Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Bøj hovedet og pas dit arbejde - det er fremtiden

21. december 2011 22:54
Visninger  [406 ]   Debat  [12 ]

Jeg så på en hjemmeside at byggefirmaet Per Aarsleff har fyret en medarbejder som på TV2 har ytret sig imod såkaldte eksperters forslag der går ud på at folk der har trådt for meget på speederen skal overvåges.

Jeg siger det sådan. Jeg gider ikke at arbejde hvis vi ikke må beholde den glæde at vi må træde sømmet i bund en gang imellem. Så vil jeg prøve at finde en eller anden ting at blive sygdomsmeldt på.

Efterlønnen smuttede idag og vi må ikke spare op til den. Alt hvad jeg har set frem til de sidste 10 år er væk. Jeg besluttede idag at jeg fremover vil være fuldstændig ligeglad med alt. Mit helbred, mit arbejde osv. Jeg vil bruge resten af min tid på god mad, fest og oplevelser.

Jeg har en motorcykel og jeg ved at jeg er et sjældent syn på landevejene, men det er min eneste nydelse jeg nu har tilbage i livet. Jeg ved ikke om jeg vil kunne skrive blog-indlæg i 2013 og jeg er også ligeglad. I 2012 skal den have hele armen.

Det kan være at I er uenige med mig. Det står Jer frit for at bøje hovedet og passe Jeres arbejde.

Jeg vil sige nøjagtig det samme som den nu fyrede medarbejder fra Per Aarsleff. Det er vores sidste frihedsgrader vi har mistet. Civil ulydighed er svaret når alt er taget fra os. Vi ses på landevejen og når I det ikke, så ses vi hinsides.

Isabelle Mandel, Carsten Overgaard og Steen Hansen har anbefalet dette indlæg.
Del på Facebook
22.12-2011 | 00:52 af Jess D. Skov-Nielsen
Thumbs up... jeg tager hatten af for den "commitment" du her giver udtryk for, og jeg forstår den fuldt ud... arbejderne er blevet skidt nok på, og flere burde give systemet (arbejdssystemet) fingeren på den her måde, så vi kan få skabt den revolution der skal til. Magten og resourcerne skal tilbage til folket... det er dem der har knoklet hårdt for at få dem produceret...
 
 
23.12-2011 | 14:37 af Lottomunken 1977 ....
"commitment" Thats a good vending, mayby we can use that in another afsnit...
 
 
22.12-2011 | 09:55 af Steen Hansen
Anbefalet med den kommentar, at ikke alle vil indtage en slave-rolle for et økonomisk beløb, der bliver "spist op" af andre.
Tillykke :o)
 
 
22.12-2011 | 11:43 af Hamster Wheel
Tryk avler modtryk og kan man ikke råbe borgen op via fornuftens megafon må man ty til andre midler. Civil ulydighed er en af dem. Mennesket kan ikke leve af mad alene, der skal også være plads til glæder og noget at se frem til, så når disse bliver en frataget, er det vel naturligt at man vælger at gøre det, der giver mening for en selv. God tur :)
 
22.12-2011 | 13:49 af Kristian Mortensen
Bør lige understrege at hastighedsbegrænsningerne er generelt meget fornuftige og SKAL overholdes, selvfølgelig kan speedometeret godt liste sig max 5 km/t over grænsen, det gælder for de fleste, men så heller ikke mere. Desværre er hastighedsskiltningen mange steder bare så elendig
Bortset fra dette så er jeg 100% enig med dig, ønsker også at danskerne ville praktisere civil ulydighed i langt større omfang, dog ikke hvor det kan bringe andres sikkerhed i fare!!!!
 
 
22.12-2011 | 14:22 af Kristian Mortensen
Bør lige understrege at den lille hastighedsoverskridelse som jeg omtaler jo skyldes et øjebliks opmærksomhedsafledning fra at holde øje med speedometeret, for når opmærksomheden rettes mod det igen sættes farten selvfølgeligt ned til det tilladte
 
 
22.12-2011 | 15:26 af Thomas Egeskjold
Jeg kom fra GL.Åbyhøj til Skæring på 18 min. i dag. men jeg skulle jo følge med min chef og hans bil kan køre hurtigt, så ducatoen fik sin sag for. :-))

I øvrigt tilykke Anne. og godt gået:-))
 
 
22.12-2011 | 21:39 af Majbritt Nielsen
Nu vil jeg så komme med et lille pip her.
Hvis manden er chaufør i det firma der. Det er så vidt jeg ved entrepenør-firma. Og han ellers
skal kører deres lastbiler og hvad de nu har.
Så ville jeg sku også óverveje meget stærkt at fyrer ham.
For det er det fuldstændigt uforsvarligt at køre som det passer ham i de maskiner og lastbiler.
Har i nogen sinde set bremsespor fra En sølle lastbil????
Og så er i forarget?
LOL
Bare vent til den dag det er jeres søde lille dreng der er smasket flad af sådan en fætter... ;)
 
 
22.12-2011 | 22:09 af Anne Olsen
Han var kranfører jvf. artiklen. De kører ikke ret hurtigt.
 
23.12-2011 | 14:10 af Thomas Egeskjold
Per Årslev arbejder under jorden. så det undrer mig at de har haft kranfører ansat.
 
 
23.12-2011 | 14:07 af Thomas Egeskjold
Ikke bare det. men det udstyr Per Årslev kører rundt med koster spidsen af en jetjager. og er ofte meget følsomt.
 
 
23.12-2011 | 12:13 af Isabelle Mandel
Herligt indspark, Anne. Hav et skønt 2012 - og forhåbentlig et ditto 2013,14,15 ............
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Min blog rummer de tanker, jeg gør mig over de overskrifter, jeg møder på livets vej.
Indlæg | 30 | 29.411 | 96
Siden | 4. juli 2009 11:08
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites