Det går godt for dansk fodbold, rigtig godt endda. Læs bare på DBU s hjemmeside: »Danmark ligger igen i år højt på UEFA s liste over mest fair spillende hold i Europa. Således indtager Danmark en flot sjetteplads på den netop offentliggjorte liste,« står der.
Så vi danskere er åbenbart smadderflinke og ordentlige på en fodboldbane – herligt. Sjovt nok bliver det ikke nævnt med et eneste ord, at Danmark på FIFA s lige så dugfriske verdensrangliste er placeret som nummer 33 ud fra bedrifterne med bolden – den dårligste placering nogensinde for et dansk landshold. Men tillykke med fair play-placeringen fra SoS-redaktionen – flot gået!
I England kan de også andet end at spille fodbold. Arsenals målmaskine Emmanuel Adebayor mener, at hans spanske holdkammerat Cesc Fabregas er den værste danser, han nogensinde har set. »Vi må give ham undervisning, han har virkelig brug for hjælp,« siger angriberen til The Sun. Mon Nicklas Bendtner så er den værste dansker, Adebayor nogensinde har set?
sport&spe@avisen.dk