|
|
25.05-2007 | 01:35
af
Søren Svendsen
Ja det må du undskylde Groucho.
Men du kan jo starte med selv at lave en blog om et andet emne :-)
Vh.
Søren Svendsen |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 01:39
af
Groucho
| Jeg har blogget om andre emner. Men føler de - lige som andre bloggeres alternative emner - drukner i DF og islamisme, bl.a. fordi der oprettes så mange sideløbende blogindlæg om de samme diskussioner. Måske er jeg bare for mimoseagtig til det her sted. |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 01:46
af
Groucho
| Det ser i øvrigt ud til, at dette indlæg er i gang med at blive vurderet ned under gulvbrædderne! Jeg troede ellers ikke vurderingerne havde nogen betydning mere, efter at de ikke bringer indlæg på hitlisten på forsiden! |
|
| |
|
|
25.05-2007 | 01:48
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
25.05-2007 | 01:48
af
steffeng40
Groucho M, det bliver ikke anderledes, før blokpolitikken er lagt død.
Og før de humane tilstande i politikken er genindført. |
|
|
|
|
|
|
25.05-2007 | 01:49
af
Søren Svendsen
Kære Groucho
Ja det er ganske rigtigt at det ofte drukner. Er personligt ked af at Erik Hulegaards blogindlæg ( http://avisen.dk/brugere/hulegaard.aspx ) ikke får mere opmærksomhed for jeg mener de har en betydelig højere standard end de fleste andre blogindlæg herinde.
Men dertil synes jeg ikke umiddelbart at du personligt bevæger dig specielt langt væk fra DF/Islam-debatter med størstedelen af dine blogindlæg (et forsøg på konstruktiv kritik, håber ikke du tager det personligt. Det er så svært at få udtrykt tingene ordenligt over tekst :-))
Vh.
Søren Svendsen
PS. Kender du ikke nogen gode opskrifter du vil dele med os andre. Har du ikke oplevet et eller andet fantastiske på en rejse et eller andet sted du vil dele eller noget lignende? |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 01:54
af
John Andersen
| Du siger sgu noget der steffeng40. |
|
|
|
|
|
|
25.05-2007 | 01:59
af
Groucho
@Søren Svendsen
Jeg erkender, at jeg også har berørt emner omkring multikultur, integration mv., for det fylder unægteligt meget i den aktuelle debat, selvom den også drejer sig om meget helt andet; men jeg håber, at det er lykkedes mig at styre udenom det personfikserede og holde mig til de mere principielle niveauer. |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 02:01
af
Groucho
@steffeng40
Jeg mener godt, at man kan diskutere f.eks. multikultur, 24-års-regel (som jeg går ind for) mv. uden at grave sig ned i en ørkesløs debat om for og imod DF og islamister. |
|
| |
|
|
25.05-2007 | 03:32
af
Anonym
| Man behøver bare at deltage i debatten på dit.Bt.dk så vil man opdage, at langt de fleste debattråde går på hetz mod muslimere i en meget ubehagelige tone. Medlemmer af DF samt deres vælgere og sympatisører "forpester" debatten i det danske samfund. |
|
|
|
|
|
|
25.05-2007 | 06:21
af
Troldeguf
Kære GrouCho.
Kunne du ikke genoverveje dit udspil. Du har helt ret, og du har sikkert, allerede brugt meget mental energi på at bekæmpe overfloden af spam. Jeg synes også du har succes, og at du er lykkedes.
Bemærk venligst, at dine indlæg næsten får ene meningskommentarer. Kun ganske få er 100% anonyme, når du lægger tonen an. Det er positivt, og jeg har værdsat din evne. Du er lykkedes med at hæve dig over moradset, og det er kanon positivt. Hæng i.
Problemet er vist, at vi ikke er kompetente skribenter. Jeg har klippet i et af Isabellas voldsomme indlæg.
"Jeg har så vidt jeg ved ikke kastet smuds på moderate muslimer. Jeg har lagt et blog indlæg ud som et spørgsmål. Baseret på et indlæg fra en anden blogger, fordi jeg fandt indlægget så væsentligt at jeg ønskede at fokusere yderligere på det, i forbindelse med Krarups udtalelser."
Hun - lige som vi andre - forstår ikke, at det hun skriver påvirker andre, anderledes, end hun mener det, når hun skriver. Her siger hun:"Jeg har så vidt jeg ved ikke kastet smuds på moderate muslimer." Jeg tror på, hun mener det. Det betyder jo så bare, at hun kaster smuds uden at vide det?
Og det er hun vist slet ikke alene om.
"tilgiv dem Herre, de ved ikke havd de gør" - og det er der vist noget om.
Du derimod, har evnen til at hæve debatten, så den i det midste bevæger sig i en positiv retning. Hold ud - Hjælp os. |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 07:20
af
Karin Bennedsen
@Groucho
Jeg synes bestemt også, du skulle overveje en ekstra gang at blive her på bloggen.
Din irritation over både det meget ensidige emnevalg (DF og islamisme), personfnidderet og risikoen for, at ens egen blog drukner i mængden af nye indlæg, kan jeg meget godt følge.
Desværre er jeg bange for, at enten må man finde sig i den nuværende politiske atmosfære i Danmark, eller også må man finde fora at debattere på, hvor DF ere og andre med samme værdifællesskab ikke har nogen interesse i at deltage.
Selv er jeg godt tilfreds med den respons og de debatter, der er kommet ud af de fleste af mine egne blogindlæg.
Der er bestemt meget, der kunne være bedre her på NA, men i det store og hele befinder jeg mig godt.
Måske skyldes det, at jeg ikke er særlig mimoseagtig ;o) |
|
|
|
|
|
|
25.05-2007 | 08:50
af
Lars Nielsen
@ Karein Bennedsen
Hvis du ikke der nogen mimose, er du så en bly viol ? |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 08:53
af
Lars Nielsen
Er dit overskæg og cigar ikke også en slags
"camouflage", tørklæde eller hedder det image, når det lige er Groucho M ? |
|
| |
|
|
25.05-2007 | 09:30
af
Karin Bennedsen
@Strangelove
Bly viol? Nu må du ikke ødelægge min selvforståelse som "Svigermors skarpe tunge". |
|
|
|
|
25.05-2007 | 10:44
af
Sille
Hej Groucho
Jeg forstår godt din frustration over DF/Islamisme debatten. Jeg tror bare ikke, det kun er et blog problem.
Der er nogle bloggere som kun beskæftiger sig med disse emner, men jeg tror der er flere som ønsker et bredere blogunivers. Men når samfundsdebatten gang på gang bliver sporet over i tørklæder, hagekors, flerkoneri med mere, ja så er det rigtigt svært at stå op imod.
Jeg har personlig valgt, at jeg kun skriver når der er andre og bredere diskussioner på bloggen. Måske er det for nem en løsning, men tidsmæssigt rækker det ikke til mere.
Jeg kan se, at der er mange andre som har valgt, at gøre det samme som jeg har. De er her stadig i periferien og komme frem når væsentlige andre debatter dukker op.
Min opfordring til dig og andre som har det ligesom dig er: Bliv og bland jer når diskussionerne omhandler andet end DF/Islamisme. |
|
|
|
|
|
|
25.05-2007 | 10:58
af
Lars Nielsen
@ Karin Bennedsen
Godt ord igen.....jeg dropper den med blyet. lol |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 13:02
af
Søren Svendsen
Kære Groucho
Jeg vil meget gerne læse og kommentere et gennemarbejdet indlæg om Hergé og Tintin. Opdaget lige at manden, altså Hergé (George Remis) ville have fyldt 100 år forleden. Det er jo nogle fantastiske historier der er blevet fortalt i den unge journalists eventyr.
Vh.
Søren Svendsen |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 14:41
af
Stephan Mannstaedt
@Groucho
Jeg havde faktisk et glimrende indlæg, som også var mest debatteret i går (og lidt i dag), hvor jeg hyggede mig gevalig med at give verbale afklapsninger til diverse liberalister ( http://avisen.dk/blogs/mannstaedt/regeringen-fremprovokerer-arbejdsloeshed-240507.aspx ). Hvis du virkelig mener, at DF og islamisme er kedelig, så burde du jo deltage lidt mere aktivt i debatten af sådanne emner, for når det er jo åbenbart stærkt begrænset, hvad sådanne liberalister har at sige til deres forsvar (og så bliver et sådant emne jo ikke så længe på listen :) |
|
| |
|
|
|
|
25.05-2007 | 15:02
af
Stephan Mannstaedt
| Da jeg også er lidt træt af DF, så har jeg derudover for god orden skyld også givet dit indlæg 5 stjerner :) |
|
| |
|
|
25.05-2007 | 15:39
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
25.05-2007 | 16:42
af
Karin Bennedsen
"Jeg ved en kragerede, jeg siger ikke mer ...."
Som een af Kurt Dejgaards så foragtede krager, som han har gjort en ihærdig indsats for at miskreditere over een kam, vil jeg bare sige:
Tag et kig på Kurt Dejgaards blog og bedøm selv, ved at se på, hvor mange der har læst og kommenteret HANS indlæg, og om den indsats HAN har bidraget med her på NA, berettiger ham til at sætte sig op på den høje hest, og nedladende kalde andre for krager, der skider stedet ihjel. |
|
|
|
|
26.05-2007 | 21:31
af
Johansen
*Jens Yde
"Jeg har lige været i Barcelona og så en mærkelig graffiti på en husmur på vejen, der fører op til Parc Güell: "Ungdomshuset Blir", står der."
Så er det måske dig, der har begået hærværk på en af skulpturerne?
I øvrigt skal Grucho blive. Derfor får han 5 stjerner og ikke af andre grunde... |
|
|
|
|
27.05-2007 | 11:52
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
28.05-2007 | 07:59
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
28.05-2007 | 08:12
af
blog2
| Ja, der er nogen der er gode til at sparke |
|
| |
|
|
05.06-2007 | 01:36
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|