Jeg tror jeg ved ?
Jeg tror at min moral er sund ?
Jeg tror mig selv fornuftig ?
Moral kommer før mening, forekommer det mig. Denne knytter sig tilsyneladende til troen. Således er der et muligt morads og et paradoks, mener jeg
Dette morads og paradoks kan lede til, mener jeg, at der ret ofte konkluderes på baggrund af tro, moral og irrationalitet - frem for information og viden, baseret på rationalitet - eller erkendelse af - en mulig manglende information/viden.
Tilsyneladende handler mennesket ofte irrationelt - med mulige dårlige/katastrofale konsekvenser til følge for sine medmennesker - desværre
Det finder jeg trist - på vegne af mine medmennesker.
Mening før morale..?
PS; Jeg skriver ikke om "mindre moral" -
eller manglende moral. !
Altså mening baseret på information og mulig viden - frem for fordømmende moralske kvababbelser der udspringer af ens eget
moralske "morads"
Moralsk morads ?
Jeg mener at mennesket reelt er inhabilt, når det kommer til bedømmelse af egen moral, egen fornuft og egen mulige viden.
Dermed mener jeg at man som menneske står i et eget "morads" - for - ved man "hvad man er" ?
Nej - mener jeg, `man antager og "tror man er"´
Erkendelse - at være menneske ?
Pointen her er at man bør have et vist forbehold overfor egen moral, tro og antagelser reflekteret i erkendelse af egne svagheder og fejl - som menneske.
Det siges at;
Det er menneskeligt at fejle, men guddommeligt at tilgive.
Fordømmelse beror på moral... ?
Tilgivelse beror på forståelse... ?
Alle kan moralsk fordømme....
Ikke alle - kan forstå ..............?
Egenmoralens selvforståelse ?
"det man ikke kan forstå, kan man ikke bedømme" ?
Denne "betingelse", springer egenmoralen ofte over, forekommer det mig. Denne (egenmoral) mener sig tilsyneladende "god nok" til at konkludere andres liv og gerning
ud fra en selv-forståelse, baseret på egen tro og antagelser, mener jeg.
En anskuelsesvinkel ? (min)
Essensen af livet er at dele sig med sine medmennesker, frem for at dømme eller fordømme dem.
I den henseende forekommer almen-forståelsen mig essentiel.
Således forekommer det mig sandsynligt at vi som mennesker burde bero mere på almen-forståelse, baseret på at kunne forstå dét der IKKE er en selv - frem for selv-forståelse, baseret på egen tro, antagelser og moral.
mvh Confucius