Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 9. feb. 2010, kl. 17:12
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Flere tusinde er begravet i sneen nord for Kabul.
Flere tusinde er begravet i sneen nord for Kabul. (Foto: www.colourbox.com)

70 frygtes dræbt i snelaviner

Flere tusinde frygtes fanget under snemasser i det nordlige Afghanistan. Dødstallet frygtes at stige.

Redningsarbejderne arbejder på højtryk for at finde overlevende, efter snelaviner begravede flere tusinde afghanere i et pas i den nordlige by Mazar-i-Sharif.

70 er ifølge nyhedsbureauet AP omkommet, og redningsholdene har bjerget omkring 400 sårede. Mange er stadig fanget i den tunnel, som snemasserne væltede ned over.

Overlevende i tunnelen har i løbet af dagen sms'et og ringet nødråd ud. Og de har fortalt om sårede, der bukker under for kulden eller på grund af iltmangel.

Myndighederne har sat helikoptere og bulldozere ind, og der er sendt madforsyninger ind til de afghanere, der stadig er fanget og i live.

Passet, som sneen er styrtet ned over, forbinder den afghanske hovedstad Kabul med Mazar-i-Sharif.

I går var sneen også skyld i flere dødsfald. 17 blev dræbt, da en lavine huserede i Kashmir-provinsen.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.