Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her
Ny formand

ANALYSE: Lene Espersen gled i Lene Espersen

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Lene Espersen skrev sin egen politiske dødsdom, da hun fyrede Per Stig Møller som udenrigsminister

14. jan. 2011 kl. 07:22 Elisabet Svane
Lene Espersen er færdig som politisk leder. 18 år efter, at hendes forgænger, Poul Schlüter måtte sige farvel efter Tamil-sagen. Schlüter startede fra ingenting og fik ti år i Statsministeriet. Lene Espersen halverede partiets stemmetal på 27 måneder.
Lene Espersen er færdig som politisk leder. 18 år efter, at hendes forgænger, Poul Schlüter måtte sige farvel efter Tamil-sagen. Schlüter startede fra ingenting og fik ti år i Statsministeriet. Lene Espersen halverede partiets stemmetal på 27 måneder. Foto: Scanpix/Henning Bagger
Del på Facebook

Der står mange billeder tilbage efter Lene Espersens korte tid som partileder - knapt 27 måneder - men et af dem illustrerer meget godt, hvorfor hun gled i netop ... Lene Espersen.

Lene Espersen

Hun blev født 26. september i Hirtshals.

Blev medlem af Folketinget 1994, justitsminister i 2001, leder af partiet i 2008 og samtidig erhvervs- og økonomiminister. I 2010 udnævnte hun sig selv til udenrigsminister.

13. januar 2011 trak folketingsgruppen støtten til hende.

 

Det var juli måned, stedet var Nice, hvor Lene Espersen, fulgt af mand og sønner, hastede gennem byens lufthavn.

Hun gjorde ikke meget væsen af sig, gemt som hun var bag store, sorte Greta Garbo-agtige briller, men den hastige, let trippende gangart fortalte, hvem det var, der var på vej over til check-in.

Manglende omhu og seriøsitet

Hun skulle med SAS's middagsafgang til København og derfra videre til topmøde i Kabul. Det kunne nås rent tidsmæssigt, bevares, men det var snært - der skulle ikke ske noget uforudset. Der skulle ikke komme noget i vejen.

Det gjorde der så. Lene Espersens privatchartrede fly kunne ikke lande og hun måtte som den eneste statsleder vende om og flyve hjem igen til Danmark. Ydmyget. Og sur - en surhed, hun hældte ud over embedsmændene.

Billedet illustrerer den manglende omhu, det manglende overskud og det manglende overblik, der har hvilet over Lene Espersens tid som partileder.

Væk med Connie

Af hensyn til sin egen position, udnævnte hun sin største rival, Connie Hedegaard, til EU-kommissær. Langt væk fra dansk politik. Det var suverænt for Hedegaard.

Og bekvemt for Espersen, som vinkede farvel til konkurrenten. Men en katastrofe for partiet, som mistede en af sine største kapaciteter.

Et par måneder inde i 2010 begik hun så sin største politiske fejl, da hun fyrede Per Stig Møller som udenrigsminister for selv at få jobbet. Hvorefter hun mente, at en længe planlagt påskeferie med familien måtte gå forud for et møde med den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton.

Passede ikke sit arbejde

Det vakte ikke genklang i det konservative bagland - for nu at sige det meget mildt. Det var her, hun mistede respekten:

Hun fjernede en populær og dygtig minister for selv at tage posten og så passede hun ikke sit arbejde.

Det går bare ikke i et parti, der er befolket med arbejdsgivere - det er så langt fra en konservativ kerne-værdi, som man kan komme. Og Lene Espersen betaler i princippet prisen i disse timer.

Luften tyk af ydmygelse

Over sommeren kom så ydmygelsen med Kabul-mødet, EU-mødet, hun ikke deltog i og næsen for at have talt usandt i Folketinget i forbindelse med Løkkes overbetaling af privathospitalerne.

På det tidspunkt var hun helt i knæ og ydmygelsen var så tyk, at det nærmest gjorde ondt i tænderne.

Her var der ikke tale om, at Lene Espersen havde kvajet sig specielt - hun havde forsøgt at skærme sin statsminister - men hun havde ikke mere politisk power at byde på. Så hun krøb ud af døren.

Mig og min platform

Det var jo ikke sådan, hun havde tænkt sig det. Som hun sagde, da hun fyrede Per Stig Møller og udnævnte sig selv: "Jeg tror det her giver mig en unik mulighed for at skabe min egen platform."

Ikke et ord om, hvad hun ville udenrigspolitisk, ikke et ord om, hvad det ville betyde for parti og regering - men ord om, hvad det ville betyde for 'mig' og 'min' platform.

For det har altid været en kendt sag, at enhver, der blev sat ind i Udenrigsministeriet, blev populær.

Alle andre blev populære i Udenrigsministeriet

Uffe Ellemann-Jensen kunne gå på vandet, Niels Helveg Petersen forsøgte i hvert fald, Mogens Lykketoft blev kult og Per Stig Møller blev næsten mere Gud end han selv havde regnet med.

I det system faldt Lene Espersen igennem. Hun prøvede længe at gøre tingene 'lidt på sin egen måde', hun var stædig og da hun endelig indså, at hun havde taget fejl, var det for sent.

Politisk bød årene med Lene Espersen i front på en noget slingrende kurs. Hun ville forbyde burkaer, hun ville elske offentlige ansatte, hun ville elske erhvervslivet.

Og så ville hun af med efterlønnen og have skatten ned. Det sidste lykkedes og det første er nu på dagsorden, men ikke på Lene Espersens.

Hun må i stedet indtræde i den hæderkronede forening af tidligere konservative politiske ledere.

Et koryfæ bliver hun dog aldrig.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
14.01-2011 | 08:06 af Kristian Mortensen
Hvem er Lene Espersen?
Who's that?
 
 
14.01-2011 | 08:26 af Lars Nunnegaard
En parantes!
 
 
14.01-2011 | 08:21 af Mia Dane
Satte hun virkelig Per Stig af, fordi hun selv ville have posten?? Var han SÅ dygtig, som artiklen antyder?
 
15.01-2011 | 10:20 af Ole Halvorsen
Fint spørgsmål, men hvem er "Mia Dane?"
 
 
25.01-2011 | 14:25 af Mia Dane
Hej Ole
Har først set din kommentar i dag. Ja, hvem er Mia Dane :o) Godt spørgsmål Ole... Jeg er mangt og meget, så det kommer an på, om du tænker på noget bestemt?
Hilsen Mia
 
14.01-2011 | 09:17 af Finn Sørensen
Men de finder nok et pænt ungdomsbillede, at hænge op, på væggen, - så de, trods alt, har noget at kigge på
 
14.01-2011 | 09:35 af Jan Sørensen
Trist at den højst placerede danske kvinde nogensinde i den grad skød sig selv i foden.

Jeg havde glædet mig til at se hende slå igennem, men først forlod hun justitsministeriet i et kaos af en dårligt ledet politireform, og så forstod hun slet ikke hvad der kræves af en vice-statsminister, der samtidig er udenrigsminister og som skal repræsentere os overfor udlandet. Hun forstod åbenbart ikke hvor vigtigt det er at skabe kontakter, networke, som det kaldes i dag. Og networking foregår i høj grad mellem møderne, der hvor de vigtige personer er.

Lene, du gravede din egen grav. Nu har du sagt op som formand, og har derved givet statsministeren en oplagt lejlighed til enten at omrokere regeringen (der er stærkt belastet af Lenes bummerter) eller udskrive valg i dag.

Du ligger som du har redt, Lene. Det er en skam
 
 
14.01-2011 | 09:37 af Lars Nunnegaard
Du glemte lige økonomiministeriet....
 
 
14.01-2011 | 09:55 af Ken Petersen
Ja og så er hun kvinde.
Det er parti er så gennemsyret konservativt at det grænsker til det utrolige.
Baglandet har en helt klar mening om at det er manden der er skaffedyret og at kvinden skal være der hjemme og passe hus og børn. - Det er sørgeligt men desværre ikke desto mindre sandheden.
Man vil aldrig blive aksepteret på den øverste top som kvinde.
 
14.01-2011 | 11:01 af henning olesen
uanset hvor hun har været placeret , så har det været en katastrofe, og hendes forgænger ,ham den fynske politibetjent var ikke en disse bedre,-- hvad er der mon blevet af ham???, man høre ikke så meget som et bjæf fra ham.
 
14.01-2011 | 14:59 af egon legaard
Den, der var værst mod Lene Espersen var...Lene Espersen. Selvhævdende og selvovervurderende langt ind i det komiskes rækker. Man kan være nok så meget partileder og udenrigsminister, man være vil, når der ikke er kvalitet bagved, må man forlade scenen !
 
 
15.01-2011 | 09:37 af Ole Halvorsen
"Hun bliver nok aldrig et koryfæ.."
Nej, og bl.a. efter WikiLeaks afsløringerne - om USA's fangetransporter via Grønland - hvor det med al tydelighed fremgår, hvilken sandheds smidig person hun er, fortjener hun det bestemt heller ikke.
 
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites