Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Pessimisme og Optimisme i Verden.
1. februar 2009 18:34
 [1601 ]    [0 ]   Anbefal

 

Pessimisme og Optimisme i Verden.

 

 

Mens 41 statsledere, direktører og virksomhedsledere mødes til det årlige World Economic Forum, i Davos i kantonen Graubünden i Schweiz, mødes 100.000 græsrødder, NGOere og andre politiske statsledere i Belém i Brasilien til World Social Forum (WSF).

 

Læs mere på Kristeligt Dagblad:

 

http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/312289:Udland--Lula-gaar-uden-om-Davos--kapitalister?rss

 

 

 

Pessimisme hos kapitalisterne og de borgerlige.

 

En opinionsundersøgelse foretaget af det internationale revisionsfirma PriceWaterhouseCoopers (PWC), blandt 1.100 af de erhvervsfolk, der deltager i topmødet i Schweiz, viser, at der er skepsis over udviklingen i verdensøkonomien.

Kun 21 procent af erhvervslederne forventer, at deres virksomheder viser overskud ved afslutningen af dette finansår. Det er et fald på 50 procentpoint i forhold til i fjor. Dengang forudså 71 procent af de adspurgte, at deres virksomheder ville få et overskud. Denne udvikling kan næppe undervurderes, siger rapportens forfatter, Samuel DiPiazza, til avisen The Times.

 

 

Optimisme hos græsrødder og socialister.

De mange tusinde aktivister, som siden i tirsdags har diskuteret, knyttet bånd og udvekslet erfaringer, har fået selskab af fem latinamerikanske præsidenter.

 


Udover præsident Lula fra Brasilien er også Chávez fra Venezuela, Correa fra Ecuador, Evo Morales fra Bolivia og præsident Lugo fra Paraguay tilstede under WSF.

I forgårs deltog præsidenterne i et debatmøde om netop den finansielle krise sammen med 20 latinamerikanske venstrefløjsorganisationer.


Bolivias præsident Evo Morales foreslog konkret, at der iværksættes 'fire globale kampagner, som skal redde menneskeheden'.

Den første kampagne er for fred og retfærdighed, og skal konkret ende krigene i Gaza, Irak og Afghanistan.

- Dette århundrede bør være et århundrede uden imperialistiske krige, slog Morales fast ifølge den latinamerikanske nyhedsstation Telesur.

Desuden en anden kampagne for en ny økonomisk verdensorden, som indebærer en reformering af Verdensbanken og IMF - den Internationale Valutafond. En tredje kampagne skal fokusere på miljø, og den fjerde på folkenes værdighed, identitet og kulturel mangfoldighed.

Dette link handler om alternativer til kapitalismens nedbrydning af verden og alternativer til hvordan vi kan redde verden:

 

http://www.soderberg.tv/

 

"Another world is possible, opposite the capitalist system crisis, World Social Forum ".

 

 

Send til
Debat  0
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl