Det præcise tidspunkt afhænger af vejret og isens tykkelse. Men det er i disse dage, at den årlige "jagt" på sælunger i Canada starter.
"Jagt" er faktisk en forkert betegnelse. Snarere er der tale om en veritabel masseslagtning af mange hundrede tusinde forsvars- og chanceløse dyr.
På youtube kan man forvisse sig om, at der er tale om det rene barbari. Dyrene slås ihjel med køller og hakker og i et antal, som er fuldstændigt ubæredygtigt for sælbestanden.
Masseslagtningen af sælunger har stået på i årevis. Og mange af sælskindene er gennem tiden endt på europæiske overkroppe. USA har nemlig haft forbud mod handel med sælprodukter siden 1972...
Den canadiske regering lægger selv op til slagtningerne med subsidier og med en kvoteordning, der indbyder til mest muligt hastværk under jagten.
Jægerne glemmer at tjekke, at sælerne er døde, inden at de flås. Det betyder, at tusindvis af sælungerne ikke er rigtigt døde, inden skindet bliver trukket af dem.
Men nu er der tilsyneladende ved at ske noget. Jeg har - i al ubeskedenhed - været blandt dem, som har lagt maksimalt pres på EU-Kommissionen for at få den til at sætte en stopper for den europæiske import af sælprodukter.
Og i går kom de første tegn på, at noget er ved at dæmre for Kommissionens folk.
I hvert fald bekræftede en talsmand over for The Independent, at der kommer et forslag om et EU-forbud mod import af sælprodukter indenfor nærmeste tid.
Det er en alvorlig økonomisk lussing til de canadiske køllejægere, men den har de vist også fortjent.
Se mere om sælmassakren på youtube her:
Læs artiklen i The Independent her.
Læs min egen pressemeddelelse om emnet her.