem stødt -men det er sørme min mening

Se Aristoteles sagde :

"Når der intet frygteligt forekommer, da optræder den frygtedes påvirkninger"

Det kan man så tænke over - ang. "muslimfrygt"

Det er da lidt - interesant ikke ?

Fortsat god aften

mvh confucius
 
 
08.11-2007 | 01:45 af steffeng40
Bravo Kungfutse - du rammer hovedet på sømmet.
 
08.11-2007 | 07:26 af Frika Delle
@ Hans V. Madsen

Det var nu ikke for at være sarkastisk eller på nogen måde nedgøre medicins fortræffeligheder, men hvis du læser Jacques d Banans forudgående indlæg, vil du du kunne forstå min bekymring. Det var nu ment som omsorgsfuldhed over for Jacques d Banan midt i hans narcissistiske selvsving. Med tragedien i Finland in mente så skal man jo være opmærksomme på så selvovervurderende mennesker som Jacques d Banan. Og ikke sjældent handler det om, at de glemmer at tage deres medicin.
 
 
08.11-2007 | 10:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.11-2007 | 10:37 af Frika Delle
@ Jacques d Banan

Det lettede, nu er du gudskelov kommet ned i et leje på nivo med Søren Krarup. Galoperende megalomani kan være svært håndterbar, men jeg kan se, at det går bedre for dig nu.
 
 
08.11-2007 | 14:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
08.11-2007 | 14:29 af Frika Delle
@ Jacques d Banan

Ups, det skulle jeg vist ikke have skrevet, nu kører du på de højere nagler eller er det energier igen. Du kunne måske prøve med lidt jordforbindelse. SSRI virker nok bedre end USSR.
 
 
08.11-2007 | 22:17 af Bruce1
DF forsøger ikke at udelukke en gruppe, men inkludere dem (muslimerne), problemet er bare at venstrefløjen naivt tror denne gruppe kan og vil inkluderes på vore præmisser. Gruppen er værdimæssigt helt anderledes end os i Vesten, hvad enten vi er til venstre eller højre.
 
 
09.11-2007 | 12:40 af Basta
@Carsten Holbeck   07. november 2007 23:33

1) Siden sidste valg har SF fremsat eet enkelt lovforslag på miljøområdet. Altså må de være tilfredse med den førte miljøpolitik

2) Imam Abu Laban omtalte Khader som en rotte

3) Hvad er det, DF-erne har defineret som danske værdier? Traditioner er gode nok, især når det gælder indvandrernes. F.eks æresdrab?

4) Det er vel i orden at afskære kriminelles muligheder for at ødelægge livet for andre mennesker? Narko f.eks.

5+6 eksisterer kun i dit hovede. Ellers har man haft travlt med at værdilade skrækkampagne. Og selvfølgelig har alle mennesker de rigtige synspunkter. IKK?
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Hans V. Madsen

May the light that is within me, be before me. May I learn to see it in others.

May the sound that I utter reveal the light that is within me, and may I listen to it while others speak.

Er i øvrigt halvgrøn, liberal spirituel humanist med en stor kærlighed til musik, så passer ikke i ned forfærdeligt mange kasser.

Indlæg | 14 | 16.928 | 72
Siden | 17. august 2007 08:10
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites