24.08-2007 | 10:13
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 10:14
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
24.08-2007 | 10:41
af
Ole Wejse Svarrer
@ Morten Olsen,
Det jeg skrev til dig var, at du ikke må kopiere de kommentarerer, der kommer i din blog på Avisen.dk, over på din egen blog.
Jeg har ikke noget problem med, at du gengiver dine indlæg begge steder.
Mvh
Ole Wejse Svarrer
Redaktør, Avisen.dk |
|
| |
|
|
24.08-2007 | 10:47
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 11:12
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 11:25
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 11:31
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
24.08-2007 | 13:18
af
Lars Nunnegaard
| Det er ærgeligt, at du stopper, vi har brug for dig i debatterne.. |
|
| |
|
|
24.08-2007 | 14:00
af
Karin Bennedsen
@Morten Olsen
Jeg har lige besøgt din blog igen og kan se, at du stadig har et link til min profil her på NA stående.
Det har jeg ikke givet dig tilladelse til, og jeg vil derfor bede dig om at slette det.
Vh. Karin Bennedsen |
|
|
|
|
24.08-2007 | 14:25
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 19:15
af
K-drengen, v/ Jørgen V. Busk
Karin Bennedsen, det handler om copyright, citatret. Han må ikke kopiere fuldtekst-indlæg derover på, hvilket passer mig fint, for en person, der skriver her, forventer ikke at blive gengivet i fuldtekst et andet sted også.
Men han må altså godt linke hertil, og det inkluderer din profil.
Dette ikke for at forsvare hverken den ene eller den anden, men bare for at fortælle, hvordan reglerne og lovgivningen er. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 19:38
af
Karin Bennedsen
@K-drengen
Jeg ved ikke, om du har været inde på Mortens blog, men han linker ikke specifik til Avisen.dk, men til profilen på de debattører, der har kommenteret på den blog, han har kopieret i sin helhed.
Det er da muligt, at det er lovligt, og det må jeg så bøje mig for. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 20:01
af
K-drengen, v/ Jørgen V. Busk
Karin,
Som du gættede, så har jeg ikke været derinde (før lige nu, for at se forsiden). Men "dybe links" er tilladt efter lovgivningen.
Men jeg må da indrømme, at jeg finder det betænkeligt, at han linker til profilerne, for sådan noget virker som et forsøg på at udstille folk, hvilket er endnu en grund til at have betænkeligheder ved OWS s nyeste tiltag. Men, som sagt, så er det altså fuldt lovligt, og man kan derfor ikke kræve, at han fjerner linket - om end, hvis han er flink, så fjerner han det, fordi du ikke kan lide det.
Derimod er det er forbudt at kopiere ting i fuldtekst, som også OWS har gjort opmærksom på, over for ham. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 20:34
af
Karin Bennedsen
@K-drengen
Ok, den køber jeg. Men faktisk skal han jo fjerne de kommentarer fra tråden, som han ikke selv har skrevet, og så giver det jo ikke ret meget mening at linke til profilerne.
Med mindre, naturligvis, at han har en speciel mening med lige præcis at fremhæve den enkelte debattør. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 20:40
af
Karin Bennedsen
@K-drengen
Selvom det selvfølgelig er lidt underordnet, så linker han ikke til alle, der har kommenteret hans indlæg, men kun til dem, der måske understreger de synspunkter, han ønsker at fremme.
På den måde føler jeg mig lidt misbrugt til et formål, jeg ikke har lyst til at blive brugt til.
Men det er der vel ikke ret meget, jeg kan gøre ved? |
|
|
|
|
24.08-2007 | 20:42
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 20:48
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 20:55
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 21:01
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 21:02
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 21:06
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 21:10
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 21:14
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
24.08-2007 | 21:15
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
25.08-2007 | 11:06
af
K-drengen, v/ Jørgen V. Busk
Karin, du spørger:
»24. august 2007 20:40 af Karin Bennedsen
@K-drengen
Selvom det selvfølgelig er lidt underordnet, så linker han ikke til alle, der har kommenteret hans indlæg, men kun til dem, der måske understreger de synspunkter, han ønsker at fremme.
På den måde føler jeg mig lidt misbrugt til et formål, jeg ikke har lyst til at blive brugt til.
Men det er der vel ikke ret meget, jeg kan gøre ved?«
Den korte version, er, at det kan du desværre ikke - han er inden for lovens rammer. Men jeg synes du bør tage kontakt til ham, fortælle, at du føler dig misbrugt i et politisk projekt, og at du helst ville være foruden. Gør det på mail, så har du dokumentation for henvendelsen. Hvis ikke han vil fjerne dig, så er løbet kørt, men mon ikke, når han nu kun linker til dem han er enige med? |
|
|
|
|
25.08-2007 | 11:39
af
Karin Bennedsen
@K-drengen
Faktisk sendte jeg 2 mails til ham igår, uden hverken at få svar eller at linket blev fjernet.
Jeg har netop forsøgt at komme ind på hans blog igen, men det var ikke muligt. Så måske er han ved at ændre på siden.
Og ellers må jeg jo bare affinde mig med hans lidt uetiske måde at bruge andre mennesker på. |
|
|
|
|
25.08-2007 | 13:12
af
K-drengen, v/ Jørgen V. Busk
Ja, jeg ved sgu ikke rigtigt, for det er jo ikke ulovligt. Men prøv at give ham et par dage. Måske skal han lige overveje det (man har jo lov at håbe, ikke sandt).
Ellers, så kan du prøve at kontakte host en, stedet hvor hans hjemmeside ligger, og så forsøge af den vej, hvor du forklarer sagen. Det er ikke særligt sandsynligt, at de kan eller vil gøre noget, for de ville jo kunne beskyldes for at udøve censur. Men, det er muligt de har nogle regler på området, som dækker disse tilfælde (selvom jeg tvivler stærkt på, at dette skulle være tilfældet). I samme omgang, så er det måske en gd ide at nævne for dem, at han tidligere overtrådte lovgivningen, da han kopierede fuldtekst fra et andet sted. Mere, så de kan kigge lidt nærmere på ham.
Men vent med det sidste, for der er _meget lidt_ sandsynlighed for at de kan gøre noget.
Og så er der jo løsningen med at skrive det i din profil, at du helst vil have dig frabedt trafikken fra hans blog, da du føler dig misbrugt i et politisk projekt. Så kan folk jo se det, lige så snart du klikker ind på den, fra hans blog.
Ja, det er langt fra optimale løsninger i dette tilfælde, men hvis lovgivningen var anderledes, så kunne alle mulige sites, der blev linket til som dokumentation, jo bare kræve, ikke at blive linket til, og så stod det langt, langt værre til. |
|
|
|
|
25.08-2007 | 13:48
af
Karin Bennedsen
Hej K-drengen
Jeg tror bare jeg ser tiden an et par dage. Og så vil jeg se, om Avisen.dk følger op på deres henvendelse til Morten Olsen om ulovlige kopiering.
Men du skal under alle omstændigheder have tak for dine gode råd.
Vh. Karin |
|
|
|
|
|
|
|
|
25.08-2007 | 21:58
af
Morten Olsen
@ Karin Bennedsen
Dit indlæg er nu blevet slettet fra min private blog.
Du må skrive til mig igen, hvis du ikke mener, det er gjort ordenligt.
Jeg vil gerne gøre alle opmærksomme på, at alle kommentarer er kopieret til min private blog - Jeg har altså ikke udvalgt bestemte kommentarer, der sætter mig i et bedre lys.
Nu har jeg måtte slette en kommentar, så billedet er ændret lidt nu.
Jeg kan ikke helt forstå ulovligheden i kopieringen af kommentarerne. Det er jo på MIT indlæg I har kommenteret.
Men for ordens skyld, vil jeg ikke længere kopiere kommentarer fra MIN egen blog på Avisen.dk til min EGEN blog på mortenolsen.wordpress.com.
Hvis andre ønsker deres kommentarer på mortenolsen.wordpress.com slettet, skal I bare skrive.
/Morten Olsen |
|
| |
|
|
26.08-2007 | 02:30
af
K-drengen, v/ Jørgen V. Busk
Hejsa Morten, jeg tror at nogen skylder dig en lille forklaring - så her er mit forsøg:
Når nogen (ligegyldigt hvem) poster på et site (et site er et medie, og hører derfor under medieansvarslovgivningen, præcis som alle andre offentliggørende medier, som aviser, tv, radio og så videre), så er det mediet, der er ansvarlig. Og selvom folk (næsten) altid vil have copyrighten til det materiale de selv offentliggør, så har de altså ikke ret til at kopiere det andre har skrevet og sagt - heller ikke selv om det er som svar til dine indlæg.
Det, der spiller ind her, at du har kopieret det i fuldtekst, og det er her citatretten spiller ind. Du har meget lang snor til at citere folk, men en fuldtekst kopiering er en klokkeklar overtrædelse af denne citatret. Jeg kan ikke give dig helt præcise mål på, hvor meget man må citere, da det kommer an på sammenhængen. Men en god tommelfingerregel, er at tænke, at man må citere det, så længe det er direkte relevant, og så må man omformulere og genfortælle resten.
Når jeg skriver "direkte relevant", så er det altså ikke på den måde, at man kan hævde at "hele debatten er relevant". Man må udtrække pointerne.
En fuldtekst kopiering vil altid være ulovlig, med mindre man har fået eksplicit tilladelse fra skribenten (og mediet, ikke at forglemme).
Sagen er sevfølgelig mere kompliceret, men den skulle jo helst præsenteres så den er til at bruge, når du er på bar bund i øjeblikket.
Når det så er sagt, så tag et kig på denne tråd, for det er ikke nok at slette en enkelt kommentar:
http://mortenolsen.wordpress.com/2007/08/10/positivt-med-indvandring/#comments
Alle disse kommentarer er kopieret i fuldtekst her fra avisen.dk. Efter at du nu har reageret, så har du medgivet, at du har set OWS s mail, og du har alligevel valgt ikke at fjerne dem alle øjeblikkeligt.
I praksis betyder det, at hver evigt eneste af os, inklusive Nyhedsavisen, kan fremsende økonomiske krav mod dig, og da du ikke har spurgt først, så er almindelig retspraksis, at det er dobbelt takst. Det kan hurtigt blive meget, meget dyrt - især for en på din alder. Dette er ikke en trussel, men oplysning.
Og for at det ikke skal være løgn, i det øjeblik Nyhedsavisen eller en af os andre ville fremsende et krav til dig, og gøre din bloghoster og/eller ISP opmærksom på, at du overtræder lovgivningen, så er det meget sandsynligt, at din konto hos dem vil blive lukket, da fuldtekstkopiering er en klar overtrædelse af gældende lovgivning.
Hvis jeg var dig, så ville jeg skynde mig at slette de kopierede kommentarer, alle som en, og så håbe på, at ingen vil fremsende dig et økonomisk krav via din ISP. Du skal vide, at selv om du fjerner dem, så kan de stadig fremsende et krav.
Helt ærligt, for dit eget bedste, så tjek lige lovgivningen, og så skynd dig at få fjernet det, for hvad mon Ole Wejse Svarrer gør når han møder mandag? Han tjekker sgu da, om du har slettet tingene, som han bad dig om. Og eftersom de er et medie, der lever af trafikken (blandt andet), så kan han ikke gøre så meget andet end at fremsende det krav, efter min mening. Får du har ikke fulgt hans henstilling, selvom han var flink nok til at varsle dig, fremfor at tage kontakt til din ISP med det samme.
P.S. Folk skal ikke skrive, førend du sletter kommentarerne. Ligesom man heller ikke kan bruge andres billeder, og så først slette dem, når man bliver bedt om det. Du _har_ allerede nu overtrådt lovgivningen, så du hverken kan eller skal stille krav om at folk skal bede om det, før du fjerner de kopierede indlæg. Du er blevet bedt om det én gang fra officiel side. Nu er det på tide, at du også gør det. Især efter forklaringen her. |
|
|
|
|
|
|