Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 1. sep. 2010, kl. 11:39
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Christian Jensen siger farvel til Berlingske Tidende efter 11 år hos avisen.
Christian Jensen siger farvel til Berlingske Tidende efter 11 år hos avisen. (Foto: Søren Bidstrup / Scanpix)

Berlingske mister chefredaktør

Information har længe ledt efter en chefredaktør. Stillingen er nu besat af chefredaktør på Berlingske Tidende, Christian Jensen.

Efter 11 år i redaktionslokalerne hos Berlingske Tidende vil chefredaktør Christian Jensen nu prøve noget nyt.

Han har derfor valgt at gå de få hundrede meter fra redaktionen i Pilestræde i det indre København til dagbladet Informations redaktion i Store Kongensgade. Her tiltræder han i løbet af efteråret som ansvarshavende chefredaktør. I den mellemliggende tid fortsætter medredaktør Bent Winther som konstitueret ansvarshavende chefredaktør på Information.

Den 38-årige Christian Jensen blev uddannet journalist i 1999 og har siden været ansat på Berlingske Tidende. Her har han blandt andet arbejdet som søndagsredaktør og nyhedschef, indtil han i 2007 overtog stillingen som chefredaktør.

Nu ser Jensen frem til nye udfordringer:

"Jeg ser Information som en avis med et stort journalistisk potentiale, og det glæder jeg mig til at kunne være med til at forløse," siger Christian Jensen til Information.

Ledelsen i Berlingske Media forsøger straks at få den ledige stilling besat.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.