Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Kommerciel blogging ja tak - men ikke ubetinget
2. juli 2007 06:35
 [1826 ]    [18 ]   Anbefal

Vi har på det seneste haft disse to debatter om det nye fænomen kommerciel blogning?

De 9 BUD for kommercielle bloggere

Offentliggjort 15. juni 2007 20:32 | af Den Digitale Pilot

og

Bloggerwave.com, tjen penge på at blogge.

Offentliggjort 27. juni 2007 09:32 | af Esben Knudsen

Tilhængerne fremhæver at fænomenet er kommet for at blive - sikkert rigtigt - ikke overraskende mest ihærdigt hævdet af repræsentanter, såvel for den branche som dens bloggere der slår sig op på at tjene penge på en ellers gratis adgang til at blogge i blogosfæren på de kommercielle mediers hjemmesider

Jeg anerkender at kommerciel blogning er en legitim metode til at promovere sit produkt - at metoden ikke lader sig stoppe som et middel til markedsføring i fremtiden på internettet - metoden bør ejheller stoppes, men det er ikke ligegyldigt hvordan der blogges kommercielt?

Først og fremmest bør hele dagblads/mediebranchen - ikke kun hvert enkelt medie sellektivt men hele branchen samlet - uanset om de er de argeste konkurrenter så som Avisen.dk og Jp.dk koordineret og samlet kvæle disse nye tjenesters adgang til deres netmedier i fødslen - om muligt - i det mindste i så stor udstrækning som det vil være muligt at gøre det koordineret og i enighed.

Skal der blogges kommercielt bør det ikke ske som en mulighed for ekstern adgang til at gøre det, men det bør foregå som en del af det annonceprodukt eksempelvis Avisen.dk selv tilbyder sine annoncører - det skal ske på det udbydende medies præmisser og på måder der er acceptabel for det medie der sælger denne mulighed for at blogge kommercielt på dets medie.

Vi kender fænomenet på print - annoncen der er udformet som en artikel, men tydeligt markeret med "Annonce" - i det mindste er annoncen solgt, accepteret og godkendt af mediet selv - som et mindste mål bør samme gøre sig gældende ved kommerciel blogning på nettet - ikke accepteret alene ved det at tredjepart har markeret at de betaler denne blogger for at blogge om dette produkt.

Slår medier som Avisen.dk og dets konkurrenter i samme båd ikke hælene i med det samme risikerer fænomenet at udvikle sig som diget der slår flere og flere sprækker under trykket fra vandet som det er for svagt funderet til at modstå.

Kommerciel annoncering skal ikke pible ind alle vegne udenom mediernes egne annonceafdelinger hvor den ikke hører hjemme - godt hjulpet af kreative netkonsulenter der bygger bro mellem annoncør og villige bloggere drevet af et eneste motiv - udsigten til personlig vinding.

Det er helt fint at en kendis omsætter sit brand til personlig vinding i kommercielle kampagner der er gennemskuelige og identificerbare - men en gråzone af kommercielle bloggere der slører den egentlige annoncering og pakker deres blogs ind i personlige anbefalinger er og bør ikke være en ønskelig udvikling hverken for medierne der sælge annoncer eller forbrugerne der gerne fortsat skulle kunne genkende formålet og afsender nøjagtig som foreksempel DSB med deres Harry kampagne.

Men tanken er interessant - ideen åbner helt nye muligheder for at medierne og annoncørerne kan samarbejde om at lade annoncørerne blogge i eget navn for eget produkt.

Specielt de virksomheder der som Startour har en Stig Elling - Den Danske Bank der har en Sten Bocian - de har iforvejen nogle personligheder der er virkeligt kendte - nogle der kunne blogge som et led i en annonncekampagne og komme i kontakt med målgruppen på en helt anden interaktiv måde end traditionel annoncering som vi ellers oplever at den kommer til udtryk.

Trenden er ellers at virksomhederne opretter koncern blogs for at trække dialog med forbrugerne over på egne sites - helt fint kommunikationsstrategisk - blot er der helt nye muligheder for at udnytte eksisterende personlige brands i koncernen til egentlige salgsfremstød for egne produkter i de traditionelle medier på nettet - for dem der ikke har nogle markante navne som kommunikationschefer senioranlytikere og direktører - de skulle måske se at udvikle nogle dedikeret til kommerciel blogning - åbent og på de mediers præmiser der lægger platform til:-)

Venlig hilsen

Danny Hedegaard

 

 

 

Send til
Debat  18
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
02.07-2007 | 07:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
02.07-2007 | 08:20 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
02.07-2007 | 15:45 af Danny Hedegaard
I grunden kan jeg godt se at jeg ikke har tilføjet så meget nyt til debatten med mit blogindlæg som jeg ikke lige så godt kunne have bragt som en kommentar i de debatter jeg linker til - min pointe var at bevæge debatten fra punktet enighed om det utilstedelige i kommerciel blogning som den målrettet bedrives af ekstern part eksempelvis her på Avisen.dk til en debat om en form for kommerciel blogning som medier som her Avisen.dk og deres identiske konkurrenter de selv kan markedsføre og udvikle som nye produkter til deres annoncører?

Jeg tror på at du ikke kan bekæmpe kreative tiltag muliggjort af den teknologiske udvikling alene ved at afskære udbyder af kommerciel blogning som den her kommer til udtryk, fra dine egne medieplatforme?

Nej har konceptet bevist sit værd - er der på sigt et potentiale - der må medier som - og igen Avisen.dk - medierne selv udvikle deres version/versioner af kommerciel blogning - på en og samme tid forsvare sig mod ekstern udnyttelse, som de også selv tilbyder de potentielle kunder til eksterne udbydere af kommerciel blogning en eller flere egne attraktive alternative muligheder for at blogge kommercielt som et led i kommerciel markedsføring på deres platforme.

Ment som en strategi hvor du ikke kun passivt forsvarer dig mod en ny trussel, men samtidig også tager luften ud af ballonen ved at neutralisere truslen fra en negativ form for ekstern udnyttelse af dit medie, derved at det alternativ du selv kan tilbyde annoncørerne er både stærkere og mere attraktivt end de metoder til misbrug som ekstern udbyder kan tilbyde samme potentielle kunder.

Det er den fase jeg med mit selvstændige blogindlæg om i grunden det samme som der allerede er grundigt debatteret - den fase jeg gerne vil bringe debatten videre ind i?

Avisen.dk selv følger forhåbentlig debatten - finder den måske givtig og tankevækkende - ønsker måske ikke selv at bidrage ? Kun tror jeg at et engagement af redaktionen kunne bidrage til et positivt udbytte af en dialog med avisens egne mere etablerede bloggere - der tror jeg - for de flestes vedkommende støtter en afvisning af kommerciel blogning i den form vi her er ret enige om at afvise?

I særlig grad kunne det være interessant som en af fagets tilsyneladende tungere konsulenter at få Mikkel De Mib Svendsens kommentar til min tankegang om en tostrenget strategi mod den form for kommerciel blogning vi her kritiserer - en strategi der bygger på at medierne selv udvikler på konceptet kommerciel blogning - ikke kun afviser konceptet helt og holdent?

Ja - følger måske tredjepart med - annoncøren der kan overveje brugen af kommerciel blogning som her af os kritiseret - kan vi få en annoncørs synspunkt også?

En anden grund til at værne blogosfæren mod forsøg på kommercielt misbrug det er også at vi er nogle - jeg selv inclusive der bedriver eller har bedrevet hvad jeg vil kalde blogning dedikeret egne præferencer?

En form for blogs der giver små ressourcesvage idemænd bag nye initiativer som eksempelvis mit eget gratis tilbud Reallife.dk - græsrødder som Metropolzonen.dk - andre aktivister og formål en mulighed for at nå ud med egne budskaber i et omfang og på en måde vi ellers ikke havde kunnet, hvis ikke det var for det frirum vi levnes af Avisen.dk til at blogge dedikeret egne præferencer - den velvilje - det føler jeg stærkt selv - den velvilje vi har mødt hos Avisen.dk til at vi har brugt blogosfæren på Avisen.dk på sådan vis.

Jeg kan frygte at et stigende kommercielt misbrug af blogosfæren på Avisen.dk i strid med den ånd der ligger til grund for det frirum/de meget vide rammer for at blogge dedikeret egne præferencer vi alle har haft til nu - det frirum og de vide rammer vil på sigt risikere at blive indsnævret af ændringer i politikken for det acceptable fastsat af redaktionen som en konsekvens af forsøg på misbrug af eksterne kommercielle bloggere?

Ændringer der vil have til hensigt at imødegå kommercielt misbrug, men ændringer der måske samtidig også kan tænkes at ville ramme adgangen til at blogge dedikeret egne præferencer sådan som det hidtil har været muligt og accepteret på Avisen.dk?

Ændringer der kunne skade eksempelvis så godt et initiativ som:

Om GAM3

http://avisen.dk/brugere/Streetball.aspx

Der er alt mulig grund til at vi værner om de vide rammer vi hidtil har haft til at blogge dedikeret egne præferencer på Avisen.dk - en måde kan måske være at gøre fælles front mod misbrug af blogosfæren på avisen.dk til betalt kommerciel blogning?

Venlig hilsen

Danny Hedegaard
 
03.07-2007 | 18:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
10.07-2007 | 10:10 af Den Digitale Pilot
Bedre sent end aldrig / der var lige en ferie der skulle afvikles.

Jeg er ikke enig med Mikkel. Ligesom vi forventer annoncer i magasiner, reklamer i TV2, i biograferne osv. vil kommercielle blogindlæg finde et naturligt leje og tilpasse sig over tid. Der vil sikkert være et par smuttere, nogle der bliver smidt ud, andre der bliver sure, forvirret - men hvis vi følger et (u)skrevet regelsæt som med PR - er jeg sikker på at mange vil finde kommercielle blogindlæg interessante i samme grad som når behovet for produktbeskrivelse, test og sammenligninger opstår.

Jeg mener at omdrejningspunktet for kommerciel blogging skal findes i spændvidden mellem PR og produktbeskrivelse. Justeringen af hvad der duer og ikke duer er op til den enkelte kommercielle blogger / digitale pilot at præsterer. Man kunne fx forestille sig at hvis en blogger fortier sandheden eller direkte lyver, ja så forsvinder interessen for ham og hans indlæg - både fra brugerne side og dermed naturligt fra virksomhedernes side.

Sagt på en anden måde jo mere trafik en ”professionel blogger” kan generere jo mere interessant er han for brugerne, da det er dem der læser og klikker i hans indlæg. Altså er indikatoren om hans indlæg (metode, vinkel, sprog) holder vand i hvilken grad hans indlæg bliver ”behandlet” (læst, kommenteret og responderet). Så egentligt kunne vi stoppe diskussionen og lade det være op til alle brugere at bestemme om kommerciel blogging duer eller ej :o>

En af problemerne som jeg gerne vil til livs er, at den kommercielle blogger skal tilkendegive han er prof. blogger og ikke blogge for en virksomhed under falske navne og på den måde skjule sin hensigt.

Hvorvidt der overhovedet er plads til kommerciel blogging synes jeg er et spørgsmål om at kigge på markedsmekanismerne – når der et et nyt medie er der også kommercielle interesser. Ved at benægte ”professionel blogging” misser vi muligheden for at styre professionel blogging i en retning der er fornuftig og ikke mindst synlig.

Rent medieteknisk fungerer det fuldstændig som PR lige på nær at den professionelle blogger også skriver artiklen selv - altså brugergenereret indhold. Som en hvilken som helst anden god artikel går det ud på at skrive den interessant og nøgtern / objektiv artikel / produktbeskrivelse med en retning.

Hvis man laver reklame artiklerne selv og påfører ”annonce” er det jo bare et tegn på at man enten ikke stoler på et PR bureau eller mediet. Ligheden med ”artikel annoncer” er det samme som et kommercielt blogindlæg der stinker.

Funktionen i at hyre en professionel blogger er det samme som at hyre et PR bureau. Altså afstanden til virksomheden – det at anskue virksomheden og produkterne udefra – er først ingrediens i et fornuftigt kommercielt blogindlæg!

Forskellen på en traditionel artikel præget / udvundet af PR og et kommercielt blogindlæg er vi kan se hvornår det er PR i bloguniverset – noget vi aldrig har kunnet se i en avis, et magasin eller i nyhedsindslag i TV. Da vi ikke ved hvilke aftaler medierne har indgået præcis som Mikkel også siger …
 
10.07-2007 | 10:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
10.07-2007 | 10:52 af Den Digitale Pilot
Det virker mest af alt som om du nægter at indse at markedet er på vej i en retning som du ikke har overblik over? Hvad er du bange for?
 
10.07-2007 | 10:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
10.07-2007 | 11:23 af Den Digitale Pilot
ok - men jeg forstår ikke din direkte modstand. Jeg er omvendt spændt på hvornår du bløder op og hopper om bord på skibet og er at finde på broen med rorpinden i hånden ;o>

Mit grundlag er her: http://www.kommunikationsforum.dk/Martin-Stahl/blog/fremtidens-job-den-digitale-pilot
 
10.07-2007 | 11:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
10.07-2007 | 18:31 af Danny Hedegaard
Jeg har argumenteret for at medierne skal afvise eksterne uopfordrede forsøg på betalt kommerciel blogging på deres medieplatforme - men samtidig bør medierne udvikle egne koncepter for betalt kommerciel blogging som en del af deres annonceprodukter - vil du afvise betalt kommerciel blogging der er solgt af mediet som et værktøj for annoncør i forbindelse med eksempelvis en kampagneafvikling?

Nyhedsavisen har en sektion de kalder for "Übercool"- for de helt unge læsere - Sony Ericcon havde en kæmpekampagne for deres nye Walkmann musikmobiltelefoner - her synes jeg at det ville være helt naturligt at Avisen.dk solgte foreksempel en kamgpagne side i 14 dage til Sony Ericcon, hvor Sony Ericcon blogs var en del af annonceringen - dels kunne publikum blogge med produkt og marketingfolkene fra Sony Ericcon, dels kunne firmaet hyre musikere til at brande de nye telefoner - stjerner som publikum kunne blogge med om deres musik - om telefonen som et nyt medie til at lytte til musikken - som når kendte sælger deres byline profil på print som på tv og i radio?

Mikkel - mener du at også den form for betalt kommerciel blogging hvor det er mediet der bringer det i udbud - markedet der forbruger det - mediet der 100 % styrer og afvikler en form for kommerciel blogging som den kan stå inde for - at det også er forkert?

Jeg tror at betalt kommerciel blogging er kommet for at blive - blot skal medierne selv definere formen og styre afviklingen - ellers vil de skulle bruge alle kræfter på at forsvare sig mod et fænomen som alle andre end medierne selv vil forsøge at styre og trænge ind med på mediernes egne platforme?

Venlig hilsen

Danny Hedegaard
 
10.07-2007 | 18:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
10.07-2007 | 20:25 af Den Digitale Pilot
Selvfølgelig kan man bygge et godt community hvor der også er prof. bloggere. Alt andet er noget nonsens at postulere = vrøvl! Pointen er at prof. bloggerne skal markeres ligesom i Esbens "Bloggerwave.com, tjen penge på at blogge." - hvis det ikke bliver stuerent - kan man jo ikke se forskel på kommerciel blogging og privat blogging. Hvem snyder og hvem er reel - hvem arbejder under retningslinier og hvidt og hvem gemmer sig bag latterlige navne med latterlige løgnehistorier. Det skal være lige-ud-af-landevejen!

Og det er sgu lige ved at jeg tror du, Mikkel er betalt og undercover, for en konservativ netbevægelse der vrisser imod al nye kommercielle tiltag ;o>
 
10.07-2007 | 20:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
11.07-2007 | 02:10 af Danny Hedegaard
@Mikkel

"Det er ikke alt hvad der skrives på Nettet der er "blogging". Der er vist ved at gå inflation i det udtryk. Det jeg snakker om er rigtige blogs - ikke alle mulige andre former for skriverier som folk fordi det nu er skide smart, kalder for blogs."

"Naturligvis kan begge dele eksisterer. Der eksisterer som sagt også kuponhæfter. Man skal bare gøre sig klart, både som virksomhed og blogger, hvad det er man vil."

Præcis - ja begge dele skal kunne eksistere side om side - ikke blandes med og plantes i blogosfæren sådan som pay pr post er et udtryk for.

Personligt tror jeg at åben kommerciel blogging som et led i et samarbejde mellem annoncør og medie kan udvikle sig til en form for markedsføring der får en langt højere kvalitet og troværdighed end kuponhæfterne som vi kender dem?

Medierne bør afvise koncepeter som bloggerwave og pay pr post - annoncørerne bør afholde sig fra at benytte tjenester som pay pr post og bloggerwave.

Opnås et sådant fælles fodslag tror jeg at medierne kan udvikle tilbud om kommerciel blogging der kan få langt større effekt end pay pr post?

Der er koncerner der har opnået en god kontakteffekt af at gå i direkte åben dialog med forbrugerne - gøre det ved at have dygtige medarbejdere til at varetage dialogen på vegne af virksomheden - alle er klar over at de er firmaets folk - virksomheden kommunikerer ikke andet - forløbet af dialogen har opbygget troværdigheden og skabt en virkelig god interaktion mellem virksomheden og engagerede forbrugere - ofte de kritiske af slagsen.

Her taler vi ganske vist mere om kommunikationsstrategier som et værktøj til at skabe en positiv respons på brandet end egentlig produkt markedsføring.

Kun ser jeg kommerciel blogging i samarbejde med mediet om eksempelvis en salgskampagne som en naturlig forlængelse af erfaringer som virksomheder allerede har gjort sig med blogs.

Det står lysende klart at det er en kommerciel markedsføring - den forestås af firmaet selv - troværdighed må firmaet selv skabe i sin kommercielle blog - uanset udfaldet - hverken mediet - dets blogosfære eller bloggerne i blogosfæren anfægtes på troværdighed og integritet.

Ellers så er det påfaldende hvilken drejning modreplikken til Mikkel deMib Svendsen har taget? Først blev det forsøgt at argumentere imod Mikkel - nu er desperationen ved at tage over - er vi vidner til at tilhængerne af betalt kommerciel blogging - tilhængerne af pay pr post nu istedet for at modargumentere forsøger at bringe Mikkel i miskredit?

Det kan jeg ikke forestille mig vil lykkes - forhåbentlig vil den intelligente læser reagere med antiparti?

Bemærk  disse eksempler?

Bloggerwave.com, tjen penge på at blogge.

Offentliggjort 27. juni 2007 09:32 | af Esben Knudsen

http://avisen.dk/blogs/banantukan/bloggerwavecom-tjen-penge-blogge-270607.aspx

30. juni 2007 13:55 af Riisager

"Demib >> Jeg er meget uforstående overfor din holdning til pay per post koncepter .. jeg har hørt ude i byen (fra en kilde som jeg stoler på) at du er ved at starte et lignende koncept op? + Jeg ved at Morten Lund som du samarbejde meget med, er gået med i www.trigami.com som er en tysk version?"

30. juni 2007 22:57 af Mikkel deMib Svendsen

"Morten er rigtig nok med i noget, men det har jeg afvist at være med til, da jeg som sagt synes det er et rigtig skidt koncept - nogle værre end andre. De danske jeg har set hører så absolut til bunden af dette, grundlæggende virkelig elendige, koncept."

"Jeg vil fortsætte som hidtil, og anbefale annoncører, at holde sig væk fra disse dårlige koncepter."

Fra denne tråd

10. juli 2007 20:25 af  Den Digitale Pilot

"Selvfølgelig kan man bygge et godt community hvor der også er prof. bloggere. Alt andet er noget nonsens at postulere = vrøvl!"

"Og det er sgu lige ved at jeg tror du, Mikkel er betalt og undercover, for en konservativ netbevægelse der vrisser imod al nye kommercielle tiltag ;o>"

og denne blog

Professionel blogging - hvorfor og hvad skal der til?

Offentliggjort 10. juli 2007 10:24 | af Den Digitale Pilot

http://avisen.dk/blogs/digitalepilot/professionel-blogging--skal-til-100707.aspx

10. juli 2007 20:36 af Den Digitale Pilot

"Du er bare ved at blive gammel. Hør nu her! Kommerciel blogging er kommet for at blive. DET VI I FÆLLESSKAB SKAL FINDE UD AF ER UNDER HVILKE FORUDSÆTNINGER!"

Facaden krakelerer nu - fra at tilhængerne af betalt kommerciel blogging lagde ud med noget der lignede et forsøg på at argumentere sagligt for deres koncept - der er de nu sunket til at insinuere om og råbe af Mikkel deMib Svendsen.

Det er ynkeligt at være vidne til - det vil forhåbentlig kun falde tilbage på afsender?

For os der forfægter standpunktet mod pay per post - mod betalt kommerciel blogging - for os er det af stor betydning at en person som Mikkel hvis levebrød i sidste ende kan påvirkes af den holdning han indtager til dette koncept - at han så klart er gået ind i debatten på vores side.

Det er vel også heri grunden til tilhængernes stigende desperation i denne debat skal søges - det faktum at Mikkel rådgiver virksomheder om hvordan de bedst bør anvende millioner af kroner til markedsføring?

Det er jo en ganske anden position at befinde sig i end en Danny Hedegaard eller en Per H. Christiansen - vi kan ikke andet end prøve på at argumentere efter bedste evne imod betalt kommerciel Blogging - håbe at vi gør det så godt at der bliver lyttet?

Mikkel derimod - han sidder med ved bordet - han kan både vinde anseelse hos virksomhederne for sit standpunkt som han kan tabe kunder på at indtage et klart moralsk og et klart moralsk rigtigt standpunkt mod pay pr post - Mikkel kan miste kunder og indtægter hvis kunderne mod hans anbefalinger ønsker at gøre brug af nettjenester der formidler pay pr post.

Håber at Mikell formår fortsat at få sine kunder til at undlade at gøre brug af nettjenester der formidler pay pr post.

@Mikkel - kunne du - vil du spørge en af dine kunder der måtte tage afstand fra pay pr post - om denne ville formidle dette standpunkt i debatten som virksomhedens holdning til betalt kommerciel blogging?

Om nogen virksomhed ville tage offentlig afstand ville det have stor signalværdi i debatten - tror jeg - kunne mane til eftertanke hos konkurrenter og kolleger i markedet?

Tilbage står fortsat - er det et udtryk for at Avisen.dk accepterer pay pr post at der endnu ikke er blevet blokeret for betalte kommercielle bloggere eller er praksis endnu bare så ny på sitet at ledelsen endnu ikke har formuleret sin holdning til denne måde at udnytte Avisen.dk på?

Forhåbentlig får vi indenfor den nærmeste fremtid mulighed for at iagtage en holdning hos Avisen.dk til emnet for denne debat?

Venlig hilsen

Danny Hedegaard
 
11.07-2007 | 10:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
11.07-2007 | 16:41 af Danny Hedegaard
Selv tak Mikkel - denne debat er ikke kun vigtig for at bekæmpe pay pr post - den er også vigtig for at bevare onlinemediernes goodwill overfor og accept af at der er bloggere der bruger mediet til at formidle info om gode initiativer - prøve at skabe en opmærksomhed der kan tiltrække opbakning bag og til eksempelvis et nyt nonkommercielt koncept - som en forening eller et website på nettet - måske initiativer der kan udvikle sig kommercielt, men ikke er det - og ikke i lang tid har mulighed for at kunne blive det - bliver de det kan de måske blive kunder i butikken ad åre, men kommer de aldrig igang bliver de det selvsagt ikke.

En Blog på Avisen.dk der kan og må bruges på den måde er for mange små initiativer der står helt på bar bund - der er uden netværk/kontakter og midler der kan bruges til at komme igang med og for - en blog om end nok så utilstrækkelig - så dog en måske en af de bedste muligheder vi har - som vi ikke tidligere har haft eller kunne opnå som en mulighed til at  blogge det som jeg kalder - at blogge dedikeret egne præferencer.

Det er vi en del der gør/har gjort og har gjort åbenlyst - åben om formålet.

Får pay pr post sparket døren ind - skal der og bliver der senere strammet op - ja så ryger dedikeret blogging for egne præferencer måske med i de samme stramninger?

Det synes jeg vil være et trist ophør af et frirum der har genereret mange gode blogs med pæn trafik og megen interesse hos en del læsere for nogle af de dedikerede blogs - til gavn for Avisen.dk - bloggerne og læserne.

Jeg synes også at det er meget sørgeligt at Avisen.dk ikke skrider ind.

Den Degitale Pilot forsøgte sig på Ekstrabladet og fik stolen for døren - siden kastede han sig over Avisen.dk - til nu måske med en vis succes?

De 9 BUD for kommercielle bloggere

Offentliggjort 15. juni 2007 20:32 | af Den Digitale Pilot

http://avisen.dk/blogs/digitalepilot/9-bud-kommercielle-bloggere-150607.aspx

"Diskussionen om hvorvidt man kan placere kommercielle blog indlæg i sociale fora og i så fald hvordan man bør gøre det er startet (igen?) efter at EBblog redaktionen gav mig, Den Digitale Pilot, mundkurv på."

http://www.ebblog.dk/2295/perma/20283/

I dette helt konkrete tilfælde - hatten af for Ekstrabladet!

Avisen.dk burde følge Ekstrabladets eksempel - pay pr post angår ikke kun Avisen.dk - problemstillingen er en brancheproblemstilling - det nytter ikke noget at Ekstrabladet slår hælene i, hvis Avisen.dk modsat lader stå til - udbyderne af disse tjenester vil blive ved med at angribe mediebranchen - forsøge sig fra medie til medie til de finder det svageste led/de svageste led i kæden - sprænger et elle flere led er der lige pludselig åbnet en port/åbnet porte ind som det kan blive mere end svært at lukke igen når først skaden er sket.

Opfordringen til Avisen.dk om at sætte en stopper for pay pr post kan kun lyde igen - måske om tilfældet er - tilkendegive deres accept af pay per post - sidstnævnte udmelding ville da være trist - men om ikke andet ville den afklare avisens holdning til emnet for denne debat.

Venlig hilsen

Danny Hedegaard
 
11.07-2007 | 16:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl