
Hvad jeg, personligt, godt kunne tænke mig, Lisbeth Knudsen, var politikere der besad en evne til at repræsentere os, folket, bedre end de fleste, fordi det er det man håber på, på valgdagen.
Man håber man vælger en person der er engageret i samfundet – Ikke en person der oplever en politisk karriere som en blancocheck til betalte ferier på danske og andre ambassader, tårnhøje lønninger og danmarks længste og bedst betalte ferier – Uden at gøre en ekstra ordinær indsats.
Pletfri, ville være mere end velkomment, og hårdtarbejdende det er man nødsaget til at være, hvis man vil fremkalde væsentlige forbedringer af det danske samfund.
Udtrykket dydsmønster, er et begreb jeg kun forestiller mig at man bruger, hvis man har behov for at snoppe nedad. Og det gør man vist da også hvis man mener at håndbajere og alt for mange snapse er udtryk for at en minister er et rigtigt mandfolk! – For selvfølgelig forventer vi da en høj etisk standard og sund røg- og alkohol kontrolleret livsførelse fra de ledere der repræsenterer os i indenrigs og udenrigspoltiske sammenhænge – Hvorfor der da også er alt mulig grund til at føle sig fejlrepræsenteret af folk der ikke kan kende forskel på deres egen pengepung og statskassen, eller folk der kan være en direkte sikkerhedsrisiko eller pinlighedsfaktor i internationale sammenhænge.
Det er en kendt sag, at drukkenskab og kloge afgørelser meget sjælendt findes som analoge mekanismer i afgørende situtationer – Og selvom det lyder som om du finder finder det folkeligt at folk falder i, i ny og næ – Så deler jeg ikke din opofattelse - Jeg finder det forkasteligt. Og det gør jeg især, fordi man gennem hele EU dialogen og de manglende referancer til EU i pressen i det hele taget, har henvist til at selv ædru danskere er for dumme til at sætte sig ind i EU spørgsmål.
Vi giver i Danmark, ministrene både service og sikkerhed - Men at de har fortjent det fordi de arbejder 24 timer 7 dage om ugen - DET er nyt for mig - Ingen i hele Danmark, har så lange og mange velbetalte ferier som ministrene.
De kan dårligt nå at komme på arbejde efter juleferien, før de skal på vinterferie og påskeferie og sommerferien er den længste ferie i hele Danmark, også fordi den så også strækker sig langt ind over kartoffelferien, selom der ikke er en eneste minster der tager hjem for at grave kartofler op, men at de ikke engang kan finde ud af at være på deres kontorer, eller afholde møder med industrien på deres kontorer, det er langt ude.
Nu drejer det sig om Bendt Bentsen – Og i den forbindelse, vil jeg gerne spørge hvorfor BB skal være specielt imødekommende over for industrien og industriens repræsentanter? Eller hvorfor man forestiller sig at man når til bedre afgørelser gennem jagt og jagtmiddage, end man gør det over et sagligt, åbent oplæg på et kontor?
Med mindre man har en fælles deal der skal tilgodese begge parter, uden andre overhører det man taler om – Så virker det mest indlysend at man mødes over en danskvand på et sagligt grundlag, end med skarpladte geværer og døde dyr, ænder og fasaner omkring sig!
Det er derfor fuldkommen vanvittigt at bringe jangeloven ind i kritikken af Bendt Bentsen! Manden har følt sig egnet til at være leder af K og visestatsminister og som sådan må han stille op til større krav end de fleste - Det siger sig selv.
Han skal selvfølgelig være specielt egnet og ikke som folk er flest, selvom man kunne få den tanke, at det havde været bedre om Bendt Bentsen, havde været som folk er flest og kunne stå mål med hårdtarbejdende danskeres hverdag.
Til en fyrstelig løn må man med rette kunne forlange mere end vi fik med BB, for vi fik en jagtgal minister der ikke kan kende forskel på arbejde og fornøjelser, og som end ikke finder det betænkeligt at tage imod ydelser fra venner og bekendte i form af billige og sågar gratis køretøjer til fri afbenyttelse - Lige som han heller ikke har fundet det mærkeligt at stille op som maskot for en bestemt motorcykel, som han efterfølgende har fået tildelt på mere end favorable vilkår.
BB er politibetjent, forhenværende leder af K og forhenværende visestatsminister og så kender han ikke de enkle regler for hvad der er gaver og hvad der er misbrug??
Han føler sig forfulgt fordi han bliver afsløret og så er han endog så tåbelig at han står og indrømmer at han ikke har tænkt sig om - Og henviser til at han aldrig ville have gjort det hvis han havde vist han blev afsløret?? - Mage til uklog person skal man desværre ikke lede længe efter i dansk politik, men at han også tillader sig endog at jamre over at han bliver afsløret – Det er langt ude.
Det er pinligt at pressen bliver nødt til at beskæftige sig med BB, fordi han misbruger sit embede og benytter sin ministerchauffør som lakaj og sin ministerbil som en bil der er til fri afbenyttelse under alle omstændigheder og langt ud over landets grænser – For ikke at tale om som taxi til private ferier, hvor han helt uden omtanke, pålægger sin chauffør at køre til Fyn, for at køre sig selv og konen i lufthavnen i forbindelse med en privat ferie.
Hvis Danmark nu får en ny statsminister, der er kendt for sit umødeholdne drikkeri, bilagsroderi og forbrug af porno på statskassens regning - Så er det at antage at folk bare godtager en anløben person, der er så gerrig at han med en overdådig løn og flere minister og borgmesterpensioner, burde kunne betale for sit privatforbrug selv, uden at blande statskassen ind i det. At han drikker mere end normalt, der er dokumenteret med Pinds bilag, for Pind ville være død hvis han havde drukket alle de snapse alene.
Jeg mener man bør og kan forlange noget der er bedre end den arrogante Lars Løkke, der har overtrådt ganske almindelige moralkodex, fra han var Amtsborgmester til den nuværende position, og hvis Danmarks næste statsminister hedder Lars Løkke Rasmussen om få dage, så kommer han ikke til at overleve på posten, det er da til at aflæse blandt befolkningen allerede.
Det er ikke en overmenneskelig opgave at styre os gennem en krisetid, men det er en opgave der kræver sin mand eller kvinde. At Fogh lader tre være lige i en sådan situation og bare forfølger sine egne ambitioner, det finder jeg er under al kritik.
Den nyligt vedtagene skattereform, der er vedtaget med Lars Løkke ved roret, er en fejlcasting af de helt store og alle i hele Danmark hader den.
De påståede "grønne" afgifter er en fis i en hornlygte og klassisk Radikal skattepolitik , Venstre og DF ellers med god opbakning fra hele befolkningen, har taget afstand fra, både fordi det er skævvridende for dansk industri og fordi det er asociale skatter der først og fremmest rammer dem der ikke kan tåle det.
Ville man have tænkt grønt, så havde man i stedet lagt en pakke til isolering af alle stats- og kommunale institutioner og sørget for at opdatere isoleringen i det ældste sociale boligbyggeri, hvor de fattige sidder og ryster i bukserne over at deres varmeregninger bliver endnu mere Radikalt rabiate.
V kan gå ad helvede til, hvis du spørger mig. Her troede vi at Fogh rejste land og rige rundt for at fremme en god klima aftale, og så har han misbrugt sit statsministerembede til at fremme sin egen karriere – Langt væk fra og helt uden tanke for Danmark – Jeg opfatter det som en hån mod Statsminsterposten og alle der har peget på Fogh og støttet en VKO regering.
AT Fogh har set igennem fingre med, eller bare overhovedet ikke har set at hans visestatsminster, har været på jagt eller på motorforum, mens han selv har været ude og søge opbakning til sig selv, det er en ged der er umulig at barbere for almindelige mennesker.
At Fogh lovede os en folkeafstemning om Lissabontraktaten, var det gaven til Sarkozy, Brown og Merkel at han aflyste den? Og var returgaven til Fogh en opbakning til Natogeneralsekretær posten? Det er spørgsmål jeg ikke kan lade være med at overveje som sandsynlige.
Foghs eftermægle hos mig vel være at man heller ikke kunne stole på Fogh. Ikke nok med at han lovede os den folkeafstemning om Grundlovstraktaten/Lissabontraktaten/Genbrugstraktaten som K,R, S og SF ikke ville give os - Han stod også for en lille månedstid siden og påstod at han ikke var kandidat til Generalsekretær posten i Nato og at han ville være Dansk Statsminister, så længe folk ønskede han skulle være det. Mage til stiv løgn med et glat ansigt det kan man kun måbe over frækheden i.
En stiv løgn broadcasted lige ud i hovedet på folk og bakket op af Inger Støjberg og andre fremtrædende Venstre folk, som Fogh har taget som gislerl i sine løgnehistorier om sin egen fremtid. Han stillede op som statsminister for en hel periode, ikke som en mand der kunne skalte og valte med forsvarets transportmuligheder for egen vindings skyld og i en jobjagt han ikke havde nævnt et ord om.
AT Fogh også har orkestreret en hurtig skattereform fra en remotecontrol post i Brussels, så den ting er på plads før han kaster sig ud i det ”meget vigtigere ærinde” som Natogeneral sekretær, det er og bliver en politisk gang makværk, for folket hader Løkke Rasmussens kommunalreform - Og hadet har ikke flyttet sig fra kommunalreformen til skattereformen. Skattereformen er blot endnu en reform vi kan hade Lars Løkke for.
Carina Kristensen er en total fejlcasting som kulturminster, politireformen som BB har udnævt til sit svendestykke i Dansk politik, hader både politiet og danskerne i almindelighed. Alt sammen debile reformer, igen er glade for – Ikke engang dem der fik skattelettelser igen, igen – Fordi de ikke fik de skattelettelser de havde drømt om.
SSFogR er et elendigt alternativ til VKO regeringen - At de har så meget medvind netop nu, betyder kun at VKO har formøblet den opbakning der var så entydig før skattereformen, på trods af kommunalreformen, og før det blev åbenbart at Foghs rejseaktivitet har været en lang jobansøgning og et totalt svigt af de løfter han fremlagde, da han stillede op som statsministerkandidat, og Lars Løkke og BB, gør ikke sagen bedre - Snarere tværtimod.
Bendt Bendtsen er IKKE! et eksempel på en retlinet, jordnær politiker med en tilsyneladende høj etisk standard - Han er desværre også en moralsk anløben person, der har spillet kong gulerod - Og som nu jamrer over at være afløret som en person der ikke kunne adskille job og de fornøjelser han deltog i sammen med en snæver kreds af ledende erhvervsfolk, der måske med rette har forestillet sig at det kunne betale sig at investere i BB og at det er muligt at smøre sig til afgørelser der fremmer specifikke interesser.
Hvis det ikke er på tide der bliver sat en gevaldig stopper for det, så ved jeg ikke hvad derr er på høje tid.
At pressen i første omgang, svinede Borgmesteren fra Hørsholm, Uffe Thorndal, til - For at komme med afsløringerne om både Lars Løkke og Bentsen, med høj pistolføring og "Kill the messenger" retorik - Det fortæller noget om at pressen, spindoktorer og redaktører.
At flere af redaktørerne har deltaget i drikke-æde-gilder det har deres kolleger allerede peget på, men det har ikke fået konsekvenser. Pressens vagthunde og spindoktorer er blevet beværtet og har udviklet sig til logrende kæledyr der spiser og drikker med ved de anløbne politikeres bord, og som netop af den grund, finder det småligt af os, folket, at vi overhovedet finder det forkasteilgt at det anløbne har taget overhånd både hos politikerne, spindoktorerne og redaktørerne på landets aviser.
Det handler derfor ikke kun om BB, Lars Løkke, Pind, den fordrukne socialdemokrat der tog mødommen hos en grædende politisk novice, Morten Helweg på dødsruten i København eller andre politikere der enten har skejet ud gennem tiden, eller udnyttet de systemer de selv har været med til at uforme til glæde for sig selv. At Karin Riis Jørgensen m.fl. vil få ubetalt knap 9 millioner i pension fra EU oven i en almindelig EU pension og en overdådig løn i EU + plus rigelige diæter – Sammen med en lang række andre politikere – Hvem kan forstå det? (Listen over de politikere der har reddet sig dobbelt pensioner, tilføjes som et PS. Efter artiklen.)
Det handler om at befolkningens politikerlede har nået uanede højder og at selve tilliden til det politiske system er ved at udvikle sig til et spørgsmål om hvor man overhovedet kan sætte sit kryds ved næste valg? For der er vel ingen fornuftige mennesker der længere kan tro på noget af alt det selvpromoverende bavl politikerne kommer med på valgdagen, hvis de overhovedet har fulgt med i, eller har sat sig ind i, hvad der er foregået i dansk politik de sidste 30 år.
Der endog har været situationer hvor bindende aftaler er blevet underskrevet under indflydelse af alt for meget alkohol og dermed har været til afgørende, langtidsvirkende bagdel for Danmark – Vel og mærke uden det har haft nævneværdige konsekvenser for de fordrukne politikere. Er de blevet stillet i skammekrogen et øjeblik, er de hevet frem igen, som om det er OK, og som om folket ingen hukommelse har!?
Det handler derfor nu om – At grænsen for de udskejelser, der har hørt både Rød og Blå blok til – I alt for mange tilfælde har været helt uden konskvenser - Fordi pressen har haft så travlt med at pege på det menneskelige element i det politiske ekskrement.
Den politiske valgthund fejer lorten op - Fordi pressens repræsentanter i alt for mange tilfælde selv deler omgang eller omgange med de politikere hvis moral, etik og habilitet de selv burde have taget afstand fra. Der er en forbrødring mellem presse, kommentatorer og politikere, der er usund for det politiske klima i det hele taget – Og det gælder for hele EU, og ikke mindst for den manglende dækning af korruptionen i EU og det uhensigtsmæssige i at være et medlem af EU uden nogen som helst form for reel indsigelsesformåen.
Pressens vagthunde, fejer ikke alene op, de er blevet politiske mobser, der sidder med ved ædegilderne og derfor spotter og udpeger de ikke anløben, grådig og lemfældig omgang med de folkevalgte hverv, før det er blevet så grotesk at der er en fed historie i at pege på det - Fordi de selv har siddet med ved bordet, og fordi der er alt for spindoktorer og kommentatorer, der selv mangler ansvarlighed og integritet – Og derfor med selvfølgelighed, leverer en lige og opadgående langemand mod det moralske opstød - Med henvisning til at det er et tegn på misundelse og alt for små sko, hvis man ikke kan goutere drikke og ædegilder på kommune og skattekassens regning.
Antorini tager fejl, når hun forestiller sig at øl, fisse og hornmusik er et klassisk dansk fænomen for hele befolkningen. Jeg opfatter det som et fænomen der er forbundet med hele venstrefløjens og især S og SF's indstilling tll hvad man har kunnet tillade sig som politiker.
Stauning førte et udsvævende liv, Hækkeruppernes eftermægle er lemfældig omgang med dansk politik under indflydelse af alt for meget alkohol, Krag levede et udsvævende liv der har medført et berufsverbot for hans datter, der med ordre fra S, ikke må citere noget som helst læseværdigt fra hans dagbøger.
At det også er blevet synonymt med en opførsel hos både Konservative betonblok påkørsler, og spritdomme til en forhenværende KUér der nu er vores udenrigsminster og Venstrepolitikere der drikker så man kan se de er vant til det.
Det kan jeg kun beklage.
At vores ædruelige statsminister, har brugt sit Statsministerembede til at udnytte det danske forsvars transportmuligheder, og at han i 2007 fyrede knap 800.000 kr af i forsvarets Challenger-fly, mens han brugte næsten 1,4 millioner på 18 ture i 2008 – Det må være mere end kritisabelt, med mindre man forestiller sig at det vil være en total krise og krigslignende udfordring for danmark, hvis Fogh ikke bliver NATO generalsekretær i NATO.
Alligevel er dette fakum ikke til debat i pressen, man taler hellere om X-Faktor og allemulige ligegyldige personer DR og TV2 profilerer så man altid har noget at tale om, når man ikke vil fokusere på det der er vigtigt for befolkningen at vide noget om.
Og nu sidder pressen og gnider sig i hænderne over at Fogh evt. bliver den næste NATO generalsekretær, som om vi skal være glade for prestigen i sig selv og selvom det er helt åbenlyst at han har overladt tøjlerne til en person der ikke vækker tillid, hverken blandt V's vælgere eller i befolkningen i det hele taget. Hans enorme magt over partiet, efterlader V som et tomt hylster med alt for mange ministre ingen bryder sig om – Og derfor mener jeg at både Fogh og BB har misrøgtet deres hverv som henholdsvis statsminister og visestatsminster i Danmark - Og for egen vindings skyld.
AT Fogh lusker rundt med en frækhed, der endog har affødt både en løgn og senere til en total afvisning af at give et svar på et helt selvfølgeligt spørgsmål fra pressen, der må være i folkets interesse at få et svar på – Det er storslået arrogant. Og kan vi så være tjent med at en sådan person bliver NATO generalsekretør, kan NATO? Eller fås de bare ikke bedre? Emnerne til Natogeneralsekretærposten?
Spørgsmålet bliver da også om Fogh, med en total benægtelse af folkets demonstrationer mod en deltagelse i krigen i Irak, og et helt besynderligt voldsomt og vovet engagement i Afganistan, som danske familier betaler for i form af hjemsendte lig og ødelagte mennesker der kommer fuldkommen afsporet fra fronten - Også har været et kalkuleret træk der har haft til hensigt at give Fogh fodfæste til NATO posten?
Først gennem at følge Blair og Bush ind i Irak og siden at demonstrere et helt urimeligt engagement i Afganistan, hvis man tager vores lands størrelse i betragtning.
At det har taget stik hjem, det kunne man høre på Hutton i hele sidste uge, som netop kom til Danmark for at påpege at Danmark/Fogh, havde vist en eksemplarisk indsats i Afganistan. Og USA der nævner både Irak og Afganistan som væsentlige årsager til at man har sympati for Fogh.
Med et Ja til Lissabontraktaten og et svigtet Nej til en folkeafstemning, har han givet også fået en opbakning fra Brown, Sarkozy og Merkel han måske, og ved et dansk Nej til Lissabontraktaten, ellers ikke kunne have regnet med – Men alt i alt giver alle de sidste indput fra pressen, en politiker lede jeg ikke kan mindes siden SR-regeringen og Nyrup Jelved Lykketoft var ved magten.
PS:
Dobbelt pension til EU-politikere
Her er listen over danske medlemmer* af EU-Parlamentet, som enten er eller har været medlem af parlamentets frivillige pensionsordning, (valgt for) (parlamentsperiode).
- Birgit Bjørnvig (FB mod EU/Junibevægelsen) 1987-1994
- Freddy Blak (S) 1989-2004
- Jens-Peter Bonde (FB mod EU/Junibevægelsen) 1979-2007
- Niels Busk (V) 1999-
- Mogens Camre (DF) 1999-2009
- Ib Christensen (FB mod EU) 1984-1994
- Ole Klæstrup Christensen (S) 2004-
- Eva Kjer Hansen (V) 1994-1999
- Ejner Hovgaard Christiansen (S/løsgænger) 1984-1994
- Bertel Haarder (V) 1994-2001
- John Iversen (SF/S) 1985-1999
- Anne E. Jensen (V) 1999-
- Kirsten M. Jensen (S) 1989-1999
- Lis Jensen (FB mod EU) 1994-1999
- Marie Jepsen (K) 1984-1994
- Niels Anker Kofoed (V) 1975-1999
- Ole Krarup (FB mod EU) 1994-2006
- Tove Nielsen (V) 1979-1994
- Jens Okking (Junibevægelsen/FB mod EU) 1999-2003
- Christian Rovsing (K) 1989-2004, 2007-
- Joanna Rønn (S) 1989-1994
- Anders Samuelsen (R) 2004-2007
- Ulla Sandbæk (FB mod EU/Junibevægelsen) 1989-2004
- Christel Schaldemose (S) 2006-
- Poul Schlüter (K) 1994-1999
- Gitte Seeberg (K) 2004-2007
- Niels Sindal (S) 1994-1999
- Søren Søndergaard (FB mod EU) 2007-
- Britta Thomsen (S) 2004-
(Kilde: Medlemslister for Fonds de Pension - Députés au Parlement Européen, ASBL, hos selskabsregistret i Luxembourg.)
* Listen er muligvis ikke komplet. Det er teoretisk muligt, at flere danske politikere er tilmeldt ordningen uden at være registreret som medlemmer i registret i Luxembourg.