EP-valgets resultat taler sit helt eget tydelige sprog. Morten Messersmith er hans generations største politiske talent. Selv gamle Svend Auken siger det også. Hvis Messersmith fortsætter karrieren med samme raketfart som nu, er jeg overbevidst om at "Messer" bliver Danmarks statsminister i år 2025, dog forudsat, at Danmark fortsat eksisterer til den tid. Halvdelen af landet kan være oversvømmet af vand grundet klimaforandringerne i 2025, og resten kan være nedgraderet til et miniamt under EU, styret af en sur tysk guvernør. Så hvis Messer overhovedet skal have et land at lede i 2025 så bør han sætte gang i en mere ansvarlig klimapolitik nede i EU. Men inden alt det skal Helle Thorning-Schmidt også lige have nogle år i Statsministeriet, hun vil så gerne.
De Radikales valg: Skift Vestager ud med Sofie Carsten Nielsen
Med alle de stemmer som Sofie Carsten Nielsen(SCN) kan trække til RV så burde RV måske overveje, at få hende lidt længere ind på midtbanen i partiet. Vestager har ikke solgt billetter længe, og man forstår hvorfor at mange kalder et tiltrængt generationsskifte i partiet.
Så hvem ved, måske skulle radikalerne snart overveje, at udskifte Vesterager med yndige og talentfulde SCN, som også har et yndigt mellemnavn. SCN vil være en bedre repræsentant for travle og aktive radikale børnefamilier, end den nuværende radikale ledelse.
Hvis ikke RV snart handler, går det dem nok ligesom det gik med Junibevægelsen.