BLOG:

Ekstremisme
Debat: Er Enhedslisten i virkeligeheden de Autonome?
8. november 2007 21:06
 [2260 ]    [19 ]   Anbefal

Vi vil med disse billeder gerne sætte gang i debatten om hvorvidt et kryds på Enhedslisten er det samme som at stemme for de Autonome?

 

Enhedslistens partiprogram 

 

Enhedslistens partiprogram  

Send til
Debat  19
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
08.11-2007 | 21:47 af (Slettet bruger)
Godt nok, men hvad med den her : " VI STAMPER I JORDEN TIL VI FÅR HVAD VI VIL HA`"
08.11-2007 | 21:48 af (Slettet bruger)
JA! !
08.11-2007 | 21:51 af Lars Nielsen
Same shit different day.
 
08.11-2007 | 21:59 af (Slettet bruger)
Enhedslistens folk kan da være søde nok, når de bare ligger låg på deres arrogance.
08.11-2007 | 22:14 af Foreningen mod Ekstemisme
Jeg forstå bare ikke hvorfor Enhedslisten ikke er blevet stillet til regnskab for de ødelæggelser som de autonome har påført København og stadigvæk påfører København. Jeg har gode forbindelser til rådhuset og har flere gange hørt at enhedlsten har brug retorik som: "ja hvis vi ikke får vores vilje vedr. et nyt ungdomshus - så kan vi jo ikke vide hvordan de reagere" og "ja så blir der nok ballade igen". Hvorfor er der af de store medier der har stillet spørgsmålet: "hvorfor har Enhedslisten ikke forebygget mod volden ved at erklære at de vil fjerne deres støtte til et nyt ungdomshus hvis der bliver kastet med brosten igen" hvilket jo leder til - at hvis de ikke vil tage komme med en sådanne erklæring - Så er det sgu da nærliggende at tænke at De Autonome er Enhedslisten militante afdeling. Deres hunde som bliver sendt på gaden hvis ikke de får deres vilje. OG hvordan fanden kan vi have sådan et flok fascister siddende i folketinget?
08.11-2007 | 23:01 af Lars Nielsen
EL har som du ved andre til at gøre det grove arbejde - enhedlisten gejler de unge op - SUF, de autonome samt de unge fra Ungdomshuset udfører vold- terror of pyromanien. Hvordan vil du stille En hedlisten til juridisk regnskab, andet en ved IKKE at stemme på sekten den 13. ?

For at føje spot til spe, så kører advokat Line Barfoed sagerne videre i Folketinget med 1000 spoørgsmål til ministeren hver gang en ung kyler en brosten, eller bliver arresteret med påstande om politivvold, politibrutalitet, bla bla bla bla.

Nu kommer den fede fidus: Udover at fø Folketingsgage er Line Barfoed partner i Knud Foldschacks advokatfirma der er forsvarer i de fleste af de unges sager og hvor Knud Foldschacks salærer som en ekstra morsomhed også betales af det offfentlige. Derudover repræsenterer han de unge i forhandlinger med Ritt Bjerregaard, Claus Bondam etc om et nyt Ungdomhus som belønning for at smadre Nørrebro og Christianshavn, Knud Foldschack salær her betales af Ritt. Til slut repræsenterer Kbnud Foldschakck Christiania i forhandlinger med staten om christianias lovliggørelsen, hvor han også betales af det offentlige.

kort og godt vi er lige så meget til grin for vore egne penge af Enhedlisten, Line Barfoed opg Knud Foldschack som Amdi Petersen & Tvind også er blevet rige på.

Smid dem ud på lossepladsen...................
 
08.11-2007 | 23:16 af (Slettet bruger)
Kun højreorienterede kommentarer?

Der slettes nok flittigt?
 
08.11-2007 | 23:22 af Foreningen mod Ekstemisme
Ja jeg vil nu heller ikke stille dem til juridisk regnskab men mere til moralsk regnskab og hænge dem ud i medierne for det de er. Jeg kender godt til konstellationen med Line Barfoed og Foldschack Ungdomshuset og Christiania. Men du har meget ret i at det er fuldstændigt adsurd at det kan lade sig gøre at nedbryde med den ene hånd og tage i mod almisser med den anden. Så sammenlagt - er det langt  utroligt at ingen brede medier har taget sagen op og  stillet Foldschack, Enhedslisten og tildels Ritt disse almindelige men kritiske spørgsmål.

Når nu det kan lade sig gøre at skabe sig som et barn og stikke lidt til hvad-som-helst som en ungdomskriminel - så undrer det mig også at der ikke er flere almindelige danskere der ikke tager bladet for munden?! - Men det kan selvfølgelig være at de har afskåret dem den sidste venlige tanke og det bare er os - der ikke kan affinde os med at være en del af det tavse flertal?
08.11-2007 | 23:22 af (Slettet bruger)
Enhedslistens frontfigur

Johanne Schmidt-Nielsen har deltaget i topmøde-demonstrationer sammen med autonome i Prag, Bruxelles, Göteborg, Skotland og Rostock.

hun var også talskvinde for aktionsgruppen Velfærdsmissionen hvor hun var med til at smide 200 kilo pasta og 40 liter ketchup på finansministeriets trappe. samt besættelse af SU Styrelsen.

ved et topmøde i holland blev 346 autonome anholdt deriblandt flere af Enhedslistens medlemmer BLA Pernille Rosenkrantz-Theill.
08.11-2007 | 23:31 af Foreningen mod Ekstemisme
@gyokoowon - jeg ved ikke om jeg skal spilde min tid på dig - da det nok bare ender i mudderkast. Men lyt lige en gang på dette her: Bare fordi vi/man/jeg/os ikke er enige i jeres voldelige metoder og at vi er forargede over at vold overholdet kan lade sig gøre er det ikke ensbetydende at vi er, eller resten af verden der kritiserer jer er højreorienteret.

Hvis du læser i vores profil kan du se - at vi sætter både Ø og DF i samme ekstremisme bås. Et sted som i begge passer godt ind da begge jeres ekstremistiske verdener er unuanceret.

Om det er en højreorienteret foldbold nazist eller en venstreorienteret voldspsykopat - er jo en side af samme sag. Det drejer sig om nogle forkvaklede mennesker som ser verden sort/hvid. Med hver deres snæversynet bagland. Disse ekstremisme yderfløje vil vi meget gerne være foruden!

R.I.P!
08.11-2007 | 23:38 af (Slettet bruger)
ungdomshusets fondt

består bla af Martin Sundbøll

"I 80’erne var Martin Sundbøll intet mindre end en terrorist af værste skuffe. I hvertfald ifølge flere af datidens fremtrædende politikere og politifolk."

http://www.paagaden.dk/index.php?op=vis&aid=1195&s=nyheder

martin er direktør i Logik og Co et byggefirma der har ansat en del afa voldsbøller.

Ekstra Bladet har tidligere bragt billeder hvor byggefirmaet Logik og Co, leverede jernplader til Barrikade af ungdomshuset.
09.11-2007 | 00:03 af (Slettet bruger)
edderkoppen i midten af et fonds-spindelvæv, der suppleres af mere almindelige erhvervsfirmaer som f.eks. ’Byggefirmaet Logik & Co’,

http://ekstrabladet.dk/nyheder/samfund/article266185.ece

Balder Bergmann Johansen der er formand for ’X-fond’. er også den ubestridte leder af afa og går under navnet generalen. http://popularisator.smartlog.dk/t-skeholdsfirmaet--egen-vinding-og-datter-post118500
09.11-2007 | 00:12 af Foreningen mod Ekstemisme
Morten - kan du kaste et par af dine gode argumenter herover: http://www.ebblog.dk/4116/perma/31744 jeg går nemlig i seng nu :o) Pøj pøj!
09.11-2007 | 00:19 af (Slettet bruger)
@Foreningen mod Ekstemisme

det bliver ikke nu, da jeg vil til at gå kold. jeg skal møde tidlig.
09.11-2007 | 00:25 af Foreningen mod Ekstemisme
Det er bare i orden :o) Du kan hvis du har lyst smide alle dine links m.v. her over: http://www.facebook.com/group.php?gid=5592554305

Så har vi materialet samlet og så kan alle byde ind.

Gnat
09.11-2007 | 09:02 af Anders Kristiansen
09.11-2007 | 12:49 af (Slettet bruger)
Som jeg skrev til Jalte i går, så ligger man ikke låg på, man lægger låg på.

Og så slet mig bare igen.
09.11-2007 | 13:34 af Foreningen mod Ekstemisme
@Johnsen - grunden til at du blev slettet var fordi debatten skal omhandle indlægget og ikke personfnidder vedr. stavefejl og så frem deles. Så vi lader din kommentar stå så alle kan forstå hvorfor dit indlæg blev slettet :o)
13.04-2009 | 21:21 af Christoffer Danst
Jeg håber at i ved at det ikke er rigtige plakater, men bare nogle som man kunne designe selv under valgkampen (mener at det var på DR's hjemmeside), i kan se at der er den samme baggrund på disse billeder: http://kortlink.dk/6fz9 & http://kortlink.dk/6fz8.

Over and out
 SKRIV KOMMENTAR
Du skal være logget på for at kommentere.
Gratis nyhedsbrev
Vejret i dag | Danmark 18°
Powered by AccuWeather
Annonce
MEST POPULÆRE PÅ AVISEN.DK forrigenæste