En række ansatte i Skat skal nu stå skoleret og forklare, hvorfor de har været inde og smugkigge i Helle Thorning-Schmidt og hendes mand, Stephen Kinnocks, skattesag, når de ikke havde noget med sagen at gøre. Det skriver JydskeVestkysten.
Det er logfiler, der har afsløret, at nogle medarbejdere har brugt deres password til at lure i den omtalte skattesag.
Kontorchef i Skat Anders R. Andersen, der ikke vil kommentere de konkrete oplysninger, siger, at Skat jævnligt beder medarbejdere forklare, hvorfor de har været inde og kigge på sager, som umiddelbart ikke har med deres arbejde at gøre.
"Og i 99 procent af tilfældene viser det sig, at de har haft en helt legitim grund til det," fastslår han.
Datatilsynet vil nu bede Skat om en redegørelse, så det er muligt at undersøge, om der har været brud på loven om behandling af personoplysninger.