Fogh angriber ytringsfriheden
25. januar 2007 10:06
 [899 ]    [4 ]   Anbefal

I Berlingske Tidende idag angriber Anders Fogh DR for deres kritiske program om de danske tilfangetagelser i Afghanistan.

Lad nu være, at Fogh er pressens minister. Lad også være, at han i sidste uge angreb Socialdemokraterne for ikke at have en politik. Regeringen er altså presset. Men lad ikke være, at det program, som Fogh langer ud efter, er et af de allerførste eksempler på, at de to Fogh-regeringer har fået kritisk presse. Det er mageløst, at der skulle gå 5 år inden det skulle finde sted.

Fogh forholder sig ikke til indholdet af udsendelsen og det er der nok en god grund til, spørger man? Og det kunne måske også være, at DR skulle sende programmet een gang til, så vi igen kunne se embedsmænd og militærfolk tale udenom, at de besad viden, som de ikke ville frem med. Når Fogh først nu langer ud efter DR er det for at offentligheden skulle glemme selve indholdet og lade sig forføre at den diskurs, der er ved at overtage efterdønningerne efter udsendelsen; nemlig den diskurs, at vi ikke skal tale om programmets indhold, men om dens form - som også er regeringens foretrukne diskurs i forhold til dens visionsløse regeringsperiode.

Men HELT grundlæggende er det, at Fogh løfter en pegefinger overfor pressen og forsøger at stække den ytringsfrihed, som han jo heller ikke meldte helt klart tilbage på i forbindelse med indledningen til Muhammedsagen - altså inden det gik op for regeringen, at det nok ikke gik denne gang, at Fogh IGEN var på ferie under en krise, OG at Jyllandspostens unødvendige indenrigspolitiske provokation overfor en presset samfundsgruppe, der ikke selv kunne sige fra, nok IKKE kunne holdes som ren indenrigspolitik. Også der var Fogh lidt valen i forhold til ytringsfriheden.

Jeg vil gerne fastholde, at et lands statsminister, ligegyldig hvor presset han er indenrigspolitisk, ligegyldig hvor lidt modvind han har fået af den danske presse hidtil og ligegyldig præcis hvilken holdning han har til ytringsfrihed, IKKE skal løfte en pegefinger mod (kritisk) presse.

Nej, han må bære kritisk presse som en mand og glæde sig over, at den kritiske presse ikke tog fat, da han gik i krig på formodninger mod bedre vidende om, at der kunne være a-våben i Irak - på trods af Hans Blix klare redegørelser, der sagde det diametralt modsatte, at man IKKE kunne finde beviser på, at der var a-våben. Eller at der ikke har været kritisk presse om hele kulturkanondebatten, hvis primære (og altså effektive) formål har været at fjerne opmærksomheden i offentligheden fx fra den behandling, som indvandrere udsættes for med nedsættelse af starthjælpen og den slags uværdige indgreb fra den siddende regering. Altså bare for eksempel.

Send til
Debat  4
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
25.01-2007 | 13:43 af Borgerlig anstændighed
Der er ikke brug for selvransagelse i forbindelse med at man laver en tv-udsendelse, som man klipper sammen efter at have talt med de nødvendige kilder? Hvad skal man finde frem til? Udsendelsen er udtryk for selvransagelse og udtryk for, hvad man mener, at man har selvransaget sig frem til. Fogh kan med sin helt utidige indblanding kun mene med en kritisk undersøgelse, at DR skal nå frem til et andet resultat end det, der er fremlagt. Nuvel - hvis Fogh vil åbne arkiverne, så billedet kan blive mere komplet end det er og give adgang til de materialer, som de medvirkende tydeligvis kendte til, så kunne det være fint med en efterkritik. Men det er jo ikke ligefrem det, han foreslår vel? (Jeg har desuden ikke talt om censur - jeg har talt om at ville hæmme danske journalisters ret til at offentliggøre de ting, de har fundet frem til - det er et forsøg på at påvirke journalisters ytringsfrihed (som vi jo ellers går ind for i dette land (ikke?!))).
25.01-2007 | 15:09 af Borgerlig anstændighed
Ja, hvis det med niveauet betyder:

1. Jeg har ikke nævnt censur

2. Jeg synes ikke statsministeren skal begrænse ytringsfriheden

Det synes jeg faktisk er et rimeligt niveau og rimelige synspunkter.
25.01-2007 | 19:55 af Claus Piculell
Hej Borgerlig anstændighed

Godt brølt!

Jeg er helt enig med dig og lidt rystet over, at det er gået så hurtigt med den udvikling, som jeg forudså med blogindlægget "Så fik DR igen én med VOK en!":

http://kortlink.dk/avisen/3m2h

vh CP
 
25.01-2007 | 20:32 af MR.Bagger
Når man ikke bryder sig om budskabet så går man efter budbringeren.

Det hele er spin,løgn og latin.

Ytringsfriheden skal forsvares sålænge den ikke er

ubekvem for magthaverne.

I samme øjeblik magtfuldkommenheden udfordres  gælder den ikke længere.

Ikke alen har Glistrups horeunger fået deres egen mand i bestyrelsen også en af horeungernes yngel figurere på listen over de "villige".

Dette burde være en øjenåbner for journaliststanden, med et klart HINT om hvad snavsetøjskurven ellers gemmer.

Spørgsmålet er bare ,er der i riget en der ikke er fu#ket helt op af friværdi, samtalekøkken og blår i øjnene.
 
 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
Gratis nyhedsbrev
Vejret i dag | Danmark 18°
Powered by AccuWeather
Annonce
MEST POPULÆRE PÅ AVISEN.DK forrigenæste