Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt

BLOG:

DAVIDS BLOG
TRADS: Fogh slog klart Helle
5. november 2007 12:32
 [3292 ]    [19 ]   Anbefal

Anders Fogh Rasmussen leverede en fabelagtig præstation i den direkte duel med Helle Thorning-Schmidt, som også var god, men som tabte, fordi statsministeren tværede hende op ad muren i debatten om almennyttige boliger:

Direkte adspurgt svarede Thorning-Schmidt, at hun troede, at der ’ingen’ almennyttige boliger er bygget under VK-regeringen – hvortil Fogh triumferende svarede, at der er bygget 10.000 hvert år, mens han har været statsminister.

Det var rent ud sagt en klokkeklar knockout, som greb Thorning-Schmidt i ikke at ane, hvad hun talte om. Det var med Ralf Pittelkows ord i Jyllands-Posten en ’lammer’.

Thorning-Schmidt stod også svagt, da hun lovede at overføre Ritt Bjerregaards løfte fra kommunevalget i København i 2004 om 5000 boliger til 5000 kroner på 5 år til hele Danmark. I dag er der kun igangsat 43 af disse boliger, som helt uden omsvøb er et brudt valgløfte.

I dag er situationen imidlertid en anelse mere nuanceret, idet Fogh formentlig ikke havde ret, da han talte om 10.000 nye almennyttige boliger. Tallet er ifølge tal fra henholdsvis Socialministeriet og KAB på henholdsvis knap 8.000 og knap 9.000 i gennemsnit per år. Fogh selv understreger i dag, at regeringen har givet over 10.000 tilsagn.

Pointen er imidlertid, at Thorning-Schmidt baserede sit hårde angreb på Fogh på en fuldkommen fejlagtig tro på, at der slet ’ingen’ boliger var blevet bygget. Hun tabte stor troværdighed.

Hele duellen var i øvrigt fortrinlig – stærkt styret af DR og ikke mindst Reimer Bo Christensen – fordi den gav plads og tid til at lade Fogh Rasmussen og Thorning-Schmidt suverænt indtage hovedrollerne. Derfor fik vi set de to statsministerkandidater uden omsvøb og direkte.

Den socialdemokratiske leder stod stærkt under velfærds- og Irak-diskussionen, mens Fogh klart var stærkest i sværdslagene om skat, udlændinge og beskæftigelse. I øvrigt stod det klart, at mens Fogh præsenterede og forsvarede sin politik, ja, så valgte Thorning-Schmidt at bruge mindre tid på S-projekter og i stedet benhårdt angribe statsministeren.

De hårde tal – nemlig de utallige meningsmålinger – viser alle et fuldkomment stationært billedet. Flertallet bag Fogh er fortsat identisk med valgresultatet fra 2005 – nemlig lige omkring 95 mandater, når man regner Ny Alliance med. Kun godt 80 støtter Thorning-Schmidt.

Socialdemokratiet har derfor i den grad brug for at hive kaniner op ad ærmet i de kommende dage, men der skal altså et ’mirakel’ på bordet for at slå Fogh.

David Trads

Chefredaktør

Send til
Debat  19
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
05.11-2007 | 12:48 af Eva Adamsen
Helle Thorning Schmidt er som en skuespiller, der kan kan indøve en tillært rolle, hun har læst på længe, men som ikke formår, at optræde selvstændigt på slap line uden sikkerhedsnet og sufflør, uden at falde igennem.
 
05.11-2007 | 13:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.11-2007 | 13:20 af David Trads
Kære Carsten,

SKAT: Helle siger, at hun vil bevare skattestoppet, men har sagt tre ting, der betvivler det: 1) Selskabskatten skal op, 2) formueskatten skal genovervejes, 3) der skal nedsættes en skattekommission, hvori alt er i spil. Fogh har omvendt i seks år uomtvisteligt holdt sit løfte - først skattestop, dernæst eventuelt skattelettelser.

UDLÆNDINGE: Det er jo uomtvisteligt sandt, at selv om R nu siger, at de ikke kræver 24-års reglen fjernet for at gå i regering, ja, så har de åbenlyst sagt, at de fortsat vil arbejde for at ændre den. Det kalder jeg usikkerhed. Foghs politik er derimod velkendt.

vh

David Trads
 
05.11-2007 | 13:29 af leon lerche
til.david trads.nu du siger at anders slog helle,så vil jeg da godt bemærke at.v.k.o. har været nede i boliselskabernes-pengekasser.og tage mange miliarder,og når der så skulle bygges så lånte,boligselskaberne,penge af staten,som de så skulle betale renter af.det er jo det vi kalder ,tyveri.så hvis du mener at man må stjæle så,ok.desvære havde .helle.ikke læst det med boligselskaberne,for havde hun det,så var anders.blevet tilgrin,og det ovenikøbet i tv.
 
05.11-2007 | 13:32 af leon lerche
david trads.det der du kalder skattelettelser,ja det kommer vi til at betale,2gange,igen,så det der med skat,er et flop.hilsen.leon
 
05.11-2007 | 13:35 af karenmarie
Helle Thorning Schmidt har "friet" til både de konservative og til de radikale og til SF. Det er noget rod. Hun virker som politiker alt for ustabil og skifter fokus igen og igen. Modsat Fogh der tværtimod nu kommer med et ønske om at børn og unge og udlændinge skal undervises i demokrati. Helle Thorning Schmidt snakker konstant velfærd og endda velfærdsrettigheder der mere ligner kollektiv tvang, hvor Fogh taler om mere selvbestemmelse og initiativ. Han virker mere frisk og moderne, hvor Helle virker som et socialistisk levn i mærketøj og sko. Desuden har Fogh netop foreslået at børn og unge og indvandrere skal undervises i demokrati. Det er et rigtig godt initiativ. Hele demokratidiskussionen er vigtigere end socialdemokraternes velfærdstvang.
05.11-2007 | 13:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.11-2007 | 13:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.11-2007 | 13:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.11-2007 | 14:03 af Eva Adamsen
@ Carsten Holbeck

Hvis man anerkender 24-års reglen virker, så er da da kun en grund til at undersøge den nærmeme, som HTS har til hensigt, så kan det kun betyde én ting, når de radikale kun modstræbene og kun med udsøgt til ministerposter, hvis det mod alle odds skulle falde sådan ud, at HTS blev statsminister, med de radikale, det har deres forbehold mod denne regel.

Helt ærligt, tror CH så at S og R kun vil UNDERSØGE 24-års reglen, og slet ikke pille ved den?:-)
 
05.11-2007 | 14:25 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.11-2007 | 15:08 af Peter Hansen
David Trads

Alt afhænger jo af øjnene der ser - og ørerne der hører.

Ordvekslingen kom i forbindelse med at Helle anklagede regeringen for at have sat alt alment byggeri i stå. Det har faktisk i flere dage været fremme i pressen, at som følge af at VK ikke vil ændre reglerne for "rammebeløbet" (betegnelsen for hvor meget et byggeri må koste pr. m² at opføre) så har man seneste pristalsreguleret dette beløb med 1,9% for det sidste år.

Alle kan forstå, at priser på grund, arkitekter, materialer m.m. er steget meget mere end 1,9%. Derfor kan der pt. ikke gennemføres nyt alment byggeri.

Derfor er Foghs løsning med at ændre på lånebetingelserne vrøvl. Hvis ikke man kan bygge til rammebeløbet er der jo ikke noget byggeri der må opføres.

Derfor havde Helle ret i at regeringen har sørget for at alt alment byggeri er gået i stå. Der er givet tilsagn om 237 nye boliger i år. Mange af tilsagnene fra sidste år kan ikke bruges til noget.

Derfor er det jo rigtigt at det almene byggeri er gået i stå.

Den næste fejl som Fogh begår - og mon det er en fejl - er jo at Helle talte om behovet for familieboliger. Foghs flertal har sørger for at overføre udgifterne til plejeboliger til Landsbyggefonden.

Derfor er der ikke opført ca. 7.000 boliger om året. På det højeste tidspunkt er der opført ca 1.700 familieboliger.

Derfor er hans forsikringer om, at han har stået i spidsten for det mest massive byggeri i årevis løgn og latin.

Men jeg forstår, at denne slags manipuleringer er med til at CHEF-Trads synes at han er en klar vinder.

Jeg håber at hvis CHEF-Trads nogen sinde skulle vurdere mig, at jeg så ikke vil blive bedømt på samme måde. Så hellere være en taber.
05.11-2007 | 15:24 af Peter Hansen
Det er jo også lidt ærgeligt, at Chef-Trads skøjter henover Ritts prestigeprojekt på samme useriøse måde som regeringen gerne vil gøre det.

Grundpriserne i København er på de år eksploderet i forhold til den normale prisudvikling. Derfor bygges der heller ikke meget anden form for boligbyggeri i disse år.

Hvis Ritt kunne få lov til at sælge kommunens grunde til den pris der var gældende for 3 år siden da løftet blev givet vil det være en god indtægt for kommunen og sikre at planerne kan gennemføres.

Derfor vil S sikre en sådan lovændring som Fogh har modsat sig.

Derfor er Fogh årsag til den fiasko han samtidig håner Ritt for.

Og det er så baggrunden for at CHEF-Trads synes at han klare debatten rigtigt godt.
05.11-2007 | 16:20 af karenmarie
Carsten Holbeck

Mit indtryk er at Helle og socialdemokraterne vil kontrollere at alle SKAL have det samme og derfor ensrettes både borgere og samfundet, hvor Fogh ønsker at den enkelte selv skal kunne bestemme. Altså netop ikke velfærdstvang, tværtimod mere frihed og grobund for mere initiativ og personligt ansvar.

Mere frihed til det enkelte individ ønskes - frihed under ansvar.
05.11-2007 | 16:36 af På Spydet
Uha, Trads!

"Slog" Fogh Helle? Og du så det klart? Var det før eller efter, at Kristian Jensen så Helle uden tøj på?

Lad mig gætte: Så vågnede du ...?

vh PS
 
05.11-2007 | 19:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
05.11-2007 | 23:57 af Torben Bahn Larsen
Hvordan kan denne avis ikke fatte, at Fogh med vilje ikke har, og aldrig vil sikre boliger nok til almindelige mennesker, fordi han har været dybt afhængig af, at kunne bestikke halvdelen af befolkningen med friværdipenge, så han kunne genvælges. Det hele er et svindelnummer for fanden!

Det er netop manglen på billige og rimeligt attraktive boliger til børnefamilier og folk med almindelig eller beskeden indkomst, der har sendt boligpriser og friværdi i vejret i dette land, hvilket igen har muliggjort en politisk folkebestikkelse, hvor halvdelen af befolkningen er foræret penge til privat forbrug, som igen har kickstartet et økonomisk opsving af tvivlsom varighed og kvalitet, fordi man slet ikke har haft infrastruktur eller arbejdsstyrke til det.

Mindst halvdelen af landets vækst og nye jobs er direkte afledt af dette setup, hvor byggesektoren bygger for de nyrige, på den ene eller anden måde, mens en masse kan få lov at hoppe i en spand.

Og så vil man ha’ det til at se ud, som om man har været bedre til at bygge ’alment’ end alle tidligere generationer af politikere eller hvad? Fuck!

Man regner med, at om 30-40 år, vil 90% af Danmarks befolkning bo i storbyområderne. Jeg forstår ikke hvordan det skal foregå på anstændig vis, med denne regerings infame politik - Uden ghettoer som udenfor Sydamerikanske storbyer og al for mange, al for dyre spekulationsbyggerier.

Fogh skal væk.

Byerne skal være for alle - På anstændig vis!

Hvad ellers?
 
06.11-2007 | 00:29 af Jens-Erik Olsen
Hvem er det der vil sælge de almene boliger. Det er denne regering. Der er kun et år der er med ældre boliger opført mere end 10000 det er 2003.

Da man planlægge et byggeri flere år i forvejen burde Fogh ikke tage æren af det. Efter den tid er det gået støt ned af bakke. Som resten af tingene under denne regering. Aldrig har Danmark haft en så utroværdig statsminister som Fogh.
06.11-2007 | 16:25 af Henrik Bøge
Jeg synes egentlig ikke, at det er synderligt interessant, hvad David Trads mener om "topmødet". Selvfølgelig er han i sin gode ret til at komme med sin mening. Men disse to "topmøder" er blevet blæst fuldstændig ud af proportioner. Det er blevet fremstillet som rød blok mod blå blok. Lederen af blå blok mod lederen af rød blok. Come on. Hvor rød er Helle lige ifht. Enhedslisten?

Det, jeg mener er, at med den utrolige fokusering på "statsministerkandidaterne" og den måde politiske kommentatorer straks debatten er overstået kaster sig ud i den ene eller anden "analyse" af, hvem der vandt og hvem der tabte, simpelthen fjerner fokus fra reel politik. Det bliver i stedet en fodboldkamp, hvor de politiske kommentatorer er dommere. På den måde kører man de mindre partier ud på sidespor og gør det i stedet til et valg mellem Helle eller Anders. Ligesom i USA.

Jeg kunne alligevel godt tænke mig nogle flere "topmøder". F.eks. Rune Lund fra Enhedslisten mod Bodil Kornbæk fra Kristendemokraterne. Og med ligeså meget forhåndsomtale, fordelagtig sendetid og efterfølgende mediesvir. Det manglede da bare.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl