Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt

BLOG:

Confucius
Blogfora - fornuft og ufornuft ?
17. juli 2010 22:44
 [1799 ]    [98 ]   Anbefal

En lille indledning;

”de te fabula narratur”  -  ”det er dig (menneske), historien handler om”

Jeg menneske - Jeg handler og fejler.!

At fejle er såre menneskeligt, at gentage samme fejl er ubetænksomt, at ikke erkende, vedblive med at ville forsvare fejlen er ufornuftigt, at tilgive andre deres fejl er guddommeligt

-----------------

Mennesker på offentlige sites bør sandelig selv overholde reglerne, hvis man vil påtale disse overfor andre, det er ganske enkelt hykleri og dobbeltmorale ikke at gøre dette.

Man har retten til at klage over andre, men ikke retten til at bestemme noget, vedr. andre brugere, mener jeg.

At påtale andre, personligt på diverse grove, nedværdigende måder, kan ikke undskyldes med at, således gør de selv, for man besidder så sandelig selv ansvaret for egne skriverier, det uanset hvad andre har skrevet, eller skriver, mener jeg.

Hvis nogle hævder sig som mere værd end andre er det deres problem og det bør ikke gå en på for alle mennesker haver samme menneskelige værdi som liv og samme rettigheder til at være til.

At ville bestemme på avisen.dk's offentlige blogsite - HVEM og HVAD der må skrives (moralske domme) tenderer/kan være/er manipulation, meningscensur, totalitær adfærd, mener jeg. Det er uanset om det er ens egen blog eller på andres blogge, for;

Moderator og ejere har netop IKKE leveret den mulighed at man selv kan ”sortere” vel ??

Ønskede de i deres regler, at man selv kan slette andre end egne skriverier, så var muligheden nok tilstede, ikke.?

Personligt finder jeg det godt at denne funktion ikke er til stede i dette offentlige rum på avisens blogsite, for der har en del vist sig ikke at være sig det ansvar bevidst, da muligheden var til stedeunder de forrige ejere, mener jeg.

Da vi som mennesker således gerne selv vil skrive, slynge diverse argumenter, meninger, påstande om andre mennesker, grupperinger, systemer og meget andet ud, både i egne blogge og i andres, da mener jeg så ganske afgjort at man bør være sig selv bevidst om at alt man skriver, bør andre kunne svare på, mener jeg. Uanset om man er moralske, politiske, religiøse modstandere eller andet, bør man ikke blande personlige følelser ind i hvem der svarer på hvad for det er ganske enkelt usagligt, er pointen.

Jeg skriver ikke om at man IKKE har følelser med i sine skriverier, men vedr. at det IKKE drejer sig om at kunne lide eller ikke lide andre mennesker som her i den sammenhæng optræder som debattører, modstandere eller andet.

Det drejer sig med andre ord ikke om ret eller uret, men om RUMMELIGHED – og netop denne term er en glimrende indikator på social adfærd, mener jeg, for kan man kun rumme dem er er som en selv (ligesindede) da er man hverken særlig rummelig eller særlig social, mener jeg. I det tilfælde man mangler rummelighed tenderer man nærmere imod lukkethed og intolerance, hvad der, som jeg anskuer det, næppe er kendetegnende for social adfærd, er pointen her.

Det smålige, det intolerante ?

Denne type adfærd minder mig om moralsk kvababbelse udmøntet i fornærmelse og forargelse på et meget løst grundlag, som med sandsynlighed taler om en for stor nærtagenhed, mener jeg

Da bør man så holde sig for øje at det er en selv der vælger det mulige fornærmede eller forargede.

Mennesket har det med at antage for meget om andre når det kommer til de negative træk og for meget om sig selv når det kommer til de positive træk, sådan generelt overordnet forstået. det er værd at reflektere lidt ovwer mener jeg venligt. 

 I den henseende er Isabelle Mandels Afrikanske ordsprog som hovedet på sømmet, mener jeg

"Det er ikke tornebusken, der stikker dig. Det er dig, der stikker dig på tornebusken".

Det finder jeg som et indsigtfuldt ordsprog, hvilket bringer dette på bane i mine tanker.

”menneske - `det' starter IKKE med alle andre - men med dig selv"

Epilog

esse potius qvam haberi  - 'hellere være end antages for at være'

For  egen skyld, lad handling følge tanke som ét, vær det du vil udgive dig for at være. Egne fejl ser andre ofte lagt før at man selv ser dem, mener jeg

Skabelse af debat ?

Mavesurhed og indebrændt er ikke positive debattræk, man kommer således ikke andre i møde eller får dem i tale med ”bla,bla,bla” - ”du er perfid” eller ”skrid” samt andet i den retning.

Sådanne ting finder jeg nærmere lidt barnlige og platte og viser lagt mere ens eget leje og ens evne til debat, end det taler om ens modstander.

Så ærede bloggere og debattører, kære medmennesker:

Vis storsind, hav rummelighed i jeres forståelse, tænk på at det ligeså godt kan være en selv der ikke har forstået, fejler eller andet, som det kan være andre.

Sandheder kan være ganske relative størrelser, mener jeg, særligt når det kommer til ens egen subjektive sandhed, denne er sikkert sandhed for en selv men det betyder dog ikke at den er sandhed for andre eller haver noget med objektive realiteter at gøre, er pointen.

Tillad andre at være som de er og vær da blot så dig selv, på et moderat plan.

Tag ansvaret for dine egne handlinger, erkend dem - fuldt ud.. !

Tag ikke ansvar for andre (totalitær adfærd) for det er deres ansvar du da vil fratage dem.

Positivitet og et åbent sind, er et spørgsmål om vilje, mener jeg.  Således er valget ens eget valg, det uanset hvad andre vælger, er pointen

”cum grano salis”   -  med et gran salt ?

Der er bestemt ikke noget i vejen med kritisk sans og kritik, det er såmænd nødvendigt både overfor andre mennesker, systemer og ting, men så sandelig også overfor en selv som menneske - altså kritisk selvindsigt

Tvivl er en god ting, mener jeg

At se ind før man ser ud finder jeg meget vigtigt….

Kan man ikke erkende om sig selv kan man ej heller erkende om andre, mener jeg

Vejen til at forstå andre går igennem egen erkendelse og forståelse af en selv som menneske, er således pointen, således som jeg anskuer mennesket.

Lev og lad leve ?

Kan man rumme sig selv i erkendelse af indre begrænsninger, svagheder og styrker som et menneske, kan man så også lettere rumme andre, uanset de ikke er som en selv, mener jeg.

Vi er medmennesker ikke hinandens vogtere eller dommere, mener jeg. Vogtere og dommere er der statsapparater til for, er pointen.

Må i alle få en god aften og må det gå jer alle godt  ;)

Mvh  Confucius

Alt Om:
Send til
Debat  98
Anbefal 5
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
18.07-2010 | 00:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 02:22 af Ove Nielsen
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2010 | 02:29 af Thomas Egeskjold
Ihh! hvor du da kører med klatten :O))
 
18.07-2010 | 00:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 01:04 af L. Steen
Confucius,

Når jeg rejser, bestiller jeg altid en lejlighed med havudsigt, som jeg kan nyde fra en altan med indsigt ;-)
 
18.07-2010 | 02:28 af Ove Nielsen
Du lille fortryllende heks - Du dejlige Quinde -

Spidsfindighed er vist dit mellemnavn ... ;)

Ak ja - udsigt til indsigt - det lyder ikke så ringe

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 02:46 af L. Steen
Synes du så, jeg skulle kalde mig Subtilius :o)
 
18.07-2010 | 03:26 af Ove Nielsen
# Tryl O du fortryller mig du sværmeriske Quinde

Du ved - kært barn haver mange navne ^^

Afledt af latin er subtilis jo 'fint, tyndt vævet' .....hmmm ?

Dog går subtil også fra det avancerede over det spidsfindige til det fordækte, dermed haver det en mulig kedelig klangbund via det fordækte, hvilket jo ikke ligefrem er positivt, altså det mulige fordækte.
I de andre betydninger er subtilius vist ganske godt dækkende, vil jeg sige


mvh Confucius
 
18.07-2010 | 01:53 af Thomas Egeskjold
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2010 | 01:54 af Thomas Egeskjold
Helt enig Ove. Fordi meget lidt tyder på at nogen af os herinde, har evnerne ellere inteligensen. til at agere smagsdommere for for andre. så det ville efter min mening, være klædeligt for ethvert debatforum, hvis alle var enige om at holde sig til at debaterer med øjnene på bolden, og ikke mennesket. og så som en sidebemærkning. bør vi nok alle sammen blive bedre til at henvende sig til den man vil sige noget om/til, i stedet for at blabre løs om debatører, i en blok hvor den pågældende ikke er tilstede. det er efter min mening nosseløst. når man ikke tør sige det man har at sige om en debatør, som en direkte henvendelse.
 
18.07-2010 | 10:38 af Ove Nielsen
Hej Thomas

Godmorgen og tak for denne, din komm.
Det blev lidt sent igår og min maskine genstartede pga en fejl da jeg var næsten færdig med et svar til din komm. Derfor kommer svaret således lidt forsinket ;)

Evner og intelligens er jo forskellige hos mennesker. Der er desuden forskellige slaks evner og intelligenser. Et menneske kan saktens være positiv, forstående og fornuftig, alment set, uden de store evner eller intelligenser og debat er således for alle mennesker med noget på sinde og lyst til debat, merner jeg hermed.
Uanset mulige evner og intelligenser, mener jeg ikke, at man bør spille `smagsdommer´ overfor andre på debatter, da smag er forskellig og en meget subjeltiv størrelse der kan varierer fra menneske til menneske. Man kan bedømme, men man bør ikke dømme andre, mener jeg hermed. Alle har generelt sagt meninger om alle andre, således også mig.

Jeg er ganske enig i din betragtning om øjnene på bolden, altså på det skrevne, i den henseende vil jeg dog gerne lige pege på det skrevne leder til personen og denne er ansvarlig for sit skriveri, dermed kan det godt komme på tale, afhængigt af det skrevne, at tiltale personen direkte, mener jeg.

Tiltaler man direkte et andet menneske , dog via menneskets skrevne er det således endnu vigtigere end "normalt" at man tænker over `form og indhold´ - fortstået som; Man kan sige alt til sine medmennesker, hvis man siger det med omtanke og forståelse, mener jeg.

Jeg er også enig i din betragtning om at har man noget på sinde vedr et andet menneske er den direkte approach, det mest reelle og dermed ærlige samt fornuftige at gøre.
Dog har jeg så iagtaget at det kan ikke alle håndtere, altså en direkte tiltale til et andet menneske.

Din pointe om at ikke tale om andre der ikke er tilstede er ganske fornuftig og at foretrække. Den minder mig om dette "Tal ikke ond om de døde"

Tør mennesker der har noget på sinde vedr. et andet menneske, ikke selv tiltale mennesket er er der således tale om mulig svaghed, fejhed, eller andet og det kan da godt kaldes "nosseløst" som du her på en ligefrem måde skriver ;)

Du ønskes en god dag herfra

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 10:51 af Thomas Egeskjold
Tak For svaret Ove. og ja de forbandede kaputtere, kan være stærkt mavesårsfremkaldende. Jeg personligt har da mistet et par stykker da de "faldt" ud af vinduet :o))
 
18.07-2010 | 11:11 af Ove Nielsen
# Thomas

Selv tak for din interesse ;)

hehehe
ja man kan jo godt få lyst til at "arkivere" en irreterende pcér i et lodret "drop"

Mit problem er såmænd dog blot at jeg er lidt doven og ikke har installeret mit nye styresysten, da jeg har været en af de mennesker der har "prøvekørt" det nye Win 7.
Denne specielle "testversion" er således udløbet og derfor booter pcén vilkårligt.

Da jeg har bygget adskillige pcér, til andre også, er jeg dog lidt træt (doven) af dem i øjeblikket, sådan teknisk set/forstået.
Således er det jo teknisk set en selvskabt fejl, så at sige ;)

mvh Confucius

 
18.07-2010 | 11:17 af Thomas Egeskjold
Jeg foretrækker også at bygge selv. er også lige begyndt at bruge win7, så jeg ved ikke helt hvad jeg skal sige til det endnu. men jeg går ud fra at det ikke kan være værre end visse andre windovs vertioner. og indtil videre har det da virket med kun et minimum af problemer. :o)
 
18.07-2010 | 11:19 af Thomas Egeskjold
Lidt "off topic" undskyld :o))
 
18.07-2010 | 12:22 af Ove Nielsen
#Thomas

Her er såmænd plads til lidt offtopic også,
så du skal sørme ikke undskylde noget. ;o)

Ang Win 7
Personligt har jeg i prøveperioden overvejende haft positive indtryk af dette nye styresystem, så jeg finder det så en fremgang og et udemærket system som dog holder lidt småfejl og rum til forbedring. Det er jo microsoft, så at sige ^^ hehehe
Fejl har jeg generelt ikke haft og systemet kører som sådan godt og rimeligt stabilt, mener jeg. Således er jeg rimeligt tilfreds, vil jeg sige.

Min ene søn kører også Win 7 og han syntes også godt om det og har heller ikke haft fejl, overordnet set.

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 04:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 11:00 af Ove Nielsen
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2010 | 11:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 11:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 12:12 af Ove Nielsen
#Pjotr

Jamen det er da ok, at du "trækker dig"
Du valgte jo selv at kommer herind og kommentere og som Btten skriver, her er skam ingen tvang, samt alle kan skrive på min blog, her går jeg ikke i små sko.
Det endda uanset om du så tilsyneladende er uhæderlig og taler usandt, mener jeg.

Argumentation
Du har jo ikke fundet mit skrevne interessant for det fremgår jo i al tydelighed af din første kom . (tåbeligt, hyklerisk kejserens nye klæder)
Den tendens fortsætter du jo således også i din anden komm (mislykket reinkarnation af Ludvig Holberg ect...)

Konklution
Du viser jo klart, mener jeg, at det er min person du går efter og ikke mit skrevne, du er tilmed ganske negativ og overlegen i din facon, syntes jeg. NU forsøger du dig så med at undskylde at mit skrevne IKKE er interessant ?
Bingo ??
Der nappede du da vist lige førstepladsen for uintelligente undskyldninger, mener jeg.

Det går vist ikke så godt med din selvforståelse og din logik, så jeg vil venligt foreslå dig at studere dig selv lidt og i den anledning er filosofi og psykologi ikke uden evner, syntes jeg

Dermed er en af pointernne i dette, mit indlæg vist ikke det rene sludder, skulle jeg mene

"Se ind før du ser ud" Det kan du jo så tænke lidt over ?? (venligt ment)

Du er dog altid velkommen her.
jeg bærer ikke nag, alle fejler vi (indlæg) og jeg udelukker ingen, hvis du en anden gang skulle have lyst til at kommentere mit skrevne (eller min person ;)

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 08:25 af Isabelle Mandel
STOR anbefaling.
 
18.07-2010 | 11:26 af Ove Nielsen
Hej Isabelle Mandel

Tak ;)

Jeg tog det kinesiske ordsprog til mig, fra din iøvrigt interessante komm og anvendte det i dette indlæg fordi jeg syntes at det er et rigtigt godt og sigende ordsprog.

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 10:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 12:50 af Ove Nielsen
#Torbjørn Søndergaard

Goddag og velkommen på min blog

Tak for dine venlige ord og din intetresse for indlægget

Ang Bitten og storfornuften:
Bitten er på ingen måde så grov som storfornuften i sit sprog, mener jeg og hun vil ikke styre og udelukke andre, som Poul (storfornuften) vil, såvidt at jeg kan skønne.

Dette er ikke et valg imellen de 2 bloggere, dette er min ærlige mening, intet andet

Jeg skriver dette i denne korte sentens - for jeg foretrækker at tiltale andre jeg har kritik af direkte, men Storfornuuften kan så desværre ikke rumme mig og mine meninger samt holdninger og han vil ikke se mig kommentere i hans tråde, derfor denne (min) lille forklaring her.

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 12:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 13:04 af Ove Nielsen
#Torbjørn

Det er ej heller min intention, som sådan og jeg har til fulde forstået og anerkendt dine tankegange, deri er jeg på ingen måde uenig, vil jeg bemærke
Du er imødekommende, venlig og viser forståelse for debat, mener jeg hermed

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 13:20 af L. Steen
Confucius

Det er muligt, den ene vil udelukke, den anden ikke, men ellers ser jeg 2 alen ud af et stykke. Det er nok derfor det slår gnister.

Jeg kunne ikke drømme om at tage parti for den ene elle den anden tastaturkriger - det er jo det, der er deres agenda...
 
18.07-2010 | 13:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 14:12 af Ove Nielsen
# tryllequinde

læs nu ¨lige mit skrevne ikke ;) ja det er såmænd ganske venligt ment

Jeg er som sådan ikke uenig i dine betragtninger og jeg skrev:

"Dette er ikke et valg imellen de 2 bloggere, dette er min ærlige mening, intet andet"

Jeg har min måde at gæøre tingene på og det står jeg så inde for ;)
At de ligner hinanden på andre områder er jeg da ikke uenig i som sådan, men min pointe var blot at vise en iagtaget forskel, intet andet.

Du kan så tænke dig til hvorfor jeg ikke kommenterede Bittens anbefaling, ikke ?
(det kan Bitten jo også -tænke over hvorfor?)

Ærligt skrevet - Bitten læser og kommenter jo også her på min blog i dette indlæg, så kan hun se (tænke sig til) - at jeg ikke ønsker at supportere nogen af deres agendaer.i denne henseende.

mvh Confucius


 
18.07-2010 | 14:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 14:24 af Ove Nielsen
#Bitten

Jeg mener at, dine handlinger er bl.a at du ofte vedbliver med at køre i din samme vinkel.
(din forståelse, det selvopm man skriver til dig at således skal det IKKE forstås)
Du kan spille bedrevidende, mener jeg, således opfatter jeg dig,samt du nægter ofte at se tingene fra andre end din egen indfaldsvinkel, (lukkethed) hvilket har ført til afdskillige kontroverser/diskussioner, mener jeg , også dig og mig imellem.
Der går du som Poul, ofte efter at få ret istedet for efter debat, mener jeg ærligt, men venligt

Bitten - jeg ønsker ikke at såre dig og vi fejler alle, således har jeg så også mine svagheder.
Det jeg her skriver er blot min mening og opfattelse af dig - ærligt ment - direkte tiltalt til dig.

mvh Confucius
 
18.07-2010 | 14:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
18.07-2010 | 14:34 af L. Steen
Confucius,

Man kan ikke lægge gaver i knyttede hænder.
 
18.07-2010 | 11:17 af Lars Nunnegaard
God herlig dag til alle. Må jeg nyde cigaren , må jeg også se røgen!
 
18.07-2010 | 13:00 af Ove Nielsen
Hej Nunne

Tak og i lige måde ;o))

ja - det er jo virkning og konsekvens, der da er tale om, mener jeg. ^^

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 10:52 af hans andersen
Kommentar slettet af Avisen.dk.
 
19.07-2010 | 10:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 11:11 af Steen Hansen
Sådan nogle papagøjer, der plukker sine "fjer" og hellere end gerne vil være aber, der plukker andres "hår"; sådan bare for at socialisere.
Uha - da - da, sagde grisen, der var blandet med krybdyret, lad os fjerne hans "krølle på halen".
 
19.07-2010 | 12:03 af Ove Nielsen
Hej Sten

Kunne jeg venligt bede dig om at forklare hvor du vil hen med din komm, set i henhold til mit indlægs emne.
Atså hvem taler du til og hvorledes skal det forstås, samt hvorfor mener du således.
Personligt kan jeg saktens følge din tankerække og se mening, dog vil jeg da gerne lige være sikker på at jeg har forstået dig ret og muligvis kan ikke alle forstå dit metaforiske skriv.

Så jeg beder dig blot i al venlighed om at uddybe dig på en moderat og mere klar måde, af hensyn til trådens emne - jeg håber at du forstår ;)

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 12:19 af Steen Hansen
hehe - selvfølgelig kan du følge min udlægning. Virker jo allermest som om, du også har læst det, der står mellem linjerne. Eller iøvrigt dét, der ikke bliver udtrykt, idet det i så fald ville være mere forvirrende - undskyld - :o)
Såfremt jeg skulle forklare metaforiske og analoge "billeder" - er vi da ude i et område, hvor man kan sige, at specielt i DK - med det antal af eksperter - er det en såkaldt "urias-post" du sender mig på,
:o)
 
19.07-2010 | 21:42 af Ove Nielsen
#Sten

Godaften (så er jeg her igen ;)
Der ser jeg så andeldes på det end dig og mener bestemt godt man kan omsætte disse `
`billeder` til mere almene meninger.
Experter kender jeg ikke til jeg er ej expert. Jeg antager så at det har du ikke den store lyst til.
At bede mennesker forklare noget de har skrevet ser jeg ikke det store i da jeg formoder at du står inde for dit eget skrevne.
Man har så valget ja eller nej eller en mulig "bortforklaring" mener jeg
Deri ligger din komm imellem bortforklaring og et nej, syntes jeg
Nuvel - det er så dit valg og det er respekteret

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 11:20 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:13 af Ove Nielsen
#Pjotr

Nu slettede moderator jo 2 af dine komms her i min tråd og her har de så lige slettet Hans A´s komm.
Siger det dig noget ?

Venligt ment
Mon ikke lige du burde feje for egen dør vedr dit skriveri og det at blande sig i andres debatter, før du beskriver hvad du mener andre gør som du finder dumt ??

Altså se ind før du ser ud ?

mvh Confucius

 
19.07-2010 | 11:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 11:28 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:21 af Ove Nielsen
#Pjotr


Et par spørgsmål
Finder du denne, din lkommunikationsform fornuftig ?

Er det ikke lidt ala `id` såsom : Du er dum - nej det er du selv ?

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 12:19 af Ove Nielsen
Bitten

Din lille komm her er reelt unødig, for Pjotr skrev ikke til did. Deri kunneden betegnes som fnidder, hvorved du faktisk holder `modstand´ kørende

Et par spørgsmål
Finder du selv det fornuftigt ?

tror du at du kunne formulere din kritik mere positiv ? (for positiv effekt ?)

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 12:25 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:37 af Ove Nielsen
#Bitten

Tak :)
Men du må meget gerne svare på mine spørgsmål alligevel - set i lystet af mit indlæg

mvh confucius
 
19.07-2010 | 11:28 af Isabelle Mandel
For en hel del år siden læste jeg en psykologibog om krydskommunikation i forbindelse med min uddannelse. Udgangspunktet er Freuds tredeling af den menneskelige psyke her omtalt som barn (id), voksen (ego) og forælder (superego).
Når vi bliver kede, vrede, sårede etc. kan vi gerne kommunikere med barnet i os selv: "Du er DÅÅÅÅM".
Hvis den, der reagerer på "barnet" gør det med sin voksenside, er det krydskommunikation, som kan virke SÅ provokerende. "Barnet" taler til "barnet" og bryder sig overhovedet ikke om, at det er en "forælder" eller en "voksen", der svarer - når vi altså ikke taler om rent fysiske børn.
Jeg oplever det ofte her på sitet. De vrede udbrud fra "børnene" (ikke nedladende ment overhovedet - jeg har indimellem selv været der :o)), der bliver besvaret af "voksne" eller "forældre", hvilket får "barnet" til at skrige endnu højere.
 
19.07-2010 | 12:27 af Ove Nielsen
#Isabelle Mandel

Det er en glimrende komm. positiv reflekterende, mener jeg

Det du beskriver kan ganske rigtigt iagtages her på bloggen.
Vi kan alle falde for det, hvis man ikke lige besinder sig, mener jeg venligt

Psykologien du her beskriver er nærmest "klassisk" mener jeg

som skrevet - en god og vedkommende komm som relatere sig til mit enme ;)

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 11:32 af Lars Nunnegaard
Nu gider jeg ikke mere.........! :o)))
 
19.07-2010 | 12:29 af Ove Nielsen
#Nunne

;o))) hehe lidt humor - det skal der såmænd også være plads til, syntes jeg
 
19.07-2010 | 11:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 11:44 af Isabelle Mandel
Det er faktisk ret "sjovt" at barbere mange indlæg fra både "børn" og "forældre" ned - "du er DÅM" og "klap klap på hovedet til det uforstandige barn". Jeg tror fx, at dine indlæg, Bitten, med sletteknapperne virkede som "klap klap ........." på Poul. Havde du i stedet skrevet "hold din kæft din store idiot", havde det været meget nemmere - ingen krydskommunikation :o)
 
19.07-2010 | 11:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 11:50 af Lars Nunnegaard
Jeg ror det var varmen , der gjorde det!
 
19.07-2010 | 11:54 af Isabelle Mandel
Hvor ror du hen, Lars? He he - og sorry :o)
 
19.07-2010 | 11:56 af Lars Nunnegaard
:O))))
Fejlslagen igen.... TROR, tror jeg nok!
 
19.07-2010 | 11:58 af Lars Nunnegaard
Off topic...
Hvorfor er dr. Forch smidt af?
 
19.07-2010 | 11:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:00 af Lars Nunnegaard
Ja , Dr Forch. Prøv at gå ind på hans indlæg!
 
19.07-2010 | 12:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:01 af Isabelle Mandel
Humor dur ikke altid på rasende mennesker - ihvertfald sjældent på skrift. In real life er det ofte uovertruffent. Jeg er ihvertfald ofte blevet dæmpet, når jeg har være hysterisk rasende over en eller anden lille ting (computeren fx), og min mand har taget det fra den humoristiske side. Mine hunde er faktisk også gode til at komme hen og signalere "rooooolig nu" :o)
 
19.07-2010 | 12:03 af Lars Nunnegaard
Hunde er terapi! :o)))
 
19.07-2010 | 12:01 af Lars Nunnegaard
OK, det var kun hans allersidste inlæg med ..........
 
19.07-2010 | 12:07 af Isabelle Mandel
Gad vide, hvorfor han har slettet indlægget????
 
19.07-2010 | 12:09 af Lars Nunnegaard
Tjahhh, han syntes vel bare det var en humoristisk ide.
 
19.07-2010 | 12:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:14 af Isabelle Mandel
Indlysende. Tak for forklaring, Bitten :o)
 
19.07-2010 | 12:34 af Ove Nielsen
Jeg har ikke lige fulgt med på det sidste

Et spørgsmål
Er Poul blevet slettet, eller har han forladt sitet ?? er der nogen der ved et ?

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 12:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:47 af Carsten Svendsen
Hvis man 'trykker' på "PoulS" får man at vide, at "Brugerkonto er lukket".
"Dr.Forch" er stadig med.
19.07-2010 | 12:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 12:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 21:27 af Ove Nielsen
#Pjotr

Det mener du så ;)

Dog
Hvad med for en enkelt gangs skyld at forholde dig til dette indlæg istedet for at bekymre dig om hvor jeg er på vej hen , i dine antagelser og forestilliger om min person ?
Alle kan mene og påstå noget, færre kan forklare sig.
Indtil nu har du jo ikke kunne forklare noget, vedr dine egne påstande hverken ang. indlægget eller eller dine påstande ang. min person.
Dine forestilliger kan jeg venligt men reelt ikke tage alvorligt.

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 13:15 af Steen Hansen
@Ove
Dit oplæg bliver hurtigt til en gang "navle-skuende-pilleri", specielt af de navler, der kan opdeles i "vores" og "dem".
Såfremt "fornuft" og "ufornuft" skal være et emne eller tema, er debatten nødsaget til at være af en mere overordnet karaktér. Se nu fx. udsagnet "kendsgerninger omdøbes til holdninger". Dette udsagn er jo den nødvendighed, der skal til, for at en debat kan opstå, idet subjektive holdninger jo er en forudsætning for debatten og kan derfor ikke opdeles i hverken forkert eller rigtig.
Hvorfor nu det??
En "debat" går udover det faktuelle dokumenterede og således anskuer - netop det vedtagne - udfra personlige, altså subjektive, vinkler.
På baggrund af den senerre tids debat på denne site, må det konstateres, at dit oplæg vel kan synes både rimelig og fair. Men det er det bare ikke.
Jeg er overbevist om Kragernes ret til at forivre sig i resterne af fornuften - IKKE skal hverken nægtes eller forklejnes.
Men netop fornuft og ufornuft i denne udlægning, skal ses i lyset af faktuelle forhold, der hver skal belyses udfra personlige betragtninger set i relation til "de faktuelle forhold".
Ellers bliver dit indlæg - meget hurtigt - blive til en gang "fælles navlepilleri", idet fornuft og ufornuft ikke er begreber, der kan antage en fælles forståelse, medmindre der forefindes "ofre" for enten det ene eller andet.
Således kan "man" blive enige, hvor man efterfølgende kan spørge sig selv, hvad "man" er blevet enige om.
Debat er blandt andet "essensen" af udvikling
:o)
 
19.07-2010 | 13:47 af Steen Hansen
Således kan "debat" også være essensen i "afvikling". Specielt når "debatten" bliver administreret af ukyndige hunde, der ikke kender betydningen af behovet for redskaber.
 
19.07-2010 | 22:09 af Ove Nielsen
#sten

Debat er brydning af meninger holdninger og argumenter, mener jeg

Jeg skriver ikke på enighed eller uenighed , ej heller på om jeg vil blive populær eller ej , jeg formidler mine tanker ud, jeg er mig og står ved mit skrevne.
Mit indlæg er skrevet i en "overordnet" filosofisk karakter - således skal det forstås, men hvorledes andre forstår det, eller hvor en debat nogle gange tages hen er man jo ikke herre over, med mindre man er bestemmende i en vis grad, det ønsker jeg ikke. Her er alle debattærer hver især ansvarlige for deres eget skriveri, således står jeg inde for mit, hvad andre skriver er deres ansvar.

Jeg kan så i den henseende oplyse, at indlægget er skrevet med mig selv forrest som fejler og vedr.ufornuft - fornuft - Således handler det om mennesket
Som skrevet stod
”det er dig (menneske), historien handler om”
Bemærk indledningen ;o)

Jeg ønsklede så dialog og debat om mit emne , men det er jo bestem,t ikke altid lige let, vel ?

Der er hverken "os eller dem" i mit indlæg så kan du ikke lige pege på det du mener gør det til "os og dem" samt pege på det navlebeskuende, nu da du jo påstår disse ting.
Citat
"På baggrund af den senerre tids debat på denne site, må det konstateres, at dit oplæg vel kan synes både rimelig og fair. Men det er det bare ikke."

Igen påstår du noget - nemlig at mit indlæg ikke er rimeligt eller fair, vær så venlig at forklare din påstand

Mit indlæg:
Jeg mener både det er rimeligt - moderat - positivt kritisk og fair. Men jeg erkender da klart at jeg kan fejle og fejler, så jeg venter interesseret på en interessant komm i denne henseende.

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 22:37 af Steen Hansen
Indledningsvis - :o)
"Sådan nogle papagøjer, der plukker sine "fjer" og hellere end gerne vil være aber, der plukker andres "hår"; sådan bare for at socialisere.
Uha - da - da, sagde grisen, der var blandet med krybdyret, lad os fjerne hans "krølle på halen". " - denne svada er en betegnelse på samme menageri, hvilket fik dig til at nedfælde dit oplæg.
:o)
Altså i en "blog-tråd" at miste koncensus og derefter forsvinde i subjektive, tænkte og særdeles fantasifulde betragtninger omkring hinandens person, hvilken ikke kendes. Men det er altid muligt at få fat på "krøllen på halen".
Næste - :o)
En udledning af min første kommentar, idet netop "vores" definition (vi er nemlig enige, såfremt du læser min kommentar) godtgør, at oplægget "skøjter" henover den reelle substans i (det "famøse slettede oplæg - forfattet af Poul Sørensen) en debat, der fuldstændig er/var gået over gevind i forsøget på at få bare et lille "forspring" udi sandheden, hvor man kan sige, at der jo ingen sandhed var.
Årsagen til min kommentar var således, at jeg er af den opfattelse, at du på baggrund af et tragisk udfald, ville score nogle billige point - på kranierne af de faldne. So to speak.
Intet ondt ment - ville bare debattere et sådant "tilfælde" - :o)
 
19.07-2010 | 23:59 af Ove Nielsen
# sten

Til det første
Så forstor jeg det ganske rigtigt, ;)
plus jeg vil sige at det er så uden det imellem linjerne (det sarkastiske - mener jeg)

Det er jeg da bestemt ikke uenig i som sådan og der kan jeg så sige at i den henseende kan jeg så kun tale for mig selv og her mener jeg at jeg træder rimeligt varsomt - samt læser du nogle af kommentarerne, vil du også se at jeg ikke tager Bittes parti , for som jeg skrev - dette er ikke noget valg imellem 2 debattører, det er min menig og intet andet.
Jeg er ikke med i nogen "grupperinger" - eller andet
jeg er mig selv og udtrykker mine tanker og meninger m.m.

Citat
"Årsagen til min kommentar var således, at jeg er af den opfattelse, at du på baggrund af et tragisk udfald, ville score nogle billige point - på kranierne af de faldne. So to speak.
Intet ondt ment - ville bare debattere et sådant "tilfælde" - :o) "

NP no hard feelings here ;o)) - Men

Så har du vist desværre misforstået mig og mit oplæg, for mit indlæg var alment og overordnet, baseret på forskellige iagtageler i den seneste tid og aldeles ikke baseret på at score billige point, el heller på "kranierne af faldne"
Således tænker jeg ikke, kan jeg så oplyse dig om. ;)

Der er én henvisning til pouls indlæg om at overholde regler -
Det er at man bør selv overholde det man vil påtale overfor andre ang regler, ellers er man hyklerisk og dobbelmoralsk, mener jeg
Dette har jeg jo forsøgt debatteret med poul (prøvet på det før) - Det står jeg ganske indefor, kan jeg meddele dig.

Jeg opfatter dig ikke som at du mener det, eller andet ondt - vær vis på det ;o)

fortsat god aften sten

mvh Confucius
 
20.07-2010 | 00:03 af Steen Hansen
Osse fortsat god aften til dig - og tak for svaret.
:o)
 
19.07-2010 | 16:04 af Anne Rasmussen
Problemet med den skrevne debat er undertiden, at afsender og modtager taler forbi hinanden, bevidst eller ubevidst misforstår hinanden. da man heller ikke kan se mimik, høre tonen som i det sagte, eller altid forstå sprogbrug, sarkasme, ironi, underfundighed, er der nogen gange skabt diskussioner og brok og ballade på et temmeligt lille grundlag.

En god hovedregel: Læs et indlæg to gange før du tillade dig at ryge i flint. Det kunne tænkes, at du havde misforstået indlægget første gang.
19.07-2010 | 22:36 af Ove Nielsen
Godaften Anne

en god komm, syntes jeg

Citat
"En god hovedregel: Læs et indlæg to gange før du tillade dig at ryge i flint. Det kunne tænkes, at du havde misforstået indlægget første gang. "

Det er bestemt en glimrende regel, det kan jeg kun tilslutte mig.

Man bør altid holde mulighede åben for at man måske ikke har forstået - uanset at man kunne syntes at man haver forstået. da kan man reelt selv have fejlet - overtolket eller andet, mener jeg

mvh Confucius
 
19.07-2010 | 22:44 af Anne Rasmussen
Tak skal du have Confusius.
19.07-2010 | 18:25 af hans andersen
Bitten

"Mener dog at der skal skelnes mellem holdninger og kendsgerninger."

Heri har du ganske ret!

For eksempel har du den holdning, at købesex skal forbydes her i landet som i sverige!

Men kendsgerningen er, at det ikke har hjulpet en sk,,, øh en snus på pronlemet!

Et glimrende eksempel på forskel ,ellem holdning og kendsgerning!
 
19.07-2010 | 18:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.07-2010 | 19:45 af Thomas Egeskjold
Er der en ting jeg har lagt mærke til, så er det at eksperter er aldrig enige. og de fleste interesseorganitationer. har deres egne eksperter. som sjovt nok næsten altid fremlægger "nye" fakta. som passer mistænkeligt godt ind i interesseorganitationernes kram. jeg vælger ihvertfald at tage den slags "fakta" med et gran salt. og det er uanset hvilken ekspert der fremkommer med dem. for der er altid en professor,direktør, økonom, tænketank, journalist, eller politiker. der mener at have "bedre" fakta.
 
19.07-2010 | 22:49 af Anne Rasmussen
Hm jo det kan der være noget om. Men så er det man må ud og se lidt længere væk end lige i og omkring sin egen lille andegård. Og DET er der ikke ret mange af de såkaldte eksperter der gør.
Det "morsomme" er at alle tilsyneladende er eksperter i eksemplet Sverige men ingen aner ret meget om, hvad der er sket i alle de andre lande.
21.07-2010 | 12:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
21.07-2010 | 14:18 af Anne Rasmussen
Tom: Ja rummelighed er en fin ting men man kan også blive så rummelig at man bliver holdningsløs. Så spørgsmålet er, hvor rummelig man kan tillade sig at være hvis man ikke skal gå på kompromis med sin troværdighed og integritet.
Skal man bare for husfredens skyld altid bøje af - fordi vi alle skal være venner og den anden selvfølgelig har ret og selvfølgelig har patent på den rette mening og tro. Nej, det mener jeg ikke. Det kunne jo tænkes at den anden part ikke har ret. Hvis man så samtidig støder på mennesker, der insisterer på at man skal udvise rummelighed men selv har rimeligt svært ved selv at levere samme, så kan det være det samme.
21.07-2010 | 15:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
22.07-2010 | 04:08 af Ove Nielsen
#Anne Rasmussen

Kære Anne
Jeg kan saktens forstå og fælge dine tanker her - Men:

Nu skrev du jo en komm tidligere, som jeg fandt glimrende i forbindelse med mit enme her i dette indlæg.
Her i denne komm, mener jeg så venligt at du undlader at følge det du skrev.

Jeg mener venligt at du tolker her din egen udgave af rummelighed og ikke den essens af mening som jeg har i dette indlæg. du blander tingenes væren og overtolker mit skrevne, syntes jeg
Læser man andres skriverier skal man foruden det du beskrev også huske på, mener jeg, at man kan ikke anvende egne tankerækker, måder at tænke og konkludere på på andres skriverier.
Jeg er mig og du er dig - så at sige ;)

Ang rummelighed:
Jeg anskuer det anderledes og mener aldeles ikke at man kan blive for rummelig.

Holdningsløs adfærd har intet med rummelighed at gøre, mener jeg
Denne adfærd har med konfligtskyhed og uselstændighed, at gøre

For at kunne erkende om andre skal man kunne erkende om sig selv, mener jeg

For at kunne rumme andre skal man kunne rumme sig selv.
At rumme sig selv taler ikke om holdningsløshed, mener jeg hermed, således som jeg anskuer det -tværtimod. Her mener jeg at rumme sig selv er at kunne stå ved sig selv - altså selvstændighed i tanke og handling - at være sig selv.

Der er en tid til enhver ting - også til at sige fra det har du bestemt en pointe i.
Ja - det kan saktens tænkes at den anden ikkke har ret, men det kan også saktens tænkes at man ikke selv har ret.

Citat
"Hvis man så samtidig støder på mennesker, der insisterer på at man skal udvise rummelighed men selv har rimeligt svært ved selv at levere samme, så kan det være det samme. "

Det er så det andet menneskes ansvar, det kan man så rette kritik imod, men man bør ikke tage samme træk, mener jeg, for da er man som det menneske man holder kritik af, er pointen

Således siges der af mange (og af nogle filosoffer) at man skal være intollerant overfor de intolerante.

Denne fortolkning/holdning er jeg så ikke enig i - Jeg mener at så har man igen den klassiske situation, at man handler som det man taler imod og det finder jeg, som sådan, ikke fornuftigt.

mvh Confucius
 
21.07-2010 | 20:00 af Anne Rasmussen
Tom: ja og det viser desværre hvorfor det er så svært at debattere. Det er slet ikke nogen nem ting.
21.07-2010 | 20:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
22.07-2010 | 02:53 af Anne Rasmussen
Det har du igen ret i og kors et vist sted hvor er jeg stødt på dem mange gange. Det bedste er egentlig at ignorere dem. Men igen, det afhænger af situationen - en bemærkning kan godt være kort og rammende ment af den der fyrer den af men virke dumsmart for den der modtager den. Og det er det, der gør det så svært at debattere på "papir" - man ser ikke mimikken på afsenderen og man hører ikke tonefaldet.

Nej, jeg synes ikke man skal opgive at debattere men på et tidspunkt når man et mætningspunkt hvor der egentligt ikke er mere at sige især hvis to parter står stejlt overfor hinanden. Det er opslidende.
Men jeg synes aldrig man skal opgive, fordi der altid dukker nogen op, der forhåbentligvis kan få glæde af de informationer, der gerne skulle være i debatten. En god debat giver viden.
Er der ikke det, er det en tom debat a la: du er dum, nej du er dum. Den slags er der ingen der får noget ud af, heller ikke de dumme provokerende personangreb, der kun har til formål at såre og nedgøre.

Jeg ønsker viden i en debat - reel viden, så jeg kan bearbejde det, og få det til at passe ind i det jeg ved om emnet eller få min viden opdateret eller tilpasset til den nye viden. Viden ændrer sig hele tiden. Nogen ved noget som jeg ikke ved og jeg ved noget som andre ikke ved. Kunsten i en god debat er så at finde den viden fra moddebattøren som har værdi og som ikke bare er "hearsay". Jeg er stødt på en hulens masse hearsay men ikke ret meget konkret, en masse sludder, teorier uden hold i den barske virkelighed og desiderede
løgnere
. Men en gang i mellem støder jeg på en debattør, der kan give mig noget jeg kan bruge. Og dét er en god debat. Især hvis man vinder den. ;-)
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl