Flygtninge lever af starthjælp svarende til 2/3 af den laveste bistandssats og bliver placeret tilfældigt i Danmark, så de må rejse langt med dyr kollektiv trafik for at besøge familie og venner fra deres hjemland.
Hvis vi danskere virkelig ønsker at integrere de flygtninger, der kommer til landet bør vi tænke i andre baner end regeringen gør i dag. Regeringen ser så gerne, at flygtninge kommer hurtigt ud på arbejdsmarkedet, så staten kan tjene penge på dem – et arbejdsmarked med en timeløn på 12 kr. i timen – samtidig med at regeringen vil have, at de skal lære dansk.
Men når de får så lav starthjælp som de gør, bliver de tvunget ud på arbejdsmarkedet og væk fra danskundervisningen. Det er en helt forkert satsning. Mange af flygtningene har brug for at lære dansk. De skal måske være i Danmark resten af deres liv, så det vil tjene både dem og den danske stat bedst, hvis de bliver gode til dansk og kan få en god uddannelse med gode jobmuligheder.
De lærer ikke dansk af at komme hurtigt ud på arbejdsmarkedet. De eneste jobs de kan få er hårdt krævende jobs til en løn langt under dansk mindsteløn, men lovlig fordi det går under navnet praktik. De lærer ikke særlig meget dansk i sådanne jobs i forhold til hvad de ville med mere dansk undervisning.
Placeringen af flygtningene og medielicensen giver også flygtningene store problemer. Ikke nok med de høje priser på begge ting kræves DR-licensbeløbet halvårligt. Det er et stort problem at finde penge til licensen, når det månedlige budget er så småt og inkluderer både husleje, transport, mad, tøj og så videre.
Jeg mener, at der er brug for en højere starthjælp og en mere intensiv danskundervisning den første tid flygtningene er i landet. Når de så er godt på vej med det danske sprog kan de begynde at arbejde i jobs, hvor de forhåbentlig også kan benytte deres danskkundskaber. Det bør også overvejes, om flygtninge de første år i landet bør betale licens. Danske radio-, tv- og internetservices kan være virkelig gode i integrationsprocessen til at lære dansk.