|
|
19.07-2008 | 13:27
af
Mr. Pedersen
| P.s. Hvis du har et forslag til andre fordomme eller misforståelse omkring USA, som burde vendes, så skriv endelig :-) |
|
| |
|
|
|
|
|
|
19.07-2008 | 13:59
af
Mr. Pedersen
Hej Lise,
Historien handler om et enkelt tragisk svigt, på samme måde som den dødende tyske turist, der blev afvist ved et dansk hospital forrige måned.
Fordomme kan man sagtens skabe, hvis man ønsker at generalisere ud fra enkelte hændelser... |
|
| |
|
|
|
|
19.07-2008 | 15:08
af
Nemesis
@ Viking - du har vist en forventning om at jeg kommenterer dit udmærkede indlæg. Fordom 1) Danmark er rigere end USA. Fordom 2) USA har ingen velfærdstat Fordom 3) Det amerikanske sundhedsvæsen lader folk dø på gaden
Søde lille Viking. Hvis fordomme er det mon, du beskriver? USA er jo mulighedernes land. Jeg gætter på, at de fleste danskere mener det. Jeg deler din opfattelse af, at du har kastet dig ud i en næsten umulig opgave. Men, den er da spændende, og jeg håber, at du kan lære en masse ved det. =O) Men USA er meget mere end det. På næsten alle områder, er Danmark et tryggere land at leve i. Og det har jo primært noget med andet at gør. Et samfund skal ikke måles på, om det er rigt eller fattigt, men på om borgerne har det godt og føler sig trygge?
USA er et meget rigt land med millioner af fattige borgere. Det er aldrig trygt at være fattig, det er aldrig trygt at vokse op i slum, det er aldrig trygt vedvarende at skulle forsvare sig mod landsbytosser.
I modsætning til mange vestlige lande, er USA's sundhedsvæsen ikke fuldt statsfinansieret. I 2005 var der 41,2 millioner mennesker i USA (14,2 procent af befolkningen) som ikke havde nogen sygesikring.
By 2005, the number had risen to 37 million people (12.6 percent of the population). In 2006, the number declined slightly, to 36.5 million people (12.3 percent of the population). http://www.irp.wisc.edu/faqs/faq3.htm
Lille Viking. Du er nødt til at forstå, at du I mødet med sociale mennesker som jeg, er det ikke pengene alene livet handler om. At du flytter Bill Gates til Læsø, og derved hæver læsøboerens gennemsnitlige formueforhold til at blive Europas højeste, gavener ikke Hans Peter i færgelejet. Hans Peter må fortsat kæmpe en kamp hver dag, for at brødføde sine 6 unger. Og om vinteren, når færgelejet er frosset til, og han ikke kan fiske, skal samfundet træde til. Hans Peter skal ikke op og stå med hatten i hånden og tigge hos Bill Gates. Lille Viking – vi har forlængst afskaffet fattiggårdene i Danmark, og dem vil vi ikke have tilbage. Det er det der er pointen lille Viking. |
|
| |
|
|
|
|
19.07-2008 | 15:30
af
Nemesis
@ lille viking - her har du tal der tæller.
SELECTED WORST CITIES MURDER (LATE-1990s) EUROPE AND USACITY MURDERS PER 100,000 (1) Washington, D.C., USA 69.3 (2) Philadelphia, USA 27.4 (3) Dallas, USA 24.8 (4) Los Angeles, USA 22.8 (5) Chicago, USA 20.5 (6) Phoenix, USA 19.1 (7) Moscow, Russia 18.1 (8) Houston, USA 18.0 (9) New York City, USA 16.8 (10) Helsinki, Finland 12.5 (11) Lisbon, Portugal 9.7 (12) San Diego, USA 8.0 (13) Amsterdam, Netherlands 7.7 (14) Belfast, N.Ireland, UK 4.4 (15) Geneva, Switzerland 4.2 (16) Copenhagen, Denmark 4.0 (17) Berlin, Germany 3.8 (18) Paris, France 3.3 (19) Stockholm, Sweden 3.0 |
|
| |
|
|
|
|
19.07-2008 | 15:38
af
Nemesis
Viking.
Som jeg skrev andet sted på din blog har jeg været et par mdr. og jobbet i USA. Masser af amerikanere er ikke trygge. Langt flere amerikanere må leve et utrygt liv, end vi her hjemme i andedammen.
Samfundet skal hjælpe borgerne med at "leve deres liv i tryghed - alle slags tryghed"
Der er ikke noget ved at du finder bortforklaringer på det. Nogen er jo ligeglade - men JEG er ikke.
Jeg har haft nogle af mine sjoveste dage i New Orleans - meeen, lille viking, jeg ville ikke leve med en familie samme sted - og jeg ville aldrig føle mig tryg i min alderdom, der. Det er ikke et "velfærdssamfund" - Det producere alt for mange fattige mennesker til, at man kan leve trygt. Alt for mange er tvunget til at stjæle til dagen og vejen - et sygt sted, ganske enkelt. - Vi er kilometer og lysår foran usa i vores sociale netværk. http://www.benbest.com/lifeext/murder.html |
|
| |
|
|
19.07-2008 | 17:30
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 17:34
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 18:35
af
Mike Schou
Jakob og Den_Sidste_Viking
Hvis det er så fedt at bo i USA så flyt derover. Men bliv ikke syg eller mist dit arbejde eller bliv gammel.
Jeg har boet der i 2 år og syntes ikke om det jeg så. Mulighedernes land - ja hvis du har penge. Jeg vil ikke tage mine børn derover og bosætte mig.
Mike Schou |
|
|
|
|
19.07-2008 | 18:46
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 18:55
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 18:56
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 18:58
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 19:07
af
Jens Yde
Nu er rigdommen vel ikke noget, amerikanerne har lånt sig frem til? Overbelånt.
Men hvis de er så rige, hvorfor jamrer de så noget så forfærdeligt, når benzinen stiger fra fire til fem kroner literen? Amerikanerne klager altid over benzinen - men måske er det i stedet for at tale om vejret? |
|
|
|
|
19.07-2008 | 19:25
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 19:26
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
19.07-2008 | 19:40
af
Jens Yde
Det var vist den indenlandske statsgæld, jeg tænkte på - efter at have læst om det et sted - noget med obligationer og andet, jeg ikke rigtigt forstår.
Og hvad med bankerne - jeg ved faktisk ikke, om det hører under statsgæld - kan de ikke låne, som de vil, hvor de vil i udlandet? Hvad vil der ske, hvis Goldman Sachs, Merrill Lynch, Lehman Brothers, Morgan Stanley og Citigroup krakker? |
|
|
|
|
19.07-2008 | 19:44
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
19.07-2008 | 21:04
af
Mr. Pedersen
Laytho,
Jeg tror ikke helt du fangede pointen: Hvis man så sammenligner Danmark med Massacusetts eller Conneticute, som jeg mener er den relevante sammenligning, ser det faktisk endnu værre ud for Danmark.
Jeg fanger på dine kommentare, at du gerne vil tale om den amerikanske udenrigspolitik.
De fordomme, som hersker omkring denne, skal jeg nok tage op senere, men ikke lige her. |
|
| |
|
|
|
|
19.07-2008 | 21:52
af
Mr. Pedersen
Opdatering: Eftersom fiskeren har været så venlige igen at vise hans uvidenhed og udstille endnu en populære fordom omkring usa, kommer her en opdatering.
Fordom 4) USA hærges af kriminalitet
Folk, der ser mange TV-serier og ønsker at generalisere fra enkelte frygtelige forbrydelser, hævder ofte at der er meget mere kriminalitet i USA end Danmark. Desværre forholder det sig ikke sådan.
Måler man på sandsynligheden for at blive udsat for en forbrydelse er det faktisk nogenlunde det samme i København og New York og svagt højere i Danmark end USA som en helhed.
Enkelte peger dog på, at USA har en højere mordrate end Danmark, hvilket er korrekt. Dog er dette koncentreret i storbyerne, og trods alt har Danmark ikke mange byer med over 2 millioner indbyggere. Kigger på en lille rig, nordlig stat som f.eks. New Hampshire ligger mordraten faktisk igen på samme niveau som Danmark (http://www.fbi.gov/ucr/cius2006/data/table_04.html) |
|
| |
|
|
|
|
19.07-2008 | 21:57
af
Mr. Pedersen
@fiskeren,
hvad angår sundhedsvæsenet burde du læse om hvor udbredte og tilgængelige free clinics faktisk er i USA.
Du skriver 12% af amerikanerne ikke har en privat sundhedsforsikring. Jeg kunne passende svare, at der er over 50% af danskerne, der ikke har en privat sundhedsforsikring. |
|
| |
|
|
19.07-2008 | 22:15
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
19.07-2008 | 22:18
af
Mr. Pedersen
Mike,
jeg vil have den ret at kunne leve i frihed i mit fædreland, så rejs endelig til Cuba, hvis du har lyst: der fængles man nemlig for at have anderledes meninger.
Hvorfor er du iøvrigt så aggressiv overfor at vi her gør op med en række fordomme omkring USA? Ønsker du at leve i dumhed og uvidenhed? |
|
| |
|
|
|
|
19.07-2008 | 22:36
af
Mr. Pedersen
Ras57,
Samme spørgsmål til dig som til Mike: hvorfor ønsker du at leve i uvidenhed og fordomme?
Mener du også at alle muslimmer er terrorister og at alle jøder er onde kapitalister?
Dit link er interessant, fordi det netop beviser at der er ekstreme fordomme omkring USA, når det præsenterer sin titel som "School Shooting - et vindue ind i den amerikanske kultur" (!)
Kigger vi for eksemple på listens EGNE tal for 2007, ser vi at 4 personer blev dræbt på skoler i USA, 1 hver i Canada og Holland og 8 i Finland.
Ud fra at altså cirka en tredjedel er de drab, der nævnes begåes i USA, ønsker du at kalde det for et "amerikanske fænomen" og endvidere insinuere at det er specielt for den amerikanske kultur....
Det minder mig lidt om en samtale, som jeg havde for et par år med en af mine arabiske venner. Han læste kriminologi og fortalte mig grinende, at han nu havde lært at den typiske massemorder var en hvid mand i et vestligt land. Jeg måtte korrigere ham og sige, at det typiske massemorder, som man fangede, der var en hvid mand i et vestligt land.
Overført på skoleskyderier: hvis der i en fjernliggende del af nordkorea var et skyderi på en skole - ville du eller den side som du linkede til, så hører det? |
|
| |
|
|
|
|
19.07-2008 | 22:37
af
Mr. Pedersen
Ras -
jeg tror iøvrigt næppe at en statestik fra EU (som jeg henviser til) om ordnet kriminalitet kan siges at være selektiv. |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 03:40
af
Carsten Friskytte
Da jeg jeg har besøgt USA utallige gange for år tilbage, kan jeg næppe siges at have FORdomme, men derimod et konkret kendskab til USA - dog som besøgende!
Man får selvfølgelig ikke et dækkende indtryk af USA som besøgende. Heller ikke af kriminalitetens omfang i pågældende samfund. Men statestikker fortæller altså, at USA har en mange gange så stor andel af borgere i fængsel, end sammenligneligne lande. Kun Rusland har en større andel bag tremmer (de glemmer vist at lukke dem ud, hvis de har fået en straf, og den er afsonet).
På trods af at jeg befinder mig godt i USA (særligt i Syden), så kan jeg altså ikke se fordelene i at spærre så mange inde - da det jo tydeligvis IKKE begrænser kriminaliteten? |
|
| |
|
|
20.07-2008 | 04:12
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
20.07-2008 | 12:39
af
Carsten Friskytte
@Jakob
Hvorfra ved du, Jakob, at det er frygten for at havne i fængsel, der får folk til at lade være med at begå kriminalitet? Kan du "gå ind" i folks hoveder og læse det?
Med hensyn til lavere/højere kriminalitet er det så den ANMELDTE kriminalitet eller OPKLAREDE kriminalitet?
Det ville være meget interessant at få et svar, thi kriminologer har i årtier brudt deres hoveder med at finde en pausibel årsagssammenhæng - uden at finde den. Måske kan du hjælpe dem? |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 12:59
af
Mr. Pedersen
@ Carsten, Jacob,
Mht. kriminalitet så viser den EU-kilde, som jeg henviser, at der er svagt mere kriminalitet i Danmark end i USA, dog er forskellen så lille, at man godt kunne tale, om at der var ens kriminalitet i begge lande.
Dog er billedet et andet, hvis man sammenligner Danmark med f.eks. statetisken for en af de mindre, rige nordlige stater: her er kriminalitet betydelig lavere.
Og ja, som en nota bene er der tale om anmeldt kriminalitet i den kilde som jeg henviser til.
En sjov ting som jeg faldt over, var iøvrigt at USA i sin mordstatisk medregner trafikdræbte i deres mordrate - jeg ved ikke, om Danmark gør det og hvad indvirkningen ville være.
Under alle omstændigheder burde det være sikkert, at USA ikke har mere kriminalitet end Danmark.
Og så er vi ved hvad dette indlæg handler om: nemlig, at der er mange, rigtige mange forkerte fordomme om USA blandt danskere. |
|
| |
|
|
20.07-2008 | 13:22
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
20.07-2008 | 13:55
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
20.07-2008 | 14:58
af
Carsten Friskytte
@Sidste Viking
Det er uhyre interessant, at det - som du anfører - drejer sig om ANMELDT kriminalitet. Man kan spørge sig selv om hvor megen kriminalitet, der IKKE bliver anmeldt - enten fordi ofret ikke finder det umagen værd, da det formentlig ikke fører til erstatning eller opklaring - og myndighederne i øvrigt kan finde på at bure dig inde, fordi du har forulempet dem med din anmeldelse.
"Under alle omstændigheder burde det være sikkert, at USA ikke har mere kriminalitet end Danmark.", skriver Sidste Viking. Ja, det kan godt være at det BURDE være sådan. Det er det bare ikke i virkeligheden. Der er snarere tale om at nogle er ude i politisk ærinde, og det gider jeg ikke spilde tiden på. Hitler fik også afskaffet arbejdsløsheden........... |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 15:26
af
Mr. Pedersen
Carsten,
Mht. forskellen på anmeldt og faktisk kriminalitet, så forstår jeg ikke, hvorfor du ønsker at genvise til den forskel. Forklar venligst.
Og ja, hvis du kalder det at prøve afhjælpe sine medborgeres uvidenhed og dumhed for et politisk ærinde, så ja - da er jeg i høj grad ude i noget politisk her :-) |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 15:31
af
Mr. Pedersen
Hej Janutte,
Jeg tænkte nok, at denne tråd ville falde i din smag :-)
Hvor man bor og hvilket samfund, der er bedst, er sikkert store og komplicerede spørgsmål, men et godt grundlag for at tale om, er at man starter med fakta og ikke fordomme...
Hvorfor folk som ras, fiskeren, carsten eller lise hader usa er deres egen følelsesmæssige sag (jeg gætter på misundelsesforklaringen), men læg mærke til hvordan de stritter imod med arme og ben, når de ikke kan få lov til at sige noget skidt om deres hadeobjekt :-) |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 19:24
af
Carsten Friskytte
@Sidste Viking
Du har lige luftet de ækleste fordomme om mig og andre, der ikke deler din begejstring for alt i "Guds Eget Land".
Og du har forsømt alle muligheder for at fremlægge fakta.
I demokratiets navn er jeg forpligtet til at lade dig lyve og hyle så meget du vil. Jeg er glad for at din lobhudling af USA er så klodset og grov. Det gør den let gennemskuelig, og hvis dannede menneker læser dit vrøvl, så ryster de blot beskæmmede på hovedet, Sidste Viking.
Ingen er forpligtet ud over sine evner. |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 19:36
af
leon lerche
| Når jeg bliver vist lige nødtil at tale her, jeg mødte en af mine gode venner igår, da vi lige skulle handle lidt og han kom så du af butikken og jeg så på ham og spurgte, hvordan han i alverden så sådan ud, ja han lignede en som var blevet kørt over af et tog og jeg spurgte ham hvad der var sket, han fortalte at han var faldet ned af nogle trapper for længesiden og pludselig, havde han fået epelisi-anfald flere gange og medicin var så dyr og han har ellers arbejdet hele livet, men jeg tror at at han nu skal have hjælp resten af livet og det vil han ellers ikke, hilsen fra. Leon, som siger Danmarks sunheds system er genemhullet og tilgrin. |
|
| |
|
|
20.07-2008 | 19:45
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
20.07-2008 | 20:22
af
Mr. Pedersen
Carsten,
Jeg tror ikke, at man behøvder at være begejsteret for noget for at påpege at andre har fordomme over for dette.
Jeg siger da ikke at USA er perfekt - blot at mange danskere har fordomme over det.
Og du har brug for at tilsvine andre, så start venligst med dine nærmeste. |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 20:23
af
Mr. Pedersen
@ Leon
Kedelig historie med din ven. |
|
| |
|
|
|
|
20.07-2008 | 20:28
af
leon lerche
| Til. Den Sidste Viking, som jeg påpeget for ham så skulle han bare sigetil, du ved det er i nødens stund, man lære sine rigtige venner at kende, hilsen fra. Leon, som kalder sig en rigtig ven. |
|
| |
|
|
|
|
21.07-2008 | 02:27
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
21.07-2008 | 03:24
af
Carsten Friskytte
@Jakob
Du har åbenbart svært ved at huske, hvad du selv skrev, og jeg citerer dig derfor herunder:
"Din konstatering af, at det ikke begrænser kriminalitet at man har spærret så mange inde holder dog ikke, da man i USA NETOP har en lavere kriminalitet end i Danmark (undtagen antal mord)."
Din sætning siger, at årsagen til at USA (efter din opfattelse!) har lavere kriminalitet end DK, er, at de spærrer mange gange så flere forbrydere inde. Den kan ikke læses på anden måde.
Ser du, Jakob: Hvis man vil diskutere med andre, så kræver det et vist niveau af anstændighed, dvs. at man holder sig nogenlunde til fakta og sandhed. Det gør du helt øjensynligt ikke; thi når du bliver afkrævet svar og forklaringer, så snyder du..........
@Sidste Viking
Du skriver henvendt til mig følgende ovenfor: "Og du har brug for at tilsvine andre, så start venligst med dine nærmeste."
Hvor og hvordan har jeg "tilsvinet" andre? Svar mig!
Der gælder de samme uskrevne regler for debat for dig, som for alle andre. Ingen gider spilde tid på dig, hvis du ikke argumenterer anstændigt. Hvis du hellere vil diskutere med jublende bøhtosser, som bare giver dig ret - uden at forstå hvad du skriver - så for min skyld ingen alarm. Det bliver som at se blinde slås med kniv.
I øvrigt kan jeg fortælle dig og dine klakører, at de heftigste kritikere af USA er BORGERE i USA. Og de er absolut ikke kommunister eller 5. kolonne, men hengivne patrioter. |
|
| |
|
|
21.07-2008 | 04:33
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
21.07-2008 | 09:46
af
Mr. Pedersen
@ Carsten
Du er ikke så fræk...
Først kalder du mig for ækel, fordomsfuld, løgner, hyler, klodset, grov, gennemskuelig, udannet og vrølvende, hvorefter du spørger hvordan du på nogen måde måde dog har tilsvinet mig.
Min kommentare om dine nærmeste er blot den at jeg har ondt af dem, hvis du taler på samme måde til dem.
Hvis du mener, at der er mangler i min argumentation, så tror jeg godt, at en 12-årig kunne finde ud af at sige det uden at bruge nogle af de ord, som du gør, ved at bruge den simple teknik, der hedder : "at holde sig til emnet" og ikke gå efter manden.
Mht. om man kan kritisere USA, så har jeg aldrig skrevet, at man ikke kan det - ej heller at det amerikanske samfund er perfekt - jeg skriver blot, at der findes mange fordomme om USA blandt danskere. De to ting udelukker ikke hinanden. |
|
| |
|
|
|
|
21.07-2008 | 09:50
af
Carsten Friskytte
@Jakob
Udmærket. Så tager vi den forfra. Vil du svare mig på dette spørgsmål, som jeg tidligere har stillet: Hvorfra ved du, Jakob, at det er frygten for at havne i fængsel, der får folk til at lade være med at begå kriminalitet? Kan du "gå ind" i folks hoveder og læse det? Jeg kan godt se af dine svar ind til nu, at du er ved at fare vild i argumentationen, men nu prøver jeg så at gøre det enkelt og simpelt, Jakob.
PS. Jeg "piver" ikke, og forsøg på fornærmelser får mig ikke til at tabe hovedet. |
|
| |
|
|
|
|
21.07-2008 | 10:02
af
Carsten Friskytte
@Sidste Viking
Det er langt under mit niveau at spilde tid på dig. Jeg forsøgte at hive dig op af rendestenen, men du har ikke potentialet.
Jeg afslutter debatten med et citat af dig, som viser din foragt for dine medmennesker: "Og ja, hvis du kalder det at prøve afhjælpe sine medborgeres uvidenhed og dumhed for et politisk ærinde, så ja - da er jeg i høj grad ude i noget politisk her :-)"
Du er bestemt ikke den rette til at oplyse folket, Sidste Viking! |
|
| |
|
|
|
|
21.07-2008 | 10:25
af
Mr. Pedersen
@ Carsten
Tak for endnu en gang at vise at du ikke evner at skrive noget relevant, men kun lave lødige personangreb.
P.s. for din viden, så betyder en smiley :-) iøvrigt at noget ikke skal forståes seriøst, men mere som en morsom kommentar... |
|
| |
|
|
21.07-2008 | 22:04
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
21.07-2008 | 23:53
af
Carsten Friskytte
@Jakob
Jeg citerer dig: "Din konstatering af, at det ikke begrænser kriminalitet at man har spærret så mange inde holder dog ikke, da man i USA NETOP har en lavere kriminalitet end i Danmark (undtagen antal mord)."
Logisk må jeg antage at du, Jakob, mener det modsatte af mig, nemlig at det at sætte en masse mennesker i fængsel modvirker/begrænser kriminalitet?
Jeg hævder nemlig at det ikke hjælper (kun på dem, der har noget at miste - og da ikke altid; cf. Enron-skandalen).
Hvis man helt ville fjerne kriminalitet, så skulle man blot sætte endnu flere mennesker i fængsel. Altså i henhold til din "logik".
Men Finland og Japan har endnu lavere kriminalitetsrate end USA og DK. Og de har et meget, meget lavere strafniveau med endnu færre mennesker bag tremmer i forhold til befolkningstallet. Ergo er der ikke nogen sammenhæng mellem strafmængden/strafniveauet og kriminalitetsraten. Det er andre faktorer, som gør sig gældende. Et af mine bud er socialiseringsgraden. Et andet indkomstfordelingen i pågældende samfund.
Nej, jeg tror ikke, at jeg er tungnem. Jeg vil bare gerne have dig til at fortælle mig hvad, der får folk til at LADE VÆRE med at begå kriminalitet. Nu - da du tilsyneladende heller ikke mener at det er frygten for at havne i fængsel.
Sidste Viking kunne jo heller ikke fortælle noget om anmeldelseshyppigheden i henholdsvis USA og DK, om der var forskel og i påkommende tilfælde hvorfor. |
|
| |
|
|
|
|
22.07-2008 | 00:03
af
Carsten Friskytte
Af mange grunde ønsker jeg alt muligt godt for USA - og alle andre mennesker på jorden. Det bedste, der kunne ske, var at USA fik nogle kløgtigere venner og hjælpere, som kunne fremhæve USA's virkelige gode sider og systemiske fordele - samtidig med at de kritiserede de fejl, som skiftende administrationer begår.
Når USA's demokrati er bedst, så er det virkeligt stærkt! Lad mig anføre Richard Millhouse Nixon som eksempel. Jeg kender det danske politiske system og centraladministration godt nok til at vide, at vi i DK aldrig ville være sluppet af med en slubert som Nixon! |
|
| |
|
|
22.07-2008 | 00:15
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
22.07-2008 | 01:44
af
Carsten Friskytte
@Janutte
Du skrev: "Men ca. halvdelen af dem i den lokale slammer ryger ud samme dag eller dagen efter. Og det skyldes, at man kan ryge ind for selv mindre færdselsforseelser."
Var det en joke? Ved du overhovedet hvordan man regner den slags ud?
Jeg tror, du skulle smutte ud for at sætte dine blonde krøller, Babe! |
|
| |
|
|
22.07-2008 | 12:51
af
(Slettet bruger)
| Kommentar er blevet slettet. |
|
|
|
|
|
|
23.07-2008 | 02:46
af
Carsten Friskytte
@Jakob
Du skrev: "Naturligvis modvirker det kriminalitet at sætte folk bag tremmer - hvor mange af dem ellers ville have begået kriminalitet. Det er logik for burhøns."
Nej, det er det netop ikke! Det er noget du har vænnet dig til at tro. Og det har du altid troet, og det bliver du så ved med at tro.
En meget stor del af straffelovsovertræderne begår kun denne ene overtrædelse - og så hører man aldrig noget til dem igen. Andre recidiverer igen og igen. Det er naturligvis dem, man lægger mærke til - også i statestikkerne. Det er rigtigt, at de ikke er så kriminelt aktive mens de sidder i fængsel, men det er de til gengæld når de står på gaden igen - med 400 kr. på lommen og en seddel med adressen til et såkaldt "arbejdsmarkedscenter" i hånden. Se, den situation kan man kalde "kriminel"!
Mit spørgsmål: ""Hvis man helt ville fjerne kriminalitet, så skulle man blot sætte endnu flere mennesker i fængsel. Altså i henhold til din "logik".""
Din replik: "Rent faktisk skrev jeg, at jeg synes der sidder for mange i fængsler i USA. Eksempelvis de mange mange....."
Det er IKKE et spørgsmål om hvad du synes. Det er et spørgsmål om det VIRKER at sætte endnu flere i fængsel. Gør det, Jakob? Kryb nu ikke uden om...........
Min påstand: ""Ergo er der ikke nogen sammenhæng mellem strafmængden/strafniveauet og kriminalitetsraten.""
Din replik: "Det kan du ikke konstatere på den baggrund."
Jo, det kan jeg da i aller højeste grad! Ellers er det meningsløst at udsige noget som helst! Det er faktisk lige nøjagtigt det, jeg kan konstatere - selvom det ikke passer ind i dine forudfattede holdninger!
Du fortsætter: "Kriminaliteten ville efter alt at dømme være højere i USA, hvis ikke straffene var så relativt høje."
Hvad bygger du denne antagelse på, Jakob? Dit "efter alt at dømme" tyder jo også på at du ikke helt selv tror på det.....
Dit udsagn: "Nu er indkomstfordelingen i Danmark en af de - hvis ikke den - 'fladeste' i verden - og alligevel har Danmark mere kriminalitet end USA som har relativ ulige indkomstfordeling. Igen - kig på indvandring og befolknings-homogenitet."
USA er - om noget - et indvandrerland. Hvis USA - i din optik - har lavere kriminalitet end DK, så forstår jeg ikke multikulturellitet skulle medføre mere kriminalitet? Det er sgu da en selvmodsigelse........ Hvorfor medfører det mere kriminalitet i DK, men ikke i USA? Lad os få en forklaring!
Indkomstfordelingen kan vi lade ligge, da vi nok er nogenlunde enige om at en skæv fordeling leder til øget kriminalitet.
Ligeledes skriver du: "Finland og Japan er meget homogene lande næsten uden kultur-fremmed indvandring. Det tror jeg er hovedårsagen til den lavere kriminalitet og jeg bygger det på, at kriminaliteten i Danmark er steget i takt med indvandringen af kulturfremmede."
Kæreste Jakob! Kriminaliteten er netop ikke steget i DK i de senere år. Den er faldet! Dog med en mindre, næsten ikke signifikant stigning i den grovere vold - som kan skyldes nogle teknikaliteter i opgørelsesformer etc.
Men hvis du SYNES at den er steget, så har du nok ret: Medierne sælges i stigende grad på unmderholdningsformen, og her er sex, vold og kriminalitet sikre kioskbaskere - især hvis der også kan listes lidt royalt stof med. Så når du zapper fra mord til mord, og fra voldtægt til voldtægt - ja, så stiger kriminaliteten i dit hoved. Og det er jo ikke så godt for en regering, der blandt andet kom på taburetterne på løftet om lov-og-orden, vel? |
|
| |
|
|
|
|
24.07-2008 | 11:58
af
Mr. Pedersen
| For lige at summe denne tråd op, så vil jeg ikke komme med et bud på her, hvad der er årsagen til kriminalitet - dog blot konstaterer, at de kilder, som vi har tilrådighed, viser, at der er ikke er forskel på usa og Danmark |
|
| |
|
|
|
|