Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Spin på vrangen

18. februar 2007 00:40
Visninger  [2378 ]   Debat  [5 ]

Spin mig her - spin mig dér! Hvor spilder vi egentlig megen energi på at diskutere medier i en uendelighed - fremfor at tage fat i substansen. Det er ikke noget sundhedstegn, hvilket historiske fortilfælde viser.

The media is the message
Det 20. århundredes medieguru, canadieren Marshall McLuhan, sagde mange bevingede ord i sin tid, og et hans mest kendte slogans var "the media is the message". Hovedspørgsmålet i det 20. århundredes anden halvdel var for McLuhan ikke det indhold, som medierne formidlede, men netop medierne selv. Medierne var budskabet. Det slogan synes endda at have større magt nu, end da McLuhan levede. Det ser man tydeligt i de mange radio- og tv-programmer, som handler om medier og spin: "Mennesker og medier" på P1, "Jersild og spin" på DR2. Dertil kommer de utallige weblogs, herunder min lige nu. Er det godt eller skidt? Nok mest skidt, vil jeg mene.

Platon hadede spin
Den ene af oldtidens største græske filosoffer, nemlig Platon (ca. 427-347 f.Kr.), hadede mediediskussion og spin. På hans tid gjaldt det de såkaldte sofister - altså folk, der lærte folk retorik og argumentation. Sofisterne tjente til livets ophold ved at undervise mod kontant betaling, som politiske rådgivere og rænkesmede og som jurister og taleskrivere i retssager. Visse sofister fortjener ganske vist eftertidens ros for at have bragt vigtige indsigter inden for filosofi, retorik, logik og sprogvidenskab - men Platon kunne ikke udstå de mere halvstuderede og luskede af slagsen - hvad vi ville kalde spindoktorerne idag.

Spin, medier og filosofi
Egentlig synes jeg jo, at det er interessant at lægge en filosofisk dimension på nutidens mediediskussion. Kan man det? Ja, for ned igennem filosofihistorien har kampen bølget frem og tilbage mellem dem, der ville undersøge essensen, og dem, der ville undersøge hvordan vi kan erkende essensen - gennem hvilke medier. Ganske kendetegnende er mit gamle institut på Københavns Universitet omdøbt fra Filosofisk Institut til Institut for Medier, Erkendelse og Formidling. Insituttet er altså gået fra at beskæftige sig med filosofi - visdom og kærligheden til visdom - til nu at handle om medier. Det er hårdt skåret op, for der foregår mange lødige ting på instituttet, men tendensen er ikke til at tage fejl af.

Jeg hader spin
Egentlig er ordet "spin doctor" jo ret interessant. De, der kender lidt til engelsk, vil vide, at "to doctor" betyder at "fixe", "at lempe ting igennem på en lidt uhæderlig måde" - "to doctor the evidence" for eksempel. En spindoktor er altså en kvaksalver, der ikke er bange for at blande sandhed op med en god dosis løgn og løse rygter. Er det dog ikke forkasteligt? Eller er det bare smart og måden at gøre det på? Jeg mener nej.

Egentlig ...
Kunne det ikke være befriende, hvis vi ikke hele tiden skulle diskutere æstetik, medier, lækkerhed, hot eller not - men hvis vi forlangte at diskutere substans? Det synes jeg ville være fedt. At insistere på at spørge: "Hvad mener du egentlig?" Skære ind til benet, droppe paraderne, søge ind og ned til det egentlige? Så altså - nok om medier i denne omgang.

Del på Facebook
18.02-2007 | 07:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.02-2007 | 12:09 af thomasjensen
@Jensen

Jeg er ikke enig: Min henvisning til Platon indebærer jo også en forståelse for det oldgræske demokrati.Platons Athen var jo netop et direkte demokrati, ikke repræsentativt. Alligevel var her masser af spin og folkeforførelse. Jeg tænker her på Arginusser-processen (se http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Arginusae )og ikke mindst retsagen mod Sokrates, der jo blev dømt til døden for ugudelighed og for at fordærve ungdommen.

Jeg ville meget gerne tro, ligesom du, at internettet og den frie adgang til at modtage og give information, ville ligge i tråd med, hvad Habermas, den glade marxist, mente med begrebet "den emancipatoriske interesse". At menneskeheden naturnødvendigt og i kraft af den historiske udvikling ville føre frem mod et herredømmefrit paradis.

Men som du selv skriver, "umuliggør elitens bedrevidenhed" tanken. Hvem nu lige denne elite er, ved jeg ikke. Modstanden mod frihed og selvstændig tænkning gror lige så frodigt nedefra blandt overtroiske og dovne almindelige mennesker som ovenfra blandt en hovmodig elite.
 
 
18.02-2007 | 22:44 af Dennis Meyhoff
Hej Thomas Jensen

Tak for et interessant og kvalificeret indlæg!

Det er uden tvivl godt at få bragt nogle historiske perspektiver ind i diskussionen om spin. Men jeg tror, man skal passe på ikke at lade parallellerne nivellere eller ligefrem overskygge forskellene. Selvom man igennem tiderne kan finde masser af (mere eller mindre) professionelle rådgivere eller overtalelseskunstnere BÅDE i demkratiske og ikke-demokratiske stater, så betyder det jo ikke, at der ikke findes historiske forskelle.

I løbet af de sidste 10 år er dansk politik blevet gennemsyret af spin. Aldrig før har man brugt så meget tid på at instruere politikere i medieoptræden som i dag. Aldrig før har man brugt så mange penge på kommunikationsrådgivere som i dag. Aldrig før har politikere været så overfølsomme overfor mediernes dækning af deres arbejde som i dag.

Derfor anser jeg egentlig tematiseringen af spin for at være en sund reaktion på samfundsmæssige ændringer. Og selvom man godt kan blive træt af snakken om spin, så mener jeg ikke det skyldes temaet og dets relevans, men derimod niveauet af (en del af) de diskussioner, der føres.

Jeg har skrevet lidt mere uddybende om spin her:

http://avisen.dk/blogs/meyhoff/default.aspx

Og her:

http://avisen.dk/blogs/meyhoff/mord-egne-raekker--er-venstre-stadig-liberalt-parti-241106.aspx
 
 
18.02-2007 | 23:48 af Sheet Head
At tale om spin kan vel være ok, hvis det er i forbindelse med at trevle spinnet op for at komme ind til kernen.

Som feks. denne artikel: (klik på mit navn ovenover)

http://www.jp.dk/dokumentation/artikel:aid=4250592/

Hvor Erik Valeur kigger Den hemmelige krig igennem og blotlægger alle de virkemidler der er brugt for at understrege hvad instruktørens hensigt har været med filmen.

I den forbindelse synes jeg det er fint at tale om det. Også så menigmand bliver klar over at medier, politikere og andre bevidst vinkler og drejer deres historier så det skader deres modstandere mest muligt.

spin burde nok komme på skoleskemaet, så unge ikke så let lader sig bedrage af strategiske virkemidler.
 
 
19.02-2007 | 12:23 af Dennis Meyhoff
Hej Thomas

Du har helt ret i, at jeg satser på bevidstgørelsen. For jeg må indrømme, at jeg ikke rigtig kan se, hvordan forkastelsen skulle virke i praksis (og ikke kun ii teorien). Jeg tror ikke, at spin forsvinder ved, at vi lukker øjnene for det eller forsøger at tie det ihjel. Det ville sandsynligvis blot give spin bedre kort på hånden: Det, der arbejder uforstyrret, arbejder effektivt.

Selvom det er en sur tjans, så tror jeg, vi er nødt til at bekæmpe spin i stedet for at ignorere det. Jeg håber, du vil være med i kampen, for vi er helt enige om at "spin medfører fordummelse".
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 7 | 6.784 | 4
Siden | 22. januar 2007 11:50
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites