Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Meget mere Morrison

1. juli 2010 18:27
Visninger  [2153 ]   Debat  [7 ]

Meget Mere Morrison

I weekenden kunne man på tv nyde Val Kilmers pragtpræstation i Oliver Stones ”The Doors” fra 1991. Her var Kilmer mere Morrison end Morrison selv og mange har erklæret, at ingen dokumentarfilm vil kunne nærme sig sokkeholderne på denne film, også selvom den reklamerer med ”hidtil usete klip”. Lidt livstræt sætter man sig til rette i biografsædet og gør sig klar til endnu en af disse kedelige fan-film, med dødssyge optagelser af jam-sessions og vidnesbyrd fra folk, som har set giraffen i virkeligheden.

Men her kan man godt berede sig  på lidt af en overraskelse. Filmen åbner med en mand (der ligner Jim Morrison), som kravler ud af et bilvrag og begiver sig ud langs en øde vej i ørkenen. Billederne er flimrende, overbelyste og kornede – har noget dokumentarisk over sig, og man tænker – hvaf… Derfra går det ind og ud af Morrisons liv, koblet til verdens og ikke mindst USA's historie i 60’erne og de tidlige 70’er. Vi får at vide, at han efter Jimmi Hendrix’ og Janis Joplins død erklærede, at han ville blive den næste – han fik ret. Jim Morrison var kun 27 år, da han døde i et badekar i Paris, men inden da havde han opnået en kultstatus, som varer ved i dag.

Filmen giver både noget til nye og garvede fans. I virkeligheden kommer der ikke noget nyt frem om The Doors eller Morrissons liv og død, og alligevel ser vi det sagnomspundne band og det til bevidstløshed gennemlyste idol fra nye sider. Krydsklip til skelsættende begivenheder som mordene på Kennedybrødrene og Martin Luther King og behændige montager placerer The Doors i den amerikanske kultur, bandet var indlejret i, men også befandt sig på kanten af. Men ingen steder bliver vi oplyst som i det nærgående – og ja, hidtil usete – omfattende arkivmateriale af private optagelser.

Her ser vi The Doors og Morrisson på vej op, på toppen og hele vejen ned igen. I studiet, på TV, på scenen, på hoteller og næsten også på toilettet. Vi ser Morrisson være top-lækker og karismatisk, en god kammerat, en trussetyv og en stor poet. Vi ser ham på stoffer, på druk, oppustet og som en rigtig røvbanan. Vi ser Morrisson så tæt på og så detaljeret, at denne anmelder faktisk kom (og til dels stadig er) i tvivl om disse optagelser virkelig kan være ægte. Så detaljeret, så dramaturgisk stramt og så velkomponeret er dette portræt, at det virker for virkeligt til at være autentisk.

Sideløbende følger vi manden fra bilvraget igennem forskellige tableauer i det overbelyste ørkenlandskab. Er han en helt eller en skurk? Stjæler han en bil? Hvor er han på vej hen? Hvorfor spiller han bold med de børn? Hvad er det med den der hund? Klippene virker absurde, nærmest surrealistiske, men de pirrer og fastholder tilskueren. Johnny Depp (hvem næsten ellers?) leverer fortællerstemme, nærmest i modstrid med sin sædvanlige stil: Speaken er så neutral og underspillet som i en BBC-dokumentar.

Som det nok er blevet tydeligt, er dette en yderst lækkert designet krydsning mellem dokumentar og artfilm. Man fristes næsten til at sige for lækker. Og man sidder tilbage med fornemmelsen af, at enten levede Jim Morrisson hele sit liv, som om det var en film (hvilket sikkert er tilfældet) eller også det være snyd! Men forventningerne blev gjort til skamme. Det er i hvert fald ikke en kedelig film, men klart seværdig både for hardcore fans og dem, som først skal til at hoppe på vognen.

When you’re strange – 90 min – instruktion: Tom DiCillo – medvirkende: Johnny Depp (fortæller), Jim Morrison, John Densmore, Robbie Krieger, Ray Manzarek m.fl.

 

Del på Facebook
02.07-2010 | 12:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.07-2010 | 12:13 af kim hansen
 
 
02.07-2010 | 15:40 af Thomas Egeskjold
Jeg er født i 70. Og har af gode grunde aldrig oplever ham i live. og jeg er udemærket klar over hvad den mand betød for den musiksene jeg voksede op med. og det er fedt at der er lavet en film der åbenbart, så præsist, rammer hans liv. jeg synes personligt at det er en af de fedeste film der er lavet i den genre. forsøgte faktisk selv at gøre ham kunsten efter. men jeg kunne altså ikke klare så mange stoffer. men han skal netop op blandt de aller største musikere der nogensinde har levet. lige ved siden af Hendrix og Joblin... det var et fedt indlæg Michael. Har sku sat " Waiting for the Sun " på fedest!!! :o))
 
 
04.07-2010 | 12:02 af Helle Nielsen
Jim Morrisson er den musiker fra den tid jeg nok mindst kunne lide. Han havde nogle ulækre mørke sider, som heldigvis kun gik udover dem der stod ham nærmest, han var en superegocentrisk idiot.

Han dyrkede døden i en sygelig grad, og der er ingen af hans digte eller sange der ikke drejer sig om død og stoffer.

The Doors, fik alligevel lavet nogle rigtig gode numre, der hævede sig over det stade, Jim Morrisson for det meste befandt sig på. Som jeg så ham, var han et overvurderet syrehoved, jeg har oplevet både ham og Hendrix i Falkoner, alle jer der ikke har gjort det, er ikke gået glip af noget.

Jeg har set begge film, og begge bekræftede den opfattelse jeg fik af ham, mens han levede.
 
04.07-2010 | 12:19 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.07-2010 | 12:48 af Helle Nielsen
Jeg tror der i de år var en del der blev draget af dødsdyrkere som Jim Morrisson, hellere dø ung og blive et smukt lig, var en almindelig floskel den gang. Men JM havde en sygelig destruktiv adfærd, som han vist også havde som meget ung.

Jimi Hendrix var helt anderledes, han var " Storjunkie", men var et kæmpetalent der for altid forandrede rock, han opfandt instrumentet "elektrisk guitar" , fra en elekstrisk forstærket alm. guitar, til noget man aldrig havde hørt før, luftguitar.

Desværre da jeg så ham, kom han lige fra Sverige og havde fået stjålet sit gear, og politiet havde taget al hans junk og han havde brækket benet. Han var helt, helt nede, det udstyr han havde fået lånt i sidste øjeblik var alt for dårligt og kunne slet ikke klare det, og heller ikke den måde han spillede på, det hylede og skreg, så mange gik, det var en styg oplevelse. Jimi Hendrix var bleg og rystende, og så ud som om han var lige ved at dø. Det var han så også, han døde få måneder efter.

Til gengæld gav Jethro Tull, der var det helt ukendte opvarmingsband, en helt fantastisk koncert.
Og fik deres internationale gennembrud kort efter.
 
10.07-2010 | 17:51 af Maibritt B Andersen
@Helle: Hvor er det spændende at læse det, du husker fra koncerterne, og at tænke på Jethro T var ukendt opvarmning :-)
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Michael Madsen

Michael G. Madsen er journalist og filmekspert. I både 2010 og 2011 repræsenterede han nyhedsbureauet Newspaq og Avisen.dk på filmfestivalen i Berlin.

Filmeksperten Michael G. Madsen blogger også på Avisen.dk: Læs 'CineMadsen' om nye film, filmtrends - og hvorfor Kate Winslet er fantastisk.

Indlæg | 271 | 315.441 | 68
Siden | 30. oktober 2009 11:34
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites