Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Oscar 07 - Bedste Oscar nogensinde?

26. februar 2007 08:31
Visninger  [1629 ]   Debat  [8 ]

Så var det tid til den 79 nde Oscar uddeling.

Der var lagt op til et meget spændende show. Et show der rigtig skulle ha været hostet af den rigtige "borat", men eftersom han takkede nej, valgte man klogt Ellen. Klogt siger jeg, fordi jeg mener at Ellen gjorde det helt fantastisk. Hun leverede det jeg kalder "ren" humor. Uden sarkasme, nedgørelse af folk og ironi. Det var sjovt og det var utrolig underholdende..

Oscar uddeling havde ikke nogen bestemte titler som man for alvor regnede med at ville slippe med meget. Mange regnede med at Departed ville løbe med de store titler og det gjorde de også.

Oscar s helt store overraskelse var nok at min helt klare favorit "Pan s Labyrinth" stak af med 3 oscars, mens Helen Mirren helt fortjent gik med titlen som bedste kvindelig skuespiller.

Alt i alt var det et utrolig smukt show med nogle gode taler, gode awards og nogle gode montages hvor man bl.a. kiggede tilbage i tiden(som man plejer).

Jeg er i hvertfald en rigtig glad mand, efter have vidnet Pan s Labyrinth løbe med 3 oscars. Det bekræfter bare hvor et fantastisk værk vi har med at gøre fra Del Toro, som førhen har givet os en på opleveren med Hellboy, dog er Pans Labyrinth hans klart bedste værk indtil videre. Pans Labyrinth vandt iøvrigt 12 priser ved den Mexicansk awards.


Se en liste og vindere her :

Best Motion Picture of the Year
Winner: The Departed (2006) - Graham King
Best Performance by an Actor in a Leading Role
Best Performance by an Actress in a Leading Role
Winner: Helen Mirren for The Queen (2006)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Winner: Alan Arkin for Little Miss Sunshine (2006)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Winner: Jennifer Hudson for Dreamgirls (2006)
Best Achievement in Directing
Winner: Martin Scorsese for The Departed (2006)
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Winner: The Departed (2006) - William Monahan
Best Achievement in Cinematography
Best Achievement in Editing
Best Achievement in Art Direction
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Winner: Babel (2006) - Gustavo Santaolalla
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Winner: An Inconvenient Truth (2006) - Melissa Etheridge("I Need To Wake Up")
Best Achievement in Makeup
Best Achievement in Sound
Best Achievement in Sound Editing
Best Achievement in Visual Effects
Best Animated Feature Film of the Year
Winner: Happy Feet (2006) - George Miller
Best Foreign Language Film of the Year
Winner: Leben der Anderen, Das (2006)(Germany)
Best Documentary, Features
Best Documentary, Short Subjects
Best Short Film, Animated
Winner: The Danish Poet (2006) - Torill Kove
Best Short Film, Live Action
Winner: West Bank Story (2005) - Ari Sandel
Del på Facebook
26.02-2007 | 11:23 af sdasd asdasd
Svindel? Slet ikke. Akadamiet har dog med at fordele jævnligt. Man kan have en tendens til at tro at akademiet i og med at der er kommet flere  unge ansigter der, at man så er begyndt at være mere åbne for udlandske film og farverige skuespillere og film. Dette gør det ikke nødvendigvis til svindel, men blot mere "åbenhed" og "nuance", som kun vil gavne Hollywood.

Derfor var Oscar denne gang også så meget speciel forhold til forrige.
 
26.02-2007 | 11:33 af sdasd asdasd
Man kan nok fristes til at stille spørgsmål ved Al Gore s optræden i showet. En af hans mærkesager "miljøet" blev jo til trods for han flere gange under showet sagde at det ikke handler om politik men morale, så kan der vel ikke være nogen tvivl om at han kom godt igennem i nat. Specielt da dokumentaren fik en pris, der fik han virkelig solgt sig selv godt ved takke-talen.

Så man kan vel godt sige at der var lidt politik i det, men det kan aldrig undgåes. Skuespillere, producerer osv, har altid en vis interesse i politik, som de sommetider udviser i taler.

Under Melissa Etheridge s optræden var der også stærke budskaber i baggrunden som tekst.

Så jo, lidt var der. - Men det blev dækket godt af Al Gore, da han netop sagde at det var et spørgsmål om Morale og ikke politik
 
26.02-2007 | 11:53 af sdasd asdasd
Hvad mener du?

Mener du, at der er noget i at de kategorier er nederst på listen?

Eller hvad mener du præcist?
 
26.02-2007 | 12:11 af sdasd asdasd
Har ikke sovet siden foregårs og har kørt på Oscars på fuld drøn. Sidder nu på en træls plastikstol i skole og har Engelsk grammatik på et træls højt niveau. Du bliver nød til at hjælpe mig med at forklare hvor det er du vil hen med det og hvad det er du mener.

Jeg hedder altså Abdul, Jens :)
 
26.02-2007 | 12:24 af sdasd asdasd
Nå, det er bare det? :)

Man kan jo altid diskutere hvem der burde have vundet hvad. Du skal jo vide at den tyske film allerede var et kæmpe hit i Golden Globe, og var faktik alvorlig konkurrent i en gruppe der allerede havde Pans Labyrinth som stor favorit. Det var en meget meget svær gruppe og dermed utrolig svær for Susanne Bier at vinde i den "pulje".

Set med neutrale øjne, så var det nærmest mirakel der skulle til for at Efter Brylluppet skulle vinde.

Men kan naturligvis godt forstå skuffelsen, men det var ganske uheldigt at de kom i kategori med de 2 store overraskelser.
 
26.02-2007 | 12:57 af Groucho
@Jens Yde

Så må du have læst forkert på profil http://avisen.dk/brugere/Groucho.aspx .

Hvorfor Stanley Kubrick aldrig fik en Oscar har jeg ingen forklaring på, og heller ikke på, at hverken Borges, Joyce, Woolf eller Orwell nåede at få Nobelprisen i litteratur.

Du har til gengæld ikke svaret på mit spørgsmål vedr. Abdul!!
 
 
26.02-2007 | 14:20 af sdasd asdasd
Jens Yde:

1) I den blog skulle der stå "tror næppe de VINDER", da det var svar til et spørgsmål om hvorvidt jeg tror de ville VINDE et oscar, men jeg skrev nominerede ved fejl.

2) Jeg er LANGT fra ekspert. Jeg er hverken anmelder eller noget lignende. Blot en film-elsker, som gerne vil dele min holdning til de forskellige titler.

3) Det en skam du ikke kender mere til Pans. Men nu har den hellere ik slået gennem i Europa endnu. Men når den har vundet 13 mexicansk awards, 7 spanske, 3 brittiske, 2 golden og nu 3 academy oscar, og er i over 130 toplister i Verden. Så er det måske alligevel en bedre film? .
 
27.02-2007 | 11:47 af sdasd asdasd
@Jens Yde

Der er mange film der ikke kommer igennem biograferne i DK. Det er der ikke noget at sge til. Exodus Decoded fåes dog på DVD i DK.

Det i øvrigt en kontroversiel film.

Her er nogle links der modargumentere nogle af filmens budskaber: http://abr.christiananswers.net/articles/article58.html

og noget andet:

http://www.heardworld.com/higgaion/?p=360

og

http://www.heardworld.com/higgaion/?p=60

Endnu engang. Er ikke ekspert og ej hellere amatør-ekspert. Jeg deler blot min mening til de forskellige film der siger mig noget.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 20 | 30.556 | 237
Siden | 12. oktober 2006 20:37
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites