Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt

BLOG:

Frank Bentin
Vi bør genoplive klassekampen
11. februar 2008 10:39
 [841 ]    [9 ]   Anbefal
Vi bør genoplive klassekampen Af Frank Bentin, 7. kreds Brønshøj/Vanløse I forbindelse med de foranstående overenskomstforhandlinger tordner de borgerlige partier frem og siger at de offentlige ansatte og den almindelige lønmodtager skal vise mådehold, for ellers bryder den danske økonomi sammen. Det finder jeg endog særdeles paradoksalt al den stund at disse ord ikke lydt i de forgangne år, hvor boligejerne tjente tykt på voldsomme stigninger i priserne på ejerboliger. Ej heller har de borgerlige partier talt om tilbageholdenhed og mådehold i takt med at direktørlønningerne og gyldnehåndtryk er steget gevaldigt de seneste år, eller når aktionærerne har tjent tykt på kursstigninger på den københavnske eller de internationale børsmarkeder. Ja jeg vil endda gå så langt at påstå at kritikken heller ikke lød da vores Folketingsmedlemmer for et par år siden bevilligede sig store lønstigninger. Den almindelige lønmodtager har klart vist ansvarlighed og mådehold de seneste par år. Og dét i en periode, hvor det danske samfund er blevet rigere end nogen siden - ja, vi er blevet så rige, at vi stort set kan købe hele verden, lød det fra vores daværende Finansminister Thor Petersen. Ærlig talt, med det store overskud vi har i den danske betalingsbalance og samfunds økonomi, så er det vil kun mere end rimeligt at også de lavtlønnede får andel i den økonomiske fremgang. Men nej, sådan skal det åbenbart ikke være, hvis man lytter til toppen i dansk erhvervsliv, liberale tænketanke eller borgerlige politikere. Tværtimod skal offentligansatte og almindelige lønmodtagere lægge øre til, at hvis de ikke viser mådehold og tilbageholdenhed, så er dansk økonomi i stærk risiko for overophedning der nærmest fører Danmark på kanten af sammenbrud. Vi som socialdemokrater har haft det svært under den borgerlige regering. Det kan til tider være lidt vanskeligt at se, hvilke mærkesager der skal føre os tilbage til regeringsmagten. For mig at se, er en god og passende stor lønstigning til samfundets lavestlønnede, mere end tidligere på sin plads nu. Det burde være en socialdemokratisk mærkesag og et led i den ”klassekamp”, som efter min mening langt fra er afgået ved døden. Det er ikke rimeligt at arbejderne nu skal betale for at de velbjergede har fået nye designer køkkener, flere biler og andre luksus goder. En ordentlig løn til de lavtlønnede og til vores offentlige ansatte bør være en klar socialdemokratisk mærkesag, hvis vi ønsker et solidarisk samfund, med plads og værdi for alle.
Send til
Debat  9
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
11.02-2008 | 11:11 af Lars Nunnegaard
Nej, du har ret. Der er stadig en modsætning mellem at eje en virksomhed og arbejde for en der ejer en virksomhed. Så lad os endelig debattere klassekampen, selvom den nuværende regering pumper mia. i mellemlaget/klassen for at dække sig ind.
 
11.02-2008 | 11:14 af Torben Petersen
fb2700

Hvad rager det egentlig dig, hvordan andre mennesker vælger at anvende deres tid og penge?

Havde du erhvervet dig en fornuftig uddannelse og anvendt din tid på at skaffe dig gode, indbringende jobs, i stedet for at flagre rundt med røde faner hele ungdommen igennem, kunne du selv købe dig et nyt køkken. For det havde du råd til.

Nu kan du bare stå og råbe, i selvmedlidenhed over at mange andre prioriterede deres tid ganske anderledes end du gjorde.

Er du klar over, at ganske mange nye køkkener er lånefinancierede, og sådan set overhovedet ikke ejes af de der har dem stående i deres hjem?

Et solidarisk samfund kunne i begyndelsen solidariserer sig med alle de stakkels mennesker der skyler penge til dyre forbrugsgoder - og hjælpe disse stakkels mennesker med de månedlige afdrag - syn s du ikke, snothas?
 
11.02-2008 | 11:23 af Torben Petersen
...Og så er du i øvrigt fuld af løgn: Det finansministeren understregede i kommentaren til den hastigt nedadgående ulandsgæld var, at hvis man - som økonomer har for vane - fremskrev denne gældsafviklingstakt med 1000 år - ja så kunne vi såmend købe hele verden - TiL DEN TID!, Snothas.

Hvis du vil gøre dig i debatten, kunne man dog forvente at du refererede korrekt hvad navngivne mennesker faktisk udtaler, i stedet for dette flamberede rødgadistiske pladder du vælter dig i fra Ritt s Røde Skole.

Hils Ritt og forklar hende, at hun skylder københavnerne 5000 nye boliger til en månedlig husleje på 5000 kr.
 
11.02-2008 | 11:47 af egon legaard
Tjah´Frank ! Uenige for alvor bliver vi næppe, men jeg ser nu ingen grund til at "genoplive" klassekampen. Den eksisterer i bedste velgående. Kan man ikke se det, er man stærblind, eller lever i sin egen lille verden. Jeg kan se, Du ar fået en ny "ven" - Torben Petersen. Han lever i sin egen lille verden.

God vind !
 
11.02-2008 | 13:25 af Karin Bennedsen
Hvis Danmarks økonomi er så sårbar, som Fogh gerne vil have de lavtlønnede, offentligt ansatte, og alle vi andre, til at tro, var det måske bedre, at man droppede de 10 mia. i skattelettelser, som blev givet umiddelbart før valget til de bedst stillede.

Og hvad med at droppe Hjort Frederiksens forslag om et skattefradrag på 100.000 kr. til de 64-årige, for at de skal blive lidt længere på arbejdsmarkedet, et fradrag, der koster samfundet i nærheden af en milliard?

Det fradrag er også en ren foræring til de mest højtuddannede og vellønnede: læger, advokater og andre akademikere, som i forvejen har tradition for at blive på arbejdsmarkedet længe efter pensionsalderen og derfor ikke behøver en ekstra gulerod for at fortsætte med det.

Det bliver næppe mange fra lavtløns- og håndværkergruppen, der får glæde af det fradrag. De bliver nemlig slidt op længe før, at de fylder 64 år.
11.02-2008 | 13:34 af fb2700
@ alle

Tak for de gode kommentarer - det er altid dejligt med en god og saglig debat. (Bortset fra Torben som ærlig talt holder en tone som jeg syntes er helt upassende).

Men naturligvis er klassekampen ikke død, for mig at se gælder det bare om at vi husker at holde den i live - og at vi fortsat husker på at det langt fra er alle der nyder godt af det økonomiske opsving.
 
11.02-2008 | 21:28 af steffeng40
Oprøret ulmer nu heldigvis endelig mange steder - på universitetet har de ansatte også fået nok af deres nye, mere ydmyge stand som lønmodtagere uden det hævdvundne kollegiale demokrati.

Lad os endelig slå fast én gang for alle, at et erhvervsliv, der ikke tjener til at finansiere samfund og borgere, bør udskiftes med ét, der gør.

Hvornår har danskere iøvrigt overdraget samfundet til det private erhvervsliv? I hvert fald optræder man her, med hjælp fra regeringen, som om man faktisk ejer borgerne.
11.02-2008 | 23:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
12.02-2008 | 03:31 af Torben Petersen
fb2700

Har du talt med din Ritt i dag? Erindrede du hende om de 5000 boliger i hjertet af hovedstaden til 5000 kroner i månedlig husleje?

Nuvel: Se, i de senere år er forvandlingen i dansk økonomi gået i retning fra ufinancierede offentlige udgifter, til privat oparbejdet gældsætning uden historisk sidestykke. Vi danske borgere er hele EU s absolut mest forgældede!

Nu ønsker du så, at vi  - men s vi smovser og står tidligt op som aldrig før - skal huske at holde liv i klassekampen. Men hvilke klasser taler du egentlig om? Den privatforgældede mod den offentligt udgiftskrævende?

Du er nødt til at specificere hvad det er du ønsker vi endelig skal huske at klassificere som værende ondt og godt. Ellers er det jo en ren paradeforestilling for socialdemokratisk kustodepolitiske overvejelser du promoverer, ikke sandt?
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl