Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt

BLOG:

Nutcracker
Kvinder tæver mænd lige så ofte, som mænd tæver kvinder
13. august 2007 21:09
 [6291 ]    [36 ]   Anbefal

Kvinder tæver mænd omtrent lige så ofte, som mænd tæver kvinder. Sådan er det i de lande, vi plejer at sammenligne os med. Men i Danmark er den slags tys-tys. Det er nu to år siden, at jeg dokumenterede det med tal fra bl.a England og Norge. Der findes nemlig ingen ordentlige danske tal, for forskerne tør eller vil ikke kende sandheden. Artiklen bringes nedenfor og er i sit hovedbudskab stadig lige aktuel.

(offentliggjort 23/05-05 på Flix.dk)

Mænd begår grove voldsforbrydelser 10 gange så ofte som kvinder. Men kvinderne er begyndt at hale ind på mændene.” Sådan indledte Radioavisen 2. pinsedag et indslag om stigende vold af kvinder mod mænd. Det er blot ét eksempel på, at den ligestilling, vi er så stolte af, er ensidig. Ikke fordi nogle få mandlige ’tudefjæs’ er begyndt at få klø, men fordi den politisk korrekte sætning er lodret løgn. Ingen aner det fjerneste om, hvor mange mænd her i landet der får ’kællingeklø’ af deres partner. Det er ganske enkelt ikke undersøgt. Men fra andre lande, der tager gensidig ligestilling, og at vide hvad man taler om, alvorligt, ved vi, at tallet er stort set det samme som for kvinder.

Af Claus Piculell

Selektiv forståelse
Indslaget i
Radioavisen var rørende! Retspsykiater Henrik Day Poulsen gav en yderst ’forstående’ beskrivelse af, hvordan det ene desværre førte til det andet.

Det havde det så gjort over ti år med en stigning på 53%. Anmeldte tilfælde, vel at mærke. For mens alle stadig bruger Socialforskningsinstituttets interviewundersøgelses tal fra 1992 på 65.000 reelt voldsramte kvinder om året, så har man ingen tal på de reelt voldsramte mænd, som netmagasinet Hjerteblad også fastslår. Poulsens balancerede holdning var særlig interessant i betragtning af, at han i en debatbog og P1 formiddag om terroristers psykologi har stemplet pastor Borch Hansen som terrorist, fordi denne huser udviste imod dansk lov!

Rigtig underholdende blev det, da kriminolog Beth Grothe Nielsen udtalte sig om det, hun så som en vigtig forskel i de to køns brug af vold:

Mænd, der slår på kvinder, gør det tit for at holde på kvinderne, fordi kvinderne er på vej ud, så skal de have nogen tæsk, for mændene vil ikke give slip på dem, hvorimod kvinder, der slår på mænd eller ligefrem slår mænd ihjel, de gør det, fordi de ikke kan slippe ud af mændenes klør.”

Hvis lydfilen stadig findes, kan jeg kun opfordre læserne til at høre det klippet på linket fra Radioavisen fra 2005 (minut 17-19). Den tone, man aner i det skriftlige, får her ekstra turbo. Grothe kunne lige så have taget en dans om Majstangen med en økse rettet mod dens rod og skrålet: ”Godt gået, søstre!”

Hvis den danske retsorden i stadig stigende grad skal formes af kvindelige jurister som Beth Grothe Nielsen, så føler jeg mig ca. lige så tryg, som en eunuk må føle sig en uge før operationen!

Sisters are doing for themselves!
Det er nærmest tragikomisk at følge debatten i Danmark på dette område. Søger man på net eller i arkivalier om ”partnervold”, ”ægteskabsvold”, ”familievold”, ”intimvold” - og sågar ”kvindevold” + ”vold mod mænd” samt alle tænkelige variationer over temaerne, dukker der et ocean op af kilder, historier, statistikker, lovforslag og hjælpeinstanser - alle omhandlende vold mod kvinder. Det overgår åbenbart fantasien i Danmark at forestille sig, at nogle gange betyder ”hustruvold” ikke vold
mod hustru, men vold af hustru ... Selv da man introducerede ”Dialog mod vold” - et hjælpecenter til mænd, viste det sig at være et center med terapi for de voldelige ægtemænd! Kvinderne er tilsyneladende så uskyldsrene, at man må undre sig over, at historien kun har kendt en enkelt jomfrufødsel!

Under store falbelader offentliggjorde regeringen ved Lene Espersen og Eva Kjer Hansen
Regeringens handlingsplan til bekæmpelse af vold mod kvinder, 8. marts 2002. En række tiltag skulle føre til ”nul-tolerance” over for ”vold i hjemmet”, men for mændene var tilbuddet: ”Mænd er en væsentlig ressource i kampen for at bryde tabuet og forebygge vold mod kvinder.” Lene Espersen foreslog, at også psykisk vold skulle være strafbar, forstået som ”mænds trusler om vold mod kvinder”. Anden psykisk vold rakte fantasien ikke til.

Når kolleger igen og igen kalder Lene Espersen for
den talende kavalergang, så melder spørgsmålet sig jo: Hvis hun taler med hin gang, hvad tænker hun så med? Og den Kjere Eva, som nylig har nået nye lavder i populisme ved at foreslå en kampagne, der skal opfordre indvandrerkvinder til at forlade deres mænd, så de kan deltage i det danske samfund, vil jeg stille foreslå at tænke på sin navnefælle med fornavnet Henriette, hvis hun endelig vil tale om mænd som en belastning ...


Feministiske freudianske fortielser
Skævheden i opmærksomhed på vold mod hhv. kvinder og mænd gentages verden over. Overalt er der fokus på vold mod kvinder, og verden flyder over med ivrige stemme-scorende politiske initiativer til at hjælpe kvinder og give de grimme handyr en lektie! I UK er der
445 krisecentre for kvinder og 2 for mænd. I USA er der så vidt vides ingen krisecentre for mænd, mens man ikke kan holde tal på dem for kvinder. Også her er debatten totalt ensidig. I Danmark er der 40 offentlige krisecentre for kvinder og 4 for mænd - altså de voldelige. Dertil kommer organisationer som Joan-søstrene, Danner-stiftelsen og Feministisk Selvforsvar. En artikel i netmagasinet Cybergirl remser en række tal op fra bl.a. UK s statistik-bureau, som ved nærmere tjek viser sig at komme fra kvindeorganisationer, og hvor vold mod mænd angiveligt ikke finder sted.

Feministernes magt rækker så vidt, at man i 15 år har undertrykt en vigtig bog fra en af feminismens mødre, Erin Pizzey. Hun startede det første krisecenter for kvinder i UK i 1971 og skrev om sine erfaringer i 1982 i
Prone to Violence (Voldelige tilbøjeligheder), at af de første 100 kvinder hun hjalp, var de 64 lige så eller mere voldelige end de mænd, de havde søgt tilflugt fra. Sidst i 90 erne hørte journalisten David Hughes om bogen, men den kunne ikke skaffes. Det fik han at vide af samtlige boghandlerkæder, det britiske biblioteksvæsen og Amazon på nettet, der dog tilbød ham Erin Pizzeys andre 11 bøger! Selv forlaget havde ingen kopi. Men et sted var bogen at skaffe: Den var pligtafleveret til UK s Kongelige Bibliotek og findes nu på internettet.

Voldens sande tilstand
Den hidtil største undersøgelse af partnervold blev foretaget netop i UK i 1996 og offentliggjort af hovedforfatteren Catriona Mirrlees-Black i 1999, nemlig
Justitsministeriets ”Studie nr. 191: Vold i familien”. Godt 11.000 personer fik under garanti for anonymitet et spørgeskema om kriminalitet, herunder partnervold, og 97% svarede. 4,2% kvinder og 4,2% mænd havde været udsat for vold fra deres partner i året før. 47% kvinder og 31% mænd havde lidt fysisk skade og/eller oplevet gentagen vold, og kvinder var tre gange så ofte blevet udsat for trusler om vold. Af alle mellem 16 og 59 var 25% af kvinderne og 15% af mændene blevet udsat for partnervold. Men mest trist er det, at tallene var højest blandt de unge par: Allerhøjest blandt 16-24-årige, hvor det højeste tal var 28%. Der var et mønster af dårlige sociale forhold, alkohol, og gensidig vold. Og værst af alt: I 33% af tilfældene havde parrets børn observeret volden.

Grundige undersøgelser i Norge og Holland peger i retning en snarlig
ligestilling mht. at udøve partnervold. Mændene fører stadig på point , om jeg så må sige, men en norsk undersøgelse af familieforsker Hilde Pape i Norges Tidsskrift for læger peger snarlig kvindelig udligning af det nuværende 6-4 forhold, og Dagbladet.no 14/12-2004fandt ved et rundspørge blandt studerende, at 24% af studinerne har begået partnervold det sidste år mod 20% af studenterne.

At få tungen på gled
Alle kender til historier om, at kvinder ikke tør gå til politiet og ikke bliver troet af dem. Det er heldigvis ved at ændre sig. Men for mænd er det at få tæv et endnu større tabu, og risikoen for at blive grinet ud af politistationen er 93%! I 1999 fulgte det britiske tv-program
Dispatches 100 mænd, der kontaktede politiet. Af dem blev de 25 selv arresteret! 89 følte, at politiet ikke tog dem alvorligt. 7 af kvinderne blev arresteret, og præcis 0 - ja, nul! - blev sigtet. 30 af mændene var blevet overfaldet, mens de sov, herunder med ildspåsættelse og våben, og 25 var blevet sparket i skridtet. Så vidt jeg ved, er sidstnævnte det, man lærer kvinder at anvende som forsvar mod voldtægt ...

Men problemet rækker videre end det. Dels er psykisk vold her begrænset til egentlig trusler om fysisk vold. Hvis man inkluderede de mange forskellige former for personlig nedgørelse, så er jeg helt klar over, hvem jeg ville sætte mine penge på! Men vigtigere endnu er, at for mænd er der langt mere status at miste ved at bekende, at de har været udsat for vold, og da især offentligt. Samtidig opfatter mænd og kvinder visse ting forskelligt. I adskillige undersøgelser, herunder den store fra UK, oplever mange flere kvinder end mænd selv at have været udsat for partnervold uanset nogenlunde ens faktuel beretning, og der er betydeligt flere kvinder, der mener at have udøvet vold mod mænd, end der er mænd, der føler at have været udsat for vold! Og spørger man, om det er en kriminel handling, svarer  40% af kvinderne ja - i øvrigt et overraskende lavt tal, men til gengæld næsten ingen mænd! Endnu skævere bliver det ved trusler og angst i forlængelse af volden.
Rigtige mænd græder ikke - de gemmer sig i hulen!

I dag er vi alle feminister.
Men denne omskrivning af et citat om keynesianisme fra den ærkekonservative Richard Nixon kunne man beskrive den kønspolitiske tilstand i Danmark i dag. Her er vi jo verdensmestre i alt. I hvert fald indtil vi sammenligner med verden! Det gælder også på ligestillingsområdet. Der er stadig en del at gøre, før kvinder er
reelt ligestillede med mænd. Heldigvis er der rigeligt med pressionsgrupper og prominente guruer, der har bragt os meget langt og kæmper for at bringe os endnu videre. Endda i den udstrækning, at nogle mænd i ramme alvor udtaler, at de er feminister !

Til gengæld gøres der meget lidt ved den
virkelige skævhed mellem kønnene i dag, nemlig at skaffe mænd reel ligestilling på de områder, kvinderne hidtil har domineret og krampagtigt holder fast på, hvor det mest omtalte er "retten" til børnene. Men det allermest oversete område er vold mod mænd.

Drenge, jeg er ked af det, men mig får I ikke med i det f(emin)ine selskab! Og piger, jeg er ked af det, hvis jeg har forstyrret jeres indbyrdes fede vibs med kendsgerninger! Da alle jo kan løbe tør for verbale argumenter, starter jeg på karatekursus på mandag!

vh CP

 

Send til
Debat  36
Anbefal
For at kommentere et blogindlæg skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.
13.08-2007 | 21:25 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.08-2007 | 21:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.08-2007 | 22:04 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.08-2007 | 22:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.08-2007 | 22:18 af Claus Piculell
Må jeg foreslå, at man læser artiklen? Den er i modsætning til mangt og meget her på stedet rig på DOKUMENTATION, og hovedbudskabet er, at vold er modbydeligt, uanset HVEM der udøver den.
Vold er ikke nogens "egen skyld", og det står der heller ikke i artiklen, så prøv at være lidt saglige, ikke?
Kvindecentrene gør et prisværdigt arbejde, men de får jo nok ikke de totale tal og nok slet ikke for mænd, vel?
Jeg har dog hørt fra nogle mænds historier, at nogle af de hårdest ramte mænd søger tilflugt netop på kvindecentrene, fordi der ingen mandecentre er.
SIG NEJ TIL VOLD!
Behøver der at stå mere? Tja, måske: VÆR ET MENNESKE ...
vh CP
 
13.08-2007 | 23:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.08-2007 | 23:19 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.08-2007 | 23:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
13.08-2007 | 23:35 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
14.08-2007 | 10:08 af Rolf Rasmussen
"Hvor ofte dør en mand? MEGET MEGET sjældent."

Rigtigt. Mænd har ni liv og er gode til at løfte tunge ting.

http://users.cybercity.dk/~btp1346/udklip/pictures/ruthols.jpg

http://www.rolf-r.dk/artikels/000719_OHK_Kvinder_og_maend.jpg
14.08-2007 | 13:20 af Claus Piculell
Hej Poul
Tak for rosen.
Hej Bitten
Lad mig først lige understrege, at selvfølgelig støtter jeg kampen mod vold mod kvinder, og at der skal være tilstrækkeligt med kvindekrisecentre. Men parolen i den nye kampagne er for ensidig og beklikker faktisk mænd generelt.
Jeg håber ikke, at du med bemærkningen om, at jeg "fortæller historier", lige har beskyldt mig for generelt at være fuld af løgn, fordi jeg har en enkelt oplysning, der ikke er fuldt dokumenteret -?
Jeg fik den om et par mænd, der havde søgt råd/tilflugt i kvindecentre bl.a. i Odense, i 2005 af deres kvindelige bekendte, hvor jeg først rejste debatten med artiklen ovenfor. Og jeg må bekende, at jeg har mistet linket til lige den bemærkning, som kom i en underdebat i et af utallige debatfora.
Man bedes bemærke det med, at artiklen er fra 2005. På Flix.dk kan man desuden finde et svar fra Ligestillingsministeriet og Kvindeligt Selskab, samt replik fra mig:
http://flix.dk/modules.php?name=News&file=article
Der er desuden en opfølgningsartikel af psykolog Thomas Nielsen, der beretter om en sammenligning og - tælling af 83 undersøgelser, der viser stort set det samme:
"Kvinder - det voldelige køn?"
http://flix.dk/modules.php?name=News&file=article &sid=2679
Senere er emnet bl.a. blevet taget op i Folketinget, mandeforeninger som f.eks. Dadman og af to journaliststuderende - Kir Klysner og Signe Rasmussen - som deres projekt, skrevet for Lisegården og www.spalten.dk ( ja, det hedder det altså!) - i Victoria 2/06.
Lisegårdens artikelserie er midt på siden her:
http://www.lisegaarden.dk/voldsramt-nogle-oplysninger
Der henvises til, at der er "flere krisecentre for mænd". Ja, det er der, men langt de fleste er for VOLDELIGE mænd, der skal hjælpes af med deres uhyggelige adfærd! Den anden hovedopgave for krisecentre for mænd er at hjælpe med alt muligt andet end partnervold, f.eks. at verden bryder sammen ved en skilsmisse.
Se f.eks. de identiske lister fra LOKK - Landsforeningen af KvindeKrisecentre, som har 39 af kvindekrisecentrene som medlemmer - og fra kampagnen mod vold mod kvinder - her:
http://www.lokk.dk/Krisecentre/raadmaend.htm
http://www.voldmodkvinder.dk/Default.asp?Id=90
Der er 10 centre, som nævnes af dem, og pudsigt nok nævnes netop centret i Horsens ikke. Flere centre er i øvrigt oprettet, efter jeg skrev min artikel - dog nok ikke pga. den! ;)
Enkelte centre er begyndt at hjælpe voldsramte mænd, bl.a. det i Horsens, hvor man har hele fire senge på to værelser uden plads til børn, men selv det fremsynede sted i Horsens begyndte faktisk som en hjælp til voldelige mænd. Derfor hed deres oprindelige slogan:
”Bag enhver kriseramt kvinde, står en kriseramt mand”.
I artiklen "Ssh ... Hun tæver ham" beskriver Kir Klysner og Signe Rasmussen udviklingen sådan her:
"Initiativtageren Svend Åge Jensby opdagede igennem sit arbejde på et kvindekrisecenter, at mænd også skulle have et sted at søge hen. Men der gik ikke mange år, før der måtte suppleres med endnu et motto: ”Hvorfor krisecenter for mænd? Fordi mænd også kan komme i krise”."
Tidligt i 2006 fortæller de:
"I dag er der to krisecentre for mænd i Danmark, i henholdsvis Horsens og Fredericia. I hovedstaden er et mandekrisecenter først på tegnebrættet nu. Her vil der blive plads til fædre med deres børn. Det har de hverken i Horsens eller på ”Stedet” i Fredericia, som har fire senge hver."
Men selv i Horsens beskrives målgruppen stadig sådan på deres hjemmeside:
"Målgruppen er mænd som er kommet i krise på grund af:
- brudte forhold
- psykisk/fysisk vold mand og kvinde imellem
- skilsmisser
- konkurser
- arbejdsløshed
- sygdom
- dødsfald/sorg"
http://www.horsenskrisecenter.dk/maalgruppe.htm
Jeg hørte også om de første planer om Mandecentret i København, og i dag eksisterer det med 12 pladser, herunder til børn:
http://www.mandecentret.dk/index2.htm
Men formålet beskrives også her således:
"Formål
Mandecentret er et tilbud til mænd. Vi er for dig, der godt vil videre på den positive måde efter skilsmisse, forliste parforhold eller dig, som bare er ”kørt fast”. Du kan bruge Mandecentret."
Der fandtes dog ET center, der specialiserede sig i hjælp til voldsramte mænd. Men det måtte lukke for godt tre år siden, fordi det ikke kunne få tilskud nogen steder fra - heller ikke Ligestillingsministeriet.
Igen fra ovennævnte artikel af Kir Klysner og Signe Rasmussen:
"I Frederikshavn måtte Nordjyllands krisecenter for mænd lukke ned for 2 år siden på grund af pengemangel. I dag kan de tilbageblevne fra krisecenteret tilbyde rådgivning over telefonen eller hjemme hos mændene selv."
og
"Det kan være svært for mænd at finde ud af, hvor de skal henvende sig, men det sværeste for mænd er nok at bede om hjælp.
Det er kun på rådgivningstelefonen i Frederikshavn, at de får mange henvendelser fra mænd, der er blevet slået af partneren. Manderådgivningen i Ålborg har slet ikke haft henvendelser fra voldsramte mænd. På de to krisecentre i Horsens og Fredericia er det også sjældent, de oplever det."
Til slut i denne lange epistel skal jeg lige nævne, at når man genbruger links efter godt to år, er nogle døde, herunder desværre også det link, som jeg havde på Flix til en samlet dokumentation på godt 10 sider. Men jeg skal prøve at finde den frem på PC en og uploade den et andet sted.
vh CP
 
14.08-2007 | 14:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
14.08-2007 | 14:39 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
14.08-2007 | 14:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
14.08-2007 | 15:15 af Claus Piculell
Hej igen Bitten
Du mener ikke, at mænd har frygtet for deres liv i sammenstød med konen. I min artikel fra 2005 ovenfor nævner jeg, at et britisk tv-program fulgte 100 mænd, der var blevet udsat for partnervold, og hvordan politiet negligerede dem. Af de 100 var 30 af mændene blevet overfaldet, mens de sov, herunder med ildspåsættelse og våben. Tror du ikke, at de kan have frygtet for deres liv?
Vi mænd er måske nok bedre til at skjule angst, men hvis du tror, at vi ikke kan føle den, så er du meget fejl på den. Og især efter den form for nedbrydelse, som du netop selv beskriver ofte er et mønster i partnervold. Eller måske rettere: I systematisk partnervold, for selvfølgelig sker det da også, at nogen mister besindelsen og langer ud, men forskellen er, om de bagefter siger undskyld og mener det og ikke gør det igen. 
Men om systematisk partnervold har du helt ret: For den voldelige handler det ofte om magt og at flytte skylden, og det gør man bl.a. ved at nedbryde partnerens selvfølelse og realitetssans. Tror du virkelig, at det kun går den ene vej?
vh
CP
 
14.08-2007 | 15:28 af Claus Piculell
Hov! Hej igen igen, Bitten

Vedr. Dadman, som du mener jeg har som kilde: Nej, jeg skriver, at de fulgte op på sagen efter min artikel. Men jeg må indrømme, at jeg ikke ser dem som kvindehadende som du. Til gengæld kender jeg dem kun fra deres hjemmeside og skriftlige ting.

Jeg tror desværre, at der er hadere på begge sider, og det er trist, især hvis hadet gøres generelt. For i sidste ende er det jo faktisk netop rigtig DIALOG mod vold, der må føre fremad.

Som dialogen mellem os, for eksempel. Du nævner til Poul din voldelige eksmand, og jeg har tidligere udtrykt min sympati for din situation. Jeg synes, at det er flot, at du har lagt den idiot så meget bag dig, at du kan deltage - meget engageret - i denne debat uden at optræde som hader .

Hvad angår historien med en mand på et kvindecenter, så var jeg også opmærksom på den problemstilling, da et par kvindelige debattører nævnte den mulighed - og ja, jeg kan være blevet bundet en historie på ærmet.

Men faktisk er der jo mænd på kvindecentre, nemlig som hjælpere og behandlere. F.eks. Svend Åge Jensby, der er nævnt ovenfor, og som netop startede mandecentret i Horsens ud fra sine erfaringer fra arbejdet på et kvindecenter. Så kunne det måske tænkes, at der er krøbet et par mænd ind under radaren under den forklaring, at de var hjælpere og ikke nødstedte?

vh CP
 
14.08-2007 | 15:54 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
14.08-2007 | 15:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
14.08-2007 | 16:02 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
14.08-2007 | 18:29 af Rolf Rasmussen
"Voldsramte er eksperter i at skjule hvad der foregår. Selv børnene lærer instinktivt at gøre det. Vold er en familiehemmelighed som de færreste taler åbent om."

Det må vi have gjort noget ved.

Min mor gav mig som regel med hårbørsten, når jeg huggede hendes smøger.
14.08-2007 | 20:12 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.08-2007 | 09:31 af kim lindgreen
Ligestillingsministeriets kampagne." Vær en mand-sig nej til vold"

Har ministeren ikke et ansvar for at have kendskab til relevant forskning inden hun iværksætter en kampagne?

Ministerens måde at gribe kampagnen an på er dybt problematisk, idet hendes indgangsvinkel til vold i

familien er, at det er manden der har monopol på voldsudøvelsen.

Talrige udenlandske forsknings resultater har forlængst konkluderet at mænd langtfra har patent på at være voldelige i parforholdet.

Vi vil meget gerne gøre opmærksom på at der ikke findes kønsneutral forskning fra Danmark, der afdækker volden i parforholdet og samtidig henvise til studier fra udlandet, som giver et helt andet billede af volden i parforholdet end det ensidige billede som kampagnen promoverer.

Konklusionerne i de nævnte forsknings resultater er at kvinder er  rigtigt godt med, mht. vold i parforholdet.

Partnervold

Den største internationale undersøgelse af partnervold er Prof. J.Archers metaundersøgelse. I undersøgelse har han sammenlagt ialt  83 enkelt undersøgelser i parforholdet fra USA, Canada, England og New Zealand.

Lektor Thomas Nielsens referat af denne omfattende undersøgelse findes her.

Den hidtil største europæiske undersøgelse af partnervold blev foretaget i UK i 1996 og offentliggjort af hovedforfatteren Catriona Mirrlees-Black i 1999, nemlig Justitsministeriets ”Studie nr. 191: Vold i familien”. Godt 11.000 personer fik under garanti for anonymitet et spørgeskema om kriminalitet, herunder partnervold, og 97% svarede. 4,2% kvinder og 4,2% mænd havde været udsat for vold fra deres partner. 47% kvinder og 31% mænd havde lidt fysisk skade og/eller oplevet gentagen vold. Af alle mellem 16 og 59 var 25% af kvinderne og 15% af mændene blevet udsat for partnervold. Tallene var højest blandt de unge par: Allerhøjest blandt 16-24-årige, hvor det højeste tal var 28%. Der var et mønster af dårlige sociale forhold, alkohol, og gensidig vold. Og værst af alt: I 33% af tilfældene havde parrets børn observeret volden.

Grundige undersøgelser i Norge og Holland peger i retning af snarlig ligestilling mht. at udøve partnervold. Mændene fører stadig på point , men en norsk undersøgelse af familieforsker Hilde Pape i Norges Tidsskrift for læger peger på snarlig kvindelig udligning af det nuværende 6-4 forhold, og Dagbladet.no 14/12-2004fandt ved et rundspørge blandt studerende, at 24% af studinerne har begået partnervold det sidste år mod 20% af studenterne.

På denne baggrund må det siges at være højst problematisk, når ministeren går ud med en kampagne, der helt ensidigt gør voldsproblematikken til en kønsproblematik.

Reelt bidrager hun kun til at fastholde fordomme og stereotyper omkring mænd og kvinder og vold.

Vold er et samfundsproblem ikke et kønsproblem. Ministerens kampagne er derfor usmagelig.

OBS!

Ministeriets oplysning om at 41000 kvinder udsættes for vold er identisk med interesseorganisationen LOKK´s. (Landsorganisationen af kvinde krisecentre)

LOKK´s voldsdefinitioner er: Fysisk vold.

                                        Psykisk vold.

                                        Sexuel vold.                                    

                                        Trusler om vold.

                                        Økonomisk vold.

                                        Materiel vold.

Hvis kampagnen tager udgangspunkt i LOKK´s statististikker, bør det derfor klart fremgå at voldsdefinitionerne er væsentligt udvidede i forhold til den almene definition på strafferetlig vold.
19.08-2007 | 09:45 af kim lindgreen
Overstående kommentar vedr.ligestillingsministeriets kampagne er sendt rundt som pressemeddelelse til landets aviser og tv stationer og adskillige politikere.

VH
19.08-2007 | 14:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.08-2007 | 14:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.08-2007 | 14:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
19.08-2007 | 21:34 af kim lindgreen
Bare til orientering har jeg lige klippet nedenstående ud fra LOKK´s statistikker.

Det som er helt forkert med tallene er at de reelt dækker over voldsdefinitioner som psykisk vold materiel vold osv. Definitioner på vold som ikke er strafferetlige dvs.korporlig vold. LOKK vil derved kunne puste volds statistikkerne op. Og man skal ikke glemme at LOKK er en interesseorganisation som har en økonmisk interesse i så høje tal sommuligt. Hvad der virker meget iøjenfaldende er at Ligestillingsministeriets tal og LOKK´s er sammenfaldende

Indledning til LOKK årsstatistik 2006

Mænds vold mod kvinder er et omfattende problem i Danmark. I en befolkningsundersøgelse

rapporterer 4% af alle voksne kvinder (ca. 64.000 kvinder), at de inden for

det seneste år har været udsat for fysisk vold eller trusler om vold. Af disse har to ud

af tre været udsat for fysisk vold eller trusler om vold fra deres nuværende eller tidligere

partner (ca. 41.000 kvinder) (Helweg-Larsen og Kruse 2004)1.
30.08-2007 | 18:02 af Claus Piculell
Hej Kim Lindgreen

Tak for din kommentar og lykke til med jeres kamp for gensidig ligestilling ...! (Det hed artiklen ovenfor oprindeligt.)

Vi er sikkert enige om, at gensidighed selvfølgelig også betyder, at kampen skal føres i dialog med kvinderne, og at diverse mangler på den anden side  også skal bringes i orden i en løbende proces, men at med den meget svage mandebevægelse er I som organisation og jeg som enkeltmand nødt til nogle gange at råbe lidt højt for overhovedet at blive hørt. Dette også være skrevet som orientering til Bitten ... ;)

MEN: Jeg er glad for, at du går videre med sagen, men jeg er noget ked af, at du ikke har angivet kilden for de fleste af dine / jeres fakta-oplysninger, nemlig min artikel ovenfor.

Jeg brugte megen tid på den oprindelige artikel for to år siden, ikke mindst på research-siden, og tingene er sandelig ikke blot lige sprunget op i fjæset på mig - og i det hele taget vil man jo godt anerkendes for sit arbejde ...

Derudover gælder for det for blogs mere generelt, at de stadig ses en del ned på af såkaldt professionelle kommunikatører, som tilmed konstant taler om "landsbytosser".

Derfor har genren som sådan brug for, at der krediteres, så blogs efterhånden kan få et bedre navn og dermed forhåbentlig også et generelt højere niveau.

vh CP
 
30.08-2007 | 18:20 af Claus Piculell
Hej Morten Rømer Hedegaard

Tak dine kommentarer, der føjer ny viden til.

Du har ret i, at mange tal ekstrapoleres (ca.= regnes op) fra mindre undersøgelser, dels via Sundheds- og Sygelighedsundersøgelserne, og dels ud fra Rigspolichefens store voldsundersøgelse, der gennemføres ca. hvert femte år, hvor man også interviewer ca. 10000 personer (m + k!) og regner det op efter befolkningstal.

Flemming Balvig har været hovedmand de seneste gange bag voldsundersøgelsen, og  den viste (næsten?) ingen partnervold mod mænd. Til gengæld spurgte man heller ikke om det! Jo, begge køn blev spurgt generelt, men man gik ikke ind og spurgte til mere præcise ting som "Er du blevet slået, skubbet har fået smidt noget efter dig etc."

I 2005 var Balvig i gang med den nye voldsundersøgelse, og jeg spurgte ham, om man ikke kunne inddrage nogle af disse spørgsmål, som han selv havde skrevet til mig kunne afdække vold mod mænd væsentligt bedre, men nej svarede han, for nu havde man ligesom et format, man arbejdede med ...

Din blogartikel er kanongod, og jeg anbefaler alle, der når hertil, at læse den!

vh CP
 
31.08-2007 | 01:35 af Dennis Johansen
Hej. Her er så stifteren af "DADMAN". Jeg hedder Dennis Johansen, er far 31 år gammel. Og lad os så få afmystifiseret hvorvidt jeg og dadman i det hele taget skulle være kvindehadere...

Spørgs løs - og jeg skal svare efter bedste evne...
31.08-2007 | 18:55 af Claus Piculell
Hej Dennis

Jeg mener, at vi havde kontakt i 2005, da første udgave af artiklen kom. Da udsendte I også en pressemeddelelse, men uden at kopiere afsnit fra artiklen og glemme at kreditere ...  - det var så dét sideben! ;-)

Jeg har aldrig oplevet jer som kvindehadere, så det er snarere f.eks. Bitten, der skal spørge løs. Men hun ved det sikkert ikke, for kommentarer til gamle artikler bliver let overset.

Hvad med at lave et egentligt blogindlæg og knytte det til denne artikel (klik på "Skriv blogindlæg om  artikel")?

For at det ikke bliver set som kortfattet spam, kunne du efter dit indlæg ovenfor f.eks. gengive et citat af beskyldningen mod jer og jeres formålsbeskrivelse e.l.

Held og lykke.

vh CP
 
02.09-2007 | 23:49 af Dennis Johansen
Hej Cp. Jeg og netværket iøvrigt er fuldstændig enige med dig. Du bliver citeret overalt hvor det bliver muligt at rette det, selvfølgelig skal du have den credit du fortjener, vores sag er mere værd en forfatterrettigheder så det skal skam ikke skille os ad. Og jeg opretter et indlæg i min egen blog, men jeg kan sgutte finde den "Skriv blogindlæg om artikel" - knap... Mener du bare "Skriv indlæg" knappen ?
04.09-2007 | 00:08 af Dennis Johansen
Du er nu citeret - vi beklager selvfølgelig at vi glemte det i kampens hede.
04.09-2007 | 00:09 af Dennis Johansen
Citeringen / kildehenvisningen finder du hér: http://dadman.dk/content/view/232/225/
07.09-2007 | 23:48 af Claus Piculell
Hej Dennis

Tak for credit og dit svar.

"Skriv indlæg" er i din egen menu, når du har logget ind og er ved din egen blog.

Men for at knytte et blogindlæg til en artikel eller et andet blog indlæg skal du over til det, mens du er logget ind, og og så står "Skriv blogindlæg om artikel" lige under artiklen, i dette tilfælde mit blogindlæg ovenfor.

vh CP

PS: Held og lykke med arbejdet. En idé: Hvad med en kampagne næste år, når ligestillingsministeriet kommer med den årlige. Jeres kunne hedde: "Stop vold og løgn mod mænd", det sidste med reference både til minsteriets kampagne og til, at nogle kvinder ifm. skilsmisse m.v. lyver om både vold og incest.

- Ups, er jeg nu kvindehader ...1?
 
05.01-2008 | 19:09 af Dennis Johansen
Hej Claus,

Som sagt - så gjort...!

Værsgo : http://www.kampagne.dadman.dk
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl