Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Kvinder ...... mand Jer op!

31. december 2008 16:50
Visninger  [721 ]   Debat  [3 ]

Thor Pedersen, Folketingets formand, er en fornuftig mand!

Jeg er meget ked af erkende det, men jeg er enig med ham, når han siger nej til regeringens lovforslag om ligestilling og samtidig er jeg så uenig med Karen “Rendemaske”  Jespersen.

Ligestilling opnås ikke ved yderligere lovgivning, men kun ved kvinderne byder ind på de forskellige topposter i samfundet på lige fod med mændene.

For det er vel ikke den modsatte diskriminering vi skal have i Danmark? Hvor mændene er underlagt kvinderne?

Det samfundet skal gøre er en sikring af de rigtige åbningstider i de danske børneinstistutioner, så familierne (mand og kvinde) kan få tid til at opbygge en karriere sammen og samtidig få passet deres børn.

Familierne har et stort ansvar for en fælles karriere udvikling, hvor det i perioder er kvinden, der giver karrieren “en på skalden” og i perioder manden, der gør det!

Kun på den måde opnår vi en reel ligestilling i samfundet. Jeg er meget enig i princippet, vælg den rigtige leder til posten uanset køn, men jeg er imod en positiv særbehandling af et køn.

Tilbage står en min personlige opsang til kvinderne i Danmark - Søg de rigtige jobs - søg topposterne i de private- og offentlige virksomheder, det kun den metode, der giver kvinderne den reelle ligestilling!

Det er min opfattelse tiden arbejder for kvinderne, da de generelt uddanner sig bedst for tiden, så der ligger et “kim til modsat forskelsbehandling”, hvis mændene ikke retter op på det misforhold i den kommende tid.

 

 

Del på Facebook
31.12-2008 | 16:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.01-2009 | 02:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.01-2009 | 15:49 af Kaj jensen
Positiv særbehandling er jo bare diskrimination af andre grupper. Det kan selv socialdemokraterne se, men det gør ikke noget, siger man...
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Flemming Bjerggaard

Mine data:
Flemming Bjerggaard
6823 Ansager

Kontakt:
Mobil:
+45 22132845
E-mail: bjerggaard@pc.dk
Web: http://www.bjerggaard.dk

Ansat i Post Danmark - Esbjerg V. Postkontor - i alt for mange år.

Jeg har deltaget i politisk arbejde i mange år, men nu nøjes jeg med at skrive her.
Jeg har deltaget politisk arbejde bestyrelsesarbejde.

Jeg blev valgt til kommunalbestyrelsen i Bramsnæs kommune i 1998. Fratrådte efter kort tid, da jeg flyttede til Varde i Jylland.

Deltaget i fagpolitisk arbejde i årene 1985 til 1998 samt 2001- 2004, nu er jeg "selv valgt pensionist" fra det fagpolitiske arbejde.

Intet er for stort til ikke at skrive om det. Intet er for småt til ikke at beskæftyige sig med det;-)
Indlæg | 23 | 23.245 | 111
Siden | 18. juli 2007 11:45
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites