Administration 

Annette har et job - reglerne siger stop

Annette har et job - reglerne siger stop
61-årige Annette Rasmussen gik glip af sit nye job, fordi hun ikke kunne få det kursus, der skulle til for at få jobbet.
(Foto: Foto: Jakob Krarup Bjerregaard)

61-årige Annette Rasmussen havde et nyt job på hånden, men kunne ikke få lov at tage det tredages kursus, hun skulle bruge for at få jobbet. Beskæftigelsespolitikken skal laves helt om, mener oppositionen.

Annette Rasmussen fra Østerbro i København har gjort det, som regeringen så gerne vil have, man gør, når man mister jobbet: Hun har selv fundet et nyt.

Men, men, men... kringlede regler for efteruddannelse står i vejen.

Da Annette Rasmussen blev afskediget som socialpædagog per 1. august, kom hun i kontakt med indehaveren af en grillbar, hvor hun kunne blive ansat. Hun manglede bare et kort kursus i fødevarehygiejne, og som ledig har man ret til seks ugers selvvalgt uddannelse.

”Det var helt oplagt. Jeg skulle bare have det kursus og så i gang med at arbejde igen,” fortæller Annette Rasmussen.

Klar til at arbejde

Hun tilmeldte sig straks kurset i almen fødevarehygiejne ved Københavns Tekniske Skole. Planen var, at hun kunne starte med det samme, og få dage senere kunne hun være klar til at starte på sit nye arbejde.

Men den gik ikke. Hendes a-kasse kunne ikke bevilge kurset efter reglerne om selvvalgt uddannelse. Med den uddannelse, Annette Rasmussen har som pædagog, må man nemlig kun bruge sin såkaldt selvvalgte uddannelse på efteruddannelse på videregående niveau.

Skal man have lov at tage et AMU-kursus, som kurset i fødevarehygiejne, skal man være kortuddannet.

Begriber det ikke

”Så de vil åbenbart hellere give mig dagpenge end at lade mig arbejde. Jeg begriber det ikke,” siger Annette Rasmussen.[pagebreak]

Da hun ikke kunne få kurset som led i selvvalgt uddannelse, forsøgte hun sig i stedet på jobcenteret. Jobcenteret har mulighed for at bevilge Annette Rasmussen kurset, fordi det kan give hende et job.

Annette Rasmussen havde fra indehaveren af grillbaren papir på, at hun ville blive ansat, når hun havde gennemført hygiejnekurset. Hun kunne starte fredag d. 12. august efter at have gennemført kurset fra 9. - 11. august.

Jobmuligheden forspildt

Med tilmeldingsbevis og ansættelsesbevis i hånden mødte hun den 8. august op på jobcenteret.

Men 'det kan vi først tage stilling til indenfor tre uger', lød beskeden. I dag er der gået mere end fem uger, og Annette Rasmussen har stadig ikke hørt fra jobcenteret.

Til gengæld er chancen for det nye job røget, fordi hun ikke var klar til tiden.

”Det job, jeg havde mulighed for at få, er formentlig forspildt. Det var måske ikke drømmejobbet, men det var en mulighed for at få foden indenfor og måske et godt job på længere sigt,” siger Annette Rasmussen.

Reglerne spænder ben

Som 61-årig er mulighederne for ansættelse som pædagog ikke ret gode, vurderer hun selv.[pagebreak]

Annette Rasmussen har været aktiv på arbejdsmarkedet, siden hun blev færdiguddannet i 1973, og det er første gang, hun nu modtager dagpenge.

”Jeg vil virkelig gerne ind på arbejdsmarkedet igen. Lad mig bare sælge kartofler, hvis det er det, der skal til, for at jeg kan få et arbejde. Jeg ville langt hellere yde noget for at få de penge, jeg skal leve af,” siger hun.

”Men reglerne spænder ben for mig.”

Opposition: Det skal kunne lade sig gøre

Ifølge oppositionen er Annette Rasmussens sag et godt eksempel på, at den nuværende beskæftigelsesindsats ikke er fleksibel nok.

”Sagen er et klokkeklart eksempel på, at bureaukrati lægger hindringer i vejen for det, det handler om: At få folk i arbejde,” siger arbejdsmarkedsordfører Morten Østergaard (R).

Radikale Venstre ønsker at udvide rammerne for selvvalgt uddannelse, så ledige i højere grad selv kan bestemme, hvordan de vil bruge deres ret til selvvalgt uddannelse.

Det vil partiet gøre ved blandt andet at indføre en såkaldt uddannelsescheck på 28.500 kr., der skal være til rådighed for efteruddannelse af hver enkelt forsikrede ledige.

SF: Alt for firkantede regler

SF mener også, at sagen om Annette Rasmussen er ”en dum historie”.

”Man skal selvfølgelig kunne få et efteruddannelsekursus, hvis det giver mulighed for job. De regler, kvinden er ramt af, er alt for firkantede,” siger arbejdsmarkedsordfører Eigil Andersen (SF).[pagebreak]

Sammen med Socialdemokraterne vil SF som en del af 'Fair Løsning 2020' opprioritere uddannelsen af ledige.

Eigil Andersen kritiserer regeringen for at have sparet på uddannelse af ledige ved blandt andet at indføre et prisloft på de kurser, ledige kan få betalt.

V: Torskedumt af jobcenteret

Arbejdsmarkedsordfører Ulla Tørnæs (V) afviser kritikken af, at Annette Rasmussen ikke kunne få sit kursus som led i selvvalgt uddannelse.

”Målgruppen for AMU-kurserne er kortuddannede. Det er en politisk prioritering. I det konkrete tilfælde har kvinden mulighed for at få bevilget det pågældende kursus af kommunen,” siger hun.

Men det gik ikke i Annette Rasmussens sag.

”Det er torskedumt, at jobcenteret ikke bevilger kurset. Det ville være en win-win-situation: Hun ville blive selvforsørgende, og kommunen ville spare penge til aktivering samt få skatteindtægt,” siger Ulla Tørnæs.

Trods gentagne henvendelser - og på trods af, at Annette Rasmussen har givet samtykke til, at kommune kan kommentere på hendes sag - har det ikke været muligt at få en kommentar fra Københavns Kommune.

Fakta

- Forsikrede ledige har ret til 6 ugers selvvalgt uddannelse.
- For at kunne få et AMU-kursus - som for eksempel kursus i almen fødevarehygiejne – som selvvalgt uddannelse er det et krav, at man ikke har højere uddannelse end erhvervsuddannelse.
- Det står i § 11 i bekendtgørelsen om 6 ugers selvvalgt uddannelse til forsikrede ledige.

østre landsret
Krimi

Coronasvindlere får millionbøder

Kurt Cobain
Krimi

Nye oplysninger ryster gammel sag om Kurt Cobain

politi dansk
Krimi

Svindler lod som om ægtepar var hacket - men den gik ikke

bandidos
Krimi

Bandidos forbudt - men dommene fortsætter

connie
Nyheder

De greb ind i livsfarlige situationer: Nu bliver de hædret

Aarhus by night
Nyheder

Mørket kommer: Derfor skal du ikke frygte det

åbning af butik
Nyheder

50 danske byer kan få en helt ny butik

storm
Nyheder

Stormen rammer i nat: Det bør du gøre nu

Mydefence
Krimi

To mænd løsladt i sag om russisk spionage

portør
Nyheder

Vintertid kan give en time ekstra på jobbet: Får du pengene?

kongeørn
Dyreliv

Kongen er tilbage: Nu er der ørne på vej

dansk politi
Krimi

Kvinde i kørestol overfaldet og røvet

Hus forbi - mange glade folk
Nyheder

Tre timer om ugen kan ændre et helt liv

dansk politi
Nyheder

Politiet leder efter hverdagens helte: Kender du en?

fodboldspillere i UEFA
Sport

Nu løfter UEFA sløret for dommernes VAR-kendelser

motorvej
Krimi

Han havde et usædvanligt ærinde på motorvejen

Pensionister
Nyheder

Flere ATP-penge på vej: Så meget får du ekstra

Iphone Duo
Nyheder

Danskerne går amok: Udsolgt før første salgsdag

kvinder til fodbold
Sport

DBU giver pigerne en særlig hjælp på fodboldbanen

dansk politi
Krimi

Han ville hente pakkerne - men havde overset én ting

blodprøve
Nyheder

Ny blodprøve kan spare dyrebare minutter på hospitalet

unge hygger uden for
Nyheder

Danske unge skiller sig ud i EU: Her halter de efter

Rødt kort
Sport

Børnefodbold endte i kaos: Politiet måtte rykke ud

dansk politi
Krimi

Dyrt armbånd afslørede noget vigtigt: Nu efterlyses denne mand

Leif Jensen, nordisk landechef hos ESET
Nyheder

Hjemmesider i fare - men indtil nu har hackerne ikke haft held

kampen
Sport

Real Madrid-sejr får usædvanligt efterspil: Kræver alle optagelser

børnehave med tre børn der leger
Nyheder

Pædagoger slår alarm: Her mangler pengene i børnehaven

Julie Nymann, kunstner (Foto: Federica Coseschi)
Nyheder

Ordblindhed har også fordele: Nu får de en stemme

mink i bur
Nyheder

Efter seks års minkdrama: Nu lukker regeringen ballet

instagram
Nyheder

Luksusbiler og hurtige penge: Nu advarer Finans Danmark

halvdøv dame med barn
Nyheder

Fem tegn på, at hørelsen er begyndt at svigte

claude ai
Nyheder

AI stormer frem: Her er de nye tal

Mand tanker
Biler

Her bliver benzinen tre kroner billigere pr. liter

lastbil tjekkes
Krimi

Chauffører sov i lastbilerne: Nu koster det dyrt

netto pose
Nyheder

Disse varer skal danskerne kunne købe under en krise

varme
Nyheder

Skru ned for varmeregningen med fem enkle tricks

Niels Techen (formand for SMVdanmark) og Marie-Louise Brehm Nielsen (borgmester, Lolland Kommune
Nyheder

Lolland slår hele Danmark og løber med prisen

retten i Kolding
Krimi

685 flasker champagne: Hashsmugler mister hele luksuslivet

dansk politi
Krimi

TukTuk-tur endte med et ordentligt brag

træning mand og kvinde
Nyheder

Her er danskerne flittigst: Én dag skiller sig ud

dansk politi
Krimi

Truede med kniv: Så begyndte 15 timers politiaktion

lås på pc
Nyheder

Danske hjemmesider lukket ned: Forsker peger på alvorligt problem

fodbold ved mål
Sport

Kastede sten i hovedet på dommer: Klubben reagerer prompte

dansk politi
Krimi

Smidt ud af bussen: Så gik de til angreb

gamere
Underholdning

GTA VI-feber: Danskerne kaster sig over brugte konsoller

Martin
Dyreliv

Ejeren døde - men Martin blev og ventede

fans sunderland
Sport

2.200 fodboldfans får besked: Alle skal med bussen

dansk politi
Krimi

Eksplosion i opgang: Politiet jagter nu svar

barn sover
Nyheder

Børn frygter krig: Hvert fjerde mister skolelysten

PC
Nyheder

Kritisk sikkerhedsopdatering til PHP: Hackere var på spil før den globale alarm

dansk politi
Krimi

Hun var bange for ham: Alligevel gik hun til politiet

Værterne
Nyheder

Støtter du Knæk Cancer? Her er skattefidusen

Ørnen Phoenix
Sport

Fodboldklubbens levende maskot er kommet i modvind

grafik
Nyheder

Sover du dårligt eller føler dig presset? Ny hjælp er gratis

retten i Nykøbing F
Krimi

50 liter farligt stof: Nu falder hammeren

Naturen Vakler
Nyheder

Et næsehorn balancerer på kanten i Faxe Kalkbrud

veninder snakker
Nyheder

Smerter og gener? Her kan du få hjælp

pædagog med barn
Nyheder

100 millioner kroner skal hjælpe Danmarks børn

kanin med dreng
Dyreliv

Den klassiske kaningodbid er ikke så sund, som du tror

pc ansøgning julehjælp
Nyheder

Julen er knap begyndt: Tusindvis beder allerede om hjælp

Fårup Sommerland
Underholdning

Farvel til en gammel kending i Fårup Sommerland

udgravning
Nyheder

Arkæologer gjorde opsigtsvækkende fund under vestjysk mark

familie spiser sammen
Nyheder

Danskerne savner ofte at spise sammen med andre

dansk politi
Krimi

Kvinde stod under bruseren: Mand afsløret i smugfotografering

dansk politi
Krimi

Flammer i frisørsalon: Politiet har en alvorlig mistanke

fest for fyrede
Nyheder

Flere danskere mister jobbet: Nu bliver de inviteret til fest

retten i helsingør
Krimi

Plejefar misbrugte små børn: Nu er dommen faldet

Skuespillerne
Film og TV

Efter 22 år vender kendt skuespiller tilbage

dansk politi
Krimi

Kastede molotovcocktail gennem vindue: Kender du denne teenager?

magasin
Nyheder

Magasin advarer kunder: Ramt af alvorligt IT-angreb

McClean
Sport

Derry City går offentligt imod egen spiller efter terapi-udtalelse

Still fra serien
Film og TV

Michael Falch er tilbage: Se første smugkig af kultklassikeren

dansk politi
Krimi

Seks mænd anholdt efter hjemmerøveri i Fredericia

Mydefence
Nyheder

To unge sigtet for spionage: PET advarer danskerne

Pærfekt på Kultorvet
Nyheder

Samme hår, samme ansigt: Hvor blev forskelligheden af?

Ronaldo
Sport

Cristiano Ronaldo får bøde: Beløbet er næsten komisk

Nina Palesa Bonde
Nyheder

Vil du være med til at dømme? Så læs med

juletræ
Nyheder

Julen nærmer sig: Nu kan familier søge 700 kroner

Gordon Ørskov Madsen, Formand for Danmarks Lærerforening
Nyheder

Hver tredje lærer ramt: Mange er væk i månedsvis