Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 17. sep. 2008, kl. 10:52
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
David Beckham med ungerne i den midterste bil
David Beckham med ungerne i den midterste bil (Foto: the sun)

Becks henter børn i tre biler

Når David og Victoria henter ungerne efter en dag i institution bruger de tre biler

De fleste forældre kender processen med at hente børnene fra skole. Vi hopper ud i vores bil, er heldige, hvis den starter i første forsøg, og drøner ellers afsted efter poderne, uden at frygte at enhver med et kamera er en papparazzi, der kun er ude på at tjene penge.

Men sådan er livet for David Beckham og frue ikke. Når drengene Romeo og Brooklyn skal hentes, så har de et følge af uddannede vagter til at beskytte dem.

I går da ungerne skulle hentes drog følget afsted i ikke mindre end tre biler, og selv om Becks har mange børn, så var det ikke fordi ungerne ikke kunne være i en bil. Nej, i bilerne var der bodyguards, som skulle køre både foran og bagved fodboldguden.

 

 

17.09-2008 | 14:42 af Danny Hedegaard
Prøv at læse Paula Larrains blog på Journalisten.dk

Lige lovlig larrain
http://journalisten.dk/blognavne/paula-larrains-blog

Hun er god til at perspektivere problemstillinger og billedliggøre de personlige konsekvenser det har og kan få når du som kendt enten selv i et eller andet forestillet kontrolleret omfang vælger at gå offentlig eller du uforvarende og uforskyldt kommer i offentlig fokus.

I begge tilfælde defineres du som en vare på hylden hos medier med speciale i personskadelig omtale krænkende privatsfæren og du har i princippet i deres optik mistet retten til selv at kunne sætte grænser og sige stop hvor og når omtale – eksponering og fokus udvikler sig så grænseoverskridende at det for enhver anstændig betragtning overskrider laveste etiske fællesnævner.

Bortset fra en en etisk undergrænse hos dissse medier der ligger alt alt for lavt er det kun deres juridiske afdelinger og ejerskabet ved Betina Aller for Se og Hørs vedkommende der internt definerer det moralske råderum – i Se og Hørs tilfælde i særlig grad fortolket som det moralske frirum – ekstremt eksemplificeret ved dette blads Chefredaktør Henrik Qvortrup hvis høje intelligens og kompetencer er ubestridelige, men hvor han samtidig er det skræmmende eksempel på når samme anvendes i en ussel sags tjeneste.

Er du først kendt og har du først fået din placering på den interne kurve på sådanne medier over din kommercielle værdi er du tilnærmelsesvis fortabt – du har mistet kontrollen og kun en faldende kurve hos redaktionen og profitmargin på bundlinjen hos bestyrelsen i Aller kan give dig fred og håb om at genvinde en form for ubemærkethed i det offentlige rum – frihed for frygten for hvor – når du igen og på hvilken måde ryger i Se og Hør eller en anden pendant til samme?

I Paula Larrains seneste blog gør en journalist fra Se og Hør sig lystig over at at hun gik i panik over at opdage at han var hyret som discjockey til en intern personalefest hos DR hvor Paula Larrain deltog med kollegaer.

Jeg forstår til fulde Paula Larrain – valget af denne journalist som privatpraktiserende discjockey siger mere om festarrangørernes mangel på dømmekraft og journalistens reaktion på hendes panik end det fortæller noget som helst om at Paula Larrain i situationen reagerede på nogen måde der ikke havde sagligt belæg.

Nu har Morten Wagner jo allerede før Nyhedsavisen gik konkurs udtalt at det folk klikker på skal folk få mere af og efter kunkursen og overtagelsen lyder parolen at det er vigtigt at forstå at Freeway ingen journalistiske ambitioner har – nu må vi finde ud af hvad læserne vil have.

Det er ubestrideligt at der er læsere anmas til personskadelig omtale krænkende menneskers privatsfære – området er en magtfaktor – hvis området udvikler sig til en rettesnor for niveauet og prioriteringerne på Avisen.dk synes jeg at Paula Larrain bør flytte sin blog fra Journalisten.dk – i stedet på Avisen.dk nå det publikum der er til denne form for stof – bidrage til at fokus ikke står upåtalt – om muligt afstedkomme en refleksion over hvor skadelig denne afart indenfor journalistikken ivirkeligheden er – bidrage til at denne damptromle i en noget nær uhæmmet jagt på at presse profitten til sidst blodsdråbe ud af omtale af enhver mere eller mindrr semikendt eller meget kendt person får det helt nødvendige modspil det ikke får i noget sønderligt omfang i dag.

På et medie som Avisen.dk med synergi tilførsel af læsere fra alle hjørner af Freeways imperium på netter ville Paula Larrains blog kunne gøre uendeligt mere gavn end på et ret isoleret fagmedie som Journalisten.dk

Venlig hilsen
Danny Hedegaard
 
17.09-2008 | 14:46 af Erik Willumsgaard
I vores børns skole går en del hel- og halvkendissers børn, bl.a. en partileders, en balletdansers, en musikers osv. De afleverer hver morgen sine børn i skolen i Christiania-cykel med bussen eller cyklende ved siden af deres børn. Det behøver ikke være så svært.
 
17.09-2008 | 15:09 af Danny Hedegaard
Nej Erik - det behøver ikke at være så svært og nu taler du stadig om Danmark.

Heldigvis har disse forældre du nævner så til nu oplevet at få fred i omtalte sammenhæng i det offentlige rum.

Jeg håber at de bliver ved med at få fred, men risikoen består i at grænser rykkes i en global trend - at seneste udvikling også når Danmark?

Selvsagt har de omtalte personer i en dansk sammenhæng ikke den kommercielle værdi som familien Beckham har i en global sammenhæng uanset hvad de foretager sig - hvor når og i en hvilken som helst sammenhæng.

Kun kan man håbe at dine eksempler ikke når en værdi på den kommercielle kurve hos redaktionen på Se og Hør der vender op og ned på deres hverdag - de i fremtiden kan se tilbage på en tid der for dem vil være fortid.

At vi ikke når der til kan en Paula Larrain bidrage til at begrænse risikoen for - ikke at hun moralsk kan påvirke medierne, men medierne er modtagelig for en folkelig reaktion og chancen for at vi kan få en sådan - fokus vendes mod budbringerne er større når og hvor hun og andre med en profil der kan give gennemsalgskraft de reagerer med effekt når grænserne overskrides.

Venlig hilsen
Danny Hedegaard
 
17.09-2008 | 15:13 af Erik Willumsgaard
Eny Danny!
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.