
Del på Facebook
Netop som staten har udbetalt 2,5 millioner kroner til polakker, der har arbejdet på Kokkedal Slot, er der igen ballade om løn og udenlandsk arbejdskraft på det kommende luksushotel i Nordsjælland.
Bygherre Jan Kjær erklærede ellers, at nu var det slut det udenlandsk arbejdskraft og lønsnyd hos underentreprenører på byggeriet. Han udloddede sågar rødvin til alle, der kunne modbevise ham.
Men på et besøg på byggepladsen har Byggefagene i København afsløret, at det danske firma La Carta har polske håndværkere uden dansk overenskomst til at lægge fliser på Jan Kjærs byggeri.
”Jeg har ikke noget imod, at han ansætter polakker. Men de mennesker, der arbejder for ham, skal arbejde på danske vilkår,” siger Robert Olejnik, faglig medarbejder fra byggefagenes fagforeninger i København.
"Dybt rystet"
Firmaet La Carta med de polske murere er hyret i andet led gennem endnu en underentreprenør.
”Man kan have en mistanke om, at de er underbetalt, når de ikke har dansk overenskomst,” siger Robert Olejnik.
Og det kommer bag på Jan Kjær, at der ikke er aftaler om dansk løn på pladsen. For i kontrakten har han forlangt, at der skal være overenskomst for alle firmaer, der arbejder på byggeriet.
”Jeg har lavet en kontrakt med et dansk firma. Og de har uden mit vidende lavet en kontrakt med et andet firma. Jeg er dybt rystet over, at de har brudt de aftaler, vi havde,” siger Jan Kjær, ejer af Kjær & Lassen.
Artiklen fortsætter...
NYHEDSBREV
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores
forretningsbetingelser.