Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Meningsmålinger er ofte meget taknemmelige men viser de hvad der reelt rør sig i befolkningen

4. november 2011 16:05
Visninger  [741 ]   Debat  [9 ]

Flg måling i DR i dag

http://www.dr.dk/Nyheder/Politik/2011/11/04/105337.htm

Så op mod 64% af befolkningen skulle altså overvejende være positive overfor Vestager?

Og 58% skulle være overvejende positive overfor Løkke?

At ingen efterhånden tror på Thorning, Søvndal og Schmidt-Nielsen undrer mig ikke, at Enh går tilbage ved at være parlamentarisk grundlag for denne løftebrudsregering kan jo ikke forbløffe nogen, og bedre bliver det jo ikke af at regeringen rammer dem med de laveste indkomster forholdsvist hårdest

Faktisk er jeg temmelig overbevist om at målingen har overset en stor gruppe vælgere som sandsynligvis slet ikke har svaret, for der er ingen, absolut ingen af de politikere der er i folketinget nu som de overhovedet har tillid til, og hvis denne gruppe havde haft en for dem troværdig politiker ville det rykke temmelgt meget på resultatet, for når det er som nu hvor de reelt er ligeglade, da alle politikerne synes dem at pleje de samme gruppers interesser har de i mangel af et alternativ heller ikke et helt klart ønske om at markere modstand mod ex Lykke eller Vestager, det har de af yderst forstålige grunde derimod mod Thorning, Søvndal og Schmidt-Nielsen, derved ender målingen med at vise et fordrejet billed i retning af folk netop hellere vil have Vestager, for hvis de ville det, hvorfor er Radikale så gået tilbage med et mandat i den sidste Megafonmåling?

Hvis der bare var politikere der virkelig ønskede større social retfærdighed, mindre ulighed og en mere grøn fremtid, og ikke denne omfordeling af skatten så de laveste indkomster skal betale mere pr tjent krone end de højere lønnet under dække af at det er hensyn til miljøet, hvor løgnen jo kun yderligere står lysende klart af regeringens planer om flere motorveje, der er jo ex ingen NYE initiativer i retning af et mere grønt DSB med eltog over hele Danmark. Jeg tror faktisk politikere der virkelig arbejdede for sådanne mål godt kunne nå langt højere popularitet end de nuværende i tinget

http://avisen.dk/blogs/den_lille_blaa_burka/realistiske-alternative-energikilder-bremset-af-arist_32155.aspx

Men sådanne reelle alternativer til dette sammenspiste og, ja undskyld, indavlede persongalleri har ikke en chance, for dem der kunne tænkes virkelig ville ønske denne forandring har ikke de økonomiske midler og når simpelthen ikke så langt ud at det kan mobilisere de op mod ca 55% af befolkningen hvis interesser de bedst kunne forsvare, altså de laveste indkomster og en del af middelklassen.

Jeg tror at når målingen falder ud som den gør er det mere udtryk for fravalg end tilvalg, altså hvem folk synes ex lyver mindst, bryder de færreste løfter osv men IKKE kan tages som udtryk for at 64% ønsker Vestagers finansrådspolitik

Del på Facebook
04.11-2011 | 17:08 af Kristian Mortensen
Mon ikke mange har de samme tanker som mig om et forsøg på at promovere Vestagers popularitet med en overskrift der ikke stemmer helt overens med virkeligheden jvf mit skrevne i ovenstående
http://www.dr.dk/
"Danskerne elsker Vestager"
Vestager som person er egentlig ligegyldig i denne sammenhæng, det er jo den asociale og slet ikke grønne politik som forsøges at få solgt til så mange som muligt, men også at modstandernes kampgejst svækkes, hvad vel også er meningen, det er manipulatorisk!!
 
 
04.11-2011 | 20:07 af Julean Jens Michlas Nielsen
Ja fordi der er en krise i regeringen som man måske manipulerer sig ud af. Regeringen er nemlig ved at blive løftebruds regeringen. Dvs en regering der går til valg på at ville noget anden en det vi har haft siden 2001. Og så blive det det samme. Hvis jeg var konge eller præsident så er det omvalg. Fordi man kan ikke gå så præcist ud med en kampagne og så lave noget andet. Det er ikke demokrati, det er ligesom med Obama akurat det samme. Jeg kalder det ikke fascisme selv om det er det der er gang i reelt. Hvilket kræver lange udredninger, Men det er ikke demokrati.
 
 
04.11-2011 | 20:37 af Helle Nielsen
Det den nuværende regering, kom med i valgkampen, opfatter jeg som ren overbudspolitik, for vi skulle hoppe på den.

Efter valget gennemfører de nu en række afgifter, der klart er skabt for at skrabe ekstra skattepenge i kassen, og det prøver de at sælge, som det er sundhedspolitik.

På mig virker det forløjet.
 
04.11-2011 | 22:39 af Kristian Mortensen
Og jo der mangler penge i statskassen, men hvorfor skal det finansieres med indirekte skatter som gør mest ondt i bunden?
Mere fair havde det da været om den direkte personskat var blevet sat med måske ½ pct, så havde dem der tjener mest også bidraget med mest, de stærkeste skuldre havde båret de tungeste byrder, og aller helst kombineret med en form for progression i de indirekte skatter på vand, varme og el
http://kortlink.dk/avisen/9am3
Måske kunne man overveje at genindføre mellemskatten?
Men det er netop den fordækte plyndring af de laveste indkomster, altså de indirekte skatter der gør mest ondt i bunden, med en syg forklaring om sundhedspolitik, miljøåpolitik o lign der gør mig rasende!!!
 
 
04.11-2011 | 22:59 af Kristian Mortensen
Det er lige netop sådanne forhold som jeg her har trukket op der gør at mange soc dem siver over til Venstre nu
De er IKKE blå socialdemokrater som elitens medier manipulatorisk kalder dem,faktisk er de røde på samme måde som mig, men når aristokratiet i S--SF-Enh vælter de forholdsvist største udgifter over på de lavtlønnede og den lavere middelklasse så har de sådan som foloketinget ser ud i dag hvor det er den samme elite der styrer i alle partierne ikke andre muligheder end Venstre, der trods alt ikke smadrer arbejdsgivernes muligheder for flere ansatte med indirekte skatter i nær samme omfang som S-SF-Enh-Rad gør, så der trods alt er noget arbejde at få og desuden jagter Venstre heller ikke de små i sanfundet der trods alt prøver at klare sig selv, det gør S--SF-Enhh-Rad med bureaukrati, flere DJØF'ere og flere indirekte skatter
Jeg er ret overbevist om at de "flygtende" socialdemokrater er de "ægte" lavtlønneder og lavere middelklasse der ligner den typiske socialdemokrat for ca 30 år siden og de vil godt betale skat men der skal være en retfærdig skattebyrde og man skal have noget for pengene i form af bedre social tryghed,.ellers kan det være lige meget, at kun få mere bureaukrati, mere kontrol, flere penge sendt til EU, skattelettelser til de rigeste for pengene, nej så er man til grin!!!!
 
 
04.11-2011 | 23:20 af Helle Nielsen
Du har ret, der er mange røde socialdemokrater der siver lige nu.
Når der er tale om et så stort fald i meningsmålingerne, er der nok også blå, men tiltroen til rød blok er i frit fald.
 
04.11-2011 | 23:31 af Kristian Mortensen
Realiteten er vel at mange "ægte" socialdemokrater som troede på det bedste i Thorning og Søvndal og som faktisk gerne ville et mere socialt retfærdigt Danmark med mindre ulighed dels fordi de selv er angste for deres egen job situation men også fordi de ønsker et samfund som vil hjælpe de arbejdsløse, syge osv og måske også var villige til at betale lidt mere i den direkte personbeskatning netop fordi de stærkeste skuldre så bidrog mest er så skuffede og desillusionerede nu så de mere tænker på hvilke partier der trods alt ikke gør det helt umuligt for arbejdsgiverne at kunne ansætte flere og hvordan man selv klare sig bedst gennem krisen nu hvor det står klart at Soc dem ikke vil en solidarisk vej ud af krisen
 
 
04.11-2011 | 23:34 af Kristian Mortensen
Havde Soc dem ønsket denne solidariske vej ud af krisen med mere progressiv direkte beskatning og en form for mere socialt retfærdig indirekte beskatning, men også haft forståelsen for arbejdsgivernes behov for et bedre erhvervsklima så havde jeg såmænd sagtens kunnet støtte dem i dag!!!
 
 
04.11-2011 | 23:13 af Helle Nielsen
Der er mange der er enige med dig i det, det er måske derfor rød blok rasler ned i meningsmålingerne lige nu.

Nu er de ikke færdige med finanslovsforhandlingerne endnu, men jeg har ikke stor tiltro til de lander den godt.

Tværtimod forventer jeg desværre endnu flere indirekte skatter, det er så let.
Jeg er enig i at skatte og især afgiftssystemet, skulle renses kraftigt ud, måske ville genindførelse af mellemskat faktisk være bedre.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 166 | 134.941 | 9071
Siden | 4. marts 2008 13:51
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites