Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Hamas saboterer brændstofforsyningen til Gaza

28. april 2008 12:10
Visninger  [1309 ]   Debat  [14 ]

Hamas, der ikke synes at gøre noget godt for sine egne borgere, saboterer fortsat olieforsyningen til Gaza, selv til helt kritiske formål. Fra Jerusalem Post (min oversættelse):

Millitsfolk fra Hamas angreb søndag brændstoftransporter på vej mod grænseovergangen Nahal Oz i Gaza, og tvang dem til at vende om, siger kilder i PA. Brændstoffet skulle gå til UN Relief and Works Agency [UNRWA] og hospitaler i Gaza, sagde kilderne.

"Dusinvis af Hamas millitsfolk kastede sten og skød mod lastbilerne", tilføjede de. "Lastbilerne var på vej for at hente brændstof som Israel havde leveret. Chaufførerne blev tvunget tilbage, og nogle af bilerne fik smadret forruderne.

Palestinian Petroleum Authority har indgået en aftale med Israel om leverance af 250.000 liter brændstof i weekenden efter at UNRWA klagede over at de ikke havde det nødvendige brændstof til at levere nødhjælp til mere end 500.000 palæstinensere i Gaza-striben.

PA s sundhedsministerium beskyldte også Hamas for at blokere brændstofforsyninger til hospitaler og klinikker i Gaza-striben. Ministeriet sagde, at bevæbnede Hamas-folk åbnede ild mod lastbiler, der prøvede at bringe brændstof til hospitaler og klinikker.

Øjenvidner i Gaza City sagde, at i mindst fire tilfælde i de seneste uger havde millitsfolk fra Hamas konfiskeret lastbiler med brændstof da de kom fra Nahal Oz til byen. De tilføjede, at olien blev sendt til Hamas-kontrollerede sikkerhedsinstallationer rundt om i byen.

"Hamas tager brændstoffet til brug i deres egne biler, deres ledere og sikkerhedsstyrker", sagde vidnet. "På grund af Hamas handlinger  kan nogle hospitaler ikke længere bruge deres ambulaner og generatorer."

PA talsmænd i Ramallah sagde, at Hamas handlinger havde som mål at skabe en krise i Gaza-striben i forventning om at det internationale samfund ville gribe ind og tvinge Israel til at genåbne grænseovergangene. 

"Så vidt vi ved, kommer der nok olie ind i Gaza-striben", sagde talsmændene. "Men Hamas mål er at skabe en krise. Hamas stjæler eller blokere de fleste brændstofleverancer."

[Originalartiklen fortsætter et stykke endnu.]

Se også disse to indlæg om Hamas angreb på olieforsyninger og grænseovergange.
 

 

Del på Facebook
28.04-2008 | 15:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.04-2008 | 15:16 af Henriette
Ja korrekt, milter. Der er stadig nogle mennesker, der går rundt i den naive tro at israelerne da aldrig kunne finde på at lukke grænseovergange -  og på den måde spærre palæstinenserne inde i åbne fængsler, så de efterfølgende foretager desperate handlinger.
 
28.04-2008 | 16:12 af Henrik Clausen
Henriette, hvorfor bomber Hamas mon grænseovergangene? Det hjælper ikke ligefrem til at få dem åbnet igen...
 
 
28.04-2008 | 17:31 af Jørgen Larsen
Ja Henrik, og hvorfor sprængte danske modstandsfolk jernbanespor i luften under den tyske besættelse, det kan ikke have været godt for driften.
 
28.04-2008 | 17:43 af Henrik Clausen
Jørgen, dit forsøg på at beskrive jøderne som en art nazister falder IKKE i god jord. Det må snart være slut med automatisk at give jøderne skylden for alle tænkelige problemer.

Hamas er ikke frihedskæmpere, som man kan se af deres totale disrespekt for deres egen befolknings velfærd. De er bare ude på at skabe krig med nabolandet i nord. Det bedste våben mod det er at afsløre deres små, beskidte tricks.
 
 
28.04-2008 | 18:00 af Jørgen Larsen
Nå, hvor kom den med nazisterne fra?

Er det måske problemet at der er nogen der opholder sig på andres jord, kan det være grunden til alle fortrædeligheder de sidste 60 år, ja jeg spørger bare.

De slås jo ikke om ingenting, vel?
 
28.04-2008 | 18:06 af Henrik Clausen
Du henviste selv til tyskernes besættelse af Danmark. Derfra.

Det er en infam løgn at Israel skulle have stjålet jorden fra en hypotetisk arabisk befolkning. Jødiske tilflyttere har ærligt købt jorden, der før deres indvandring var ufrugtbar sump eller ørken. De har drænet og overrislet, bygget infrastruktur og givet gode livsvilkår også for araberne.

Jeg kender godt taktikken med den Store Løgn (se f.eks. http://dk.danielpipes.org/article/4489 ), og finder den infam. En løgn så stor at intet ordentligt menneske ville komme med den har nemlig tendens til at blive troet, og det er farligt.
 
 
28.04-2008 | 18:10 af arnskov
JL.

Nazisterne kan du finde blandt tilhängerne af Hamaz. Endda med store plakater af Hitler, hvor svärt kan det väre.
 
28.04-2008 | 18:19 af Henriette
Henrik, jeg ser det som desperate handlinger udført af desperate mennesker.

Desperate handlinger kan måske umiddelbart virke paradoksale. Forklaringen er, at når mennesker slås ud af kurs, underkues, spærres inde og spændes tilstrækkeligt meget ben for, så kan de efterhånden komme til at vurdere egen overlevelse og egne primære oprindelige bestræbelser så presserende, at de udøver dumme handlinger.

Hvis man ser på det moralske aspekt - hvem har så vundet den krig? Ud over at israelerne bryder international lov - er det moralsk forkasteligt at de spærrer palæstinenserne inde som var de dyr.

Det er ikke anti-semitisk, anti-kristent eller anti-vestligt at opponere mod etnisk udrensning. Det er bare pro-menneskehed. Det drejer sig om at lægge øret til jorden og lytte til de virkelig magtesløses hvisken...
 
28.04-2008 | 18:36 af Henrik Clausen
Henriette, lad mig tage din kommentar lidt ad gangen:

Jeg forstår godt, at du prøver at fremstille Hamas almindelige voldelige opførsel og deres angreb på befolkningens vitale forsyninger som et udtryk for desperation. Det har brutale regimer retfærdiggjort deres urimelige handlinger med siden begyndelsesløs tid.

Og Hamas er eminente til at øge desperationen. Ved at stjæle de forsyninger, der skulle sørge for at holde hospitaler og nødhjælp i gang, skaber Hamas en situation, der er aldeles vanvittig. Israel har, som du kan se ovenfor, accepteret at levere livsnødvendige forsyninger til Gaza. Hamas saboterer denne aftale ved at angribe de palæstinensiske konvojer, der skal skaffe dem, eller ved at stjæle forsyninger beregnet på de civile til deres egen krigsmaskine.

Jeg går ud fra, at du finder det rimeligt og retfærdigt?

Der er ingen krig. Israel forlod området frivilligt og overlod styret til Hamas. Det var måske en umenneskelig tilbagetrækning, men dengang blev det rost og hyldet som et stort fremskridt for freden i området. Illusorisk. Hamas, Islamisk Jihad og de andre har bare glædet sig over at kunne stille flere affyringsramper op i beboelseskvartererne, så de nemmere kan bombe jødernes byer.

Jeg antager, at du finder det rimeligt og retfærdigt?

Du angiver ikke, hvilken international lov Israel antages at bryde. Resolution 242? Den siger, at der efter forhandlinger skal trækkes endelige grænser i området. Ikke et ord om at Israel skal trække sig tilbage. Som de altså gjorde i Gaza alligevel, uden varig taknemmelighed fra palæstinensisk side. Det sker nok ikke igen.

Israel holder ikke folk indespærret . Hvis Hamas tager sig sammen og får styr på de mange raketgrupper i landet, så Israel ikke bliver bombet, åbnes grænserne igen. Men Hamas vælger i stedet selv at bombe de grænseovergange og forsyningslinjer, deres egen befolkning er så afhænig af.

Og når du taler om etnisk udrensning er det en underforstået anklage mod Israel for en forbrydelse, de ikke begår. Jeg henviser til den Store Løgn, jeg omtalte ovenfor. Det er en infam taktik.

Hvis Hamas lyttede til deres egen befolkning, ville de ikke stjæle eller bombe deres forsyninger...
 
 
28.04-2008 | 20:18 af Henriette
Nej, Henrik, jeg bryder mig ikke om Hamas handlinger - og jeg bryder mig endnu mindre om israelernes. At Hamas skulle være enestående i grusomheder er en ynkelig fiktion.

Mht. FN Resolution 242 fra 1967, så siger den at israelerne skal trække sig tilbage fra de besatte områder - herunder Vestbredden. FN Resolution 194, som blev vedtaget for 60 år siden, lovede de palæstinensiske flygtninge ret til at vende tilbage til deres hjem. At israelerne i forbindelse med dette ser et mareridt, er forståeligt: 4 millioner flygtninge venter på at kræve deres ret og få deres jorder, hvor der nu ligger israelske byer, tilbage lige som deres hjem (som sikkert er revet ned). Kun en lille del af de jødiske tilflyttere købte ærligt jorden. Med vedtagelsen af FN s delingsplan fik jøderne tildelt 56% af Palæstina - skønt de kun ejede 7% af jorden og kun udgjorde knap en tredjedel af den samlede befolkning (hvoraf de fleste var nyligt ankomne Holocaust-flygtninge fra Europa). Det palæstinensiske flertal blev kun tildelt 44%, blev aldrig spurgt - og havde ej heller nogen andel i Holocaust.

"en hypotetisk arabisk befolkning" siger du således 18:06

Yael Oren Kahn beskriver det lidt anderledes. Hun blev født i Israel i 1953. Som datter af tysk-jødiske flygtninge voksede hun op i en ny stat skabt af zionister:

"Som ganske lille barn husker jeg, hvorledes jeg sad på fars skuldre, når vi spadserede gennem magiske haver og frugtplantager. Jeg løb langs rækkerne af træer. Jeg forestillede mig, at sådan ville Paradis se ud. De spredte ruiner foruroligede mig dog. Jeg forstod ikke hvorfor de lå øde hen. Hvem ville dog forlade et sådant paradis? Jeg spurgte min far og fik ikke noget svar ..." Mange år senere besøgte hun en flygtningelejr i Gazastriben og fortsætter: "...Det at se flygtningelejrens skure gjorde mig forlegen. Jeg tænkte på de nye villaer, der var blevet bygget på deres jord, og følte hjælpeløshedens bitre smerte."

Endvidere har Israel underskrevet den 4. Genèvekonvention, hvor man fra israelsk side forsikrede, at man ikke ville konfiskere yderligere af palæstinensernes jord eller flytte sin jødiske befolkning ind i de besatte områder. Hvor meget er det lige bosættelserne på Vestbredden er vokset siden da?

En konference, afholdt af Parterne bag Genève-konventionerne, har bekræftet den 4. Genève-konventions gyldighed for de besatte områder, således at meget af det, USA og Israel foretager sig dér, er krigsforbrydelser ifølge amerikansk lov. Konferencen fordømte endnu en gang amerikansk finansierede israelske bosættelser og praktiseringen af: "overlagt drab, tortur, ulovlige deportationer, bevidst tilsidesættelse af kravet på ret og rimelig domstolsafprøvelse, omfattende ødelæggelser og tilvendelse af ejendom... gennemført ulovligt og hensynsløst."
 
28.04-2008 | 21:45 af E. Bill.
@@Henrik Ræder Clausen.

Ingen andre kan levere en så ensidig beskrivelse af begivenhederne i Mellem Østen,som du kan.

Tror du virkelig, at folk er så enøjede og småtskårne, at en så forblindet fremstilling kan gøre indtryk på nogen.
 
28.04-2008 | 21:45 af E. Bill.
@@Henrik Ræder Clausen.

Ingen andre kan levere en så ensidig beskrivelse af begivenhederne i Mellem Østen,som du kan.

Tror du virkelig, at folk er så enøjede og småtskårne, at en så forblindet fremstilling kan gøre indtryk på nogen.
 
28.04-2008 | 21:53 af Henrik Clausen
E. Bill., rent bortset fra din sympati for voldsfanatikerne fra Hamas har jeg et spørgsmål:

Kan du dokumentere dine grovheder?

Det tror jeg ikke. Jeg har til gengæld dokumenteret at Hamas stjæler og saboterer forsyninger til selv de mest akutte behov for palæstinenserne - forsyninger, som Israel uden videre var gået med til at levere.

Hvem er så forbryderen i spillet? Jeg finder, at flasken peger på Hamas. Kan du dokumentere andet?
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 7 | 10.802 | 3034
Siden | 21. februar 2007 11:15
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites