Administration 

2010 gav ny flygtningerekord

Nyoprettet lejr for syriske flygtninge i den tyrkiske by Rayhani (Foto: AP Photo/Burhan Ozbilici)

Millioner af mennesker fordrives fra deres hjem af konflikter. Antallet er nu rekordstort på 44 millioner. De fleste lever i fattige lande.

De mange nye konflikter i Mellemøsten lægger ekstra store og nye byrder på FNs flygtningearbejde. Folk flygter til nabolande, der selv oplever politiske omvæltninger og økonomiske sammenbrud.

Antallet af flygtninge i verden er steget til 44 millioner. Af dem er 15 millioner flygtet over grænser til andre lande. Fire ud af fem af dem holder nu til i lejre i fattige lande, der ikke har tilstrækkelige ressourcer til at tage sig af deres behov. Flertallet af flygtninge er internt fordrevne.

FNs flygtningeorganisation UNHCR klager sig over manglende penge og mener, at verdens rige lande ikke lever godt nok op til den internationale konvention for flygtninge, der blev vedtaget i 1951. Situationen er den alvorligste i 15 år.

UNHCR klager ikke bare over manglende penge men også over manglende vilje til at hjælpe. Lande lukker deres grænser og har uretfærdig asylpraksis, hedder det i organisationens årsrapport for 2010. I øjeblikket søger 850.000 om asyl.

Mest af alt drejer det sig om at arbejde mere ihærdigt for fred i verden, hedder det. Og så om at befolkningerne i de rige lande indser, at flygtninge er en ganske anden befolkningsgruppe en migranter.

Gamle flygtninge

Problemer med og for flygtninge går ikke væk hurtigt. Nogle bliver nærmest permanente. Den største gruppe flygtninge i verden er fem millioner palæstinenserne, hvoraf mange er født i lejre i f.eks. Libanon.

Den næststørste grupper er afghanere, der efter flere krige bor i nabolandene Iran og Pakistan. Antallet af afghanske flygtninge er fordoblet i de første fem måneder af 2011 sammenlignet med 2010, melder CNN.

Næsten to millioner irakere er flygtet på grund af krig. Somalia har været hærget af årelang borgerkrig, hvilket har drevet 770.000 på flugt.

[pagebreak]Flere flygtninge

I Libyen og Syrien er tusinder på grund af den voldelige konflikt mellem magthavere og befolkning internt fordrevne. Netop internt fordrevne er ofte sværere at hjælpe end mennesker, der krydser grænser.

Det anslås at gruppen omfatter en kvart million libyere.

Situationen svækker andre hårdt belastede flygtningegrupper. I øjeblikket bor over en million flygtede irakere i Syrien. De flygtede i 2006, og lige nu går deres værtsland i opløsning.

Flere flygtninge og mere ustabile styrer kan føre til en langvarig humanitær krise, både fordi modtagerlande ikke giver flygtninge nok rettigheder, og fordi FN ikke har midler til at håndtere arbejdet.

Fattige værtslande har svært ved at skuldre omkostningerne trods megen støtte fra organisationer som Dansk Flygtningehjælp, der arbejde i 33 lande.

Exit Libyen

De seneste tal fra FN viser, at over en million er flygtet fra Libyen til nabolandene Tunesien, Niger, Tchad, Egypten og Algeriet – de fleste dog til Egypten og og Tunesien, der begge selv har enorme problemer efter deres omvæltninger.

Ud af en halv million bor 70.000 af dem i dag hos tunesiske familier, som lever op til muslimsk gæstfrihed. Store antal af de fordrevne er gæstearbejdere fra fjernere lande.

De seneste måneder er over 100.000 flygtede afrikanere og asiater evakueret til deres hjemlande.

Et antal af flygtningene fra Libyen forsøger at komme over havet til Europa. Nyhedsstationen Al Jazeera har rapporteret, at 1.400 er druknet på havet på vej mod nord til Europa.

[pagebreak]Exit Syrien

Flygtninge strømmer ud fra Syrien for at søge tilflugt fra styrets skarpe kugler. Hver fredag, efter bønnen, vælter befolkningen i tusindtal ud i gaderne for at udfordrer den falliterede regering.

I den forgangne weekend kom mange sårede over grænsen til Libanon, hvor de berettede om mindst 20 dræbte og mange sårede. Den unøjagtige optælling af dræbte i Syrien er over 1.400 i løbet af tre måneders protester.

Situationen anses endnu ikke tilnærmelsesvis så alvorlig som for Libyerne. Imidlertid er der rapporter om hele byer, der bliver smadret af det syriske militær. Der vil således ikke været noget at vende tilbage til for flygtninge.

Tyrkiet

I Syriens andet naboland, Tyrkiet, har 12.000 allerede søgt tilflugt, og 17.000 venter ved grænsen. FNs højkommissariat for flygtninge, UNHCR, bemærkede i sidste uge en ”bemærkelsesværdig tilgang af syriske flygtninge” efter regimets konstante forsøg på at nedkæmpe den folkelige utilfredshed.

Syriens regering sender tropper til grænserne for at blokere for konvojerne med borgere, der ikke tør blive i deres eget land mere.

Internationale forhåbninger har været knyttet til Tyrkiet, der som tidligere ven med Syrien måske kunne overtale Bashar al-Assad til at ophøre med sin statsterror.

Endnu er der ingen tegn på succes med det, hvorfor situationen forventes at blive værre også i Syrien.

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

hundehvalp
Dyreliv

Det er blevet dobbelt så dyrt at bruge dyrlægen

Lortetoilet
Helt vildt

Ville du købe denne lejlighed for over 3 millioner?

Kvinde der græder
Krimi

Er det psykisk vold? Syv tegn du skal kende

Offer for vold
Krimi

32-årig dømt: Voldtog og delte intime foto af eks-kæreste

To unge spiller basketball imens de regner brøker
Nyheder

Basketball gør børn bedre til brøkregning

Affaldssortering
Nyheder

87-årig oprører får opbakning fra skraldemænd

Børnehave
Nyheder

Næsten hvert femte forsøg på at ansætte en pædagog mislykkes

Cykelløb
Nyheder

Stort folkecykelløb i hjertet af København

Jesper Stein
Advertorial

Annonce

Markant krimiforfatter er klar med ny bog

lader elbil
Biler

Flere lader bilen i indkørslen

Intelligens test
Nyheder

Forskere: Tosprogede klarer sig dårligere i udbredt IQ-test

ældre kvinde på kontor
Nyheder

Ældre ansatte presses af højere krav i jobbet

Penge
Nyheder

God for millioner: Får alligevel en fødevarecheck

villavej på Sjælland
Nyheder

Presset boligmarked vokser ud af København

dansk politi
Krimi

Dødsulykke med bus: Nu sigtes chaufføren

penge sedler danske
Nyheder

Snart sidste chance: Flere deltidsansatte kan miste deres penge

Kantine dame
Nyheder

Flere københavnerne skal spise mindre kød 

retten i Sønderborg
Krimi

Udnyttede 96-årig og stjal mandens penge

dansk politi
Krimi

Affyrede panserværnsraket: Nu er syv personer anholdt

dansk politi
Nyheder

Banker og politi slår til mod overgreb på børn i Filippinerne

Kylian Mbappé
Sport

Dette land vinder VM ifølge danskerne

vestre Landsret
Krimi

Vanvittig motorcykelflugt: Nu er han dømt

Tesla
Biler

Afstemning: Er du tryg ved udsigten til selvkørende danske biler?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

dansk politi
Krimi

Revisor dømt: Snød staten for mere end 4 millioner

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Pia Olsen Dyhr står foran en stor opgave

ældre ved vindue
Nyheder

Blærebetændelse og dehydrering sender tusindvis af ældre på akut: Nu vil Ældre Sagen stoppe det

Køer på mark
Krimi

21 magre køer sultede i vintervejret

Selvkørende bil
Biler

Selvkørende biler er godkendt i Danmark: Her er hvad du må og ikke må

opioider
Nyheder

Dobbelt så mange unge skadet af farlige piller på fem år

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Avisen.dk
Nyheder

Googles AI-søgning rammer medierne hårdt

Team Rynkeby løbet
Nyheder

Skolebørn indsamler millioner til syge børn

København
Nyheder

Afstemning: Er du tryg ved at bo i København?

biler på motorvej
Nyheder

Leje af bil: Sådan undgår du at blive snydt

Slikkepind med kødbollesmag
Helt vildt

Det var ikke en joke: Smag den nye kødbolle-slikkepind

dansk politi
Krimi

Politiet fandt 470.000 piller i varebil

vestre Landsret
Krimi

Landsretten: Drabsmand skal 12 år i fængsel

Mand ved PC
Nyheder

Arbejdsstyrken skrumper - Nordjylland rammes hårdest

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Ai kontor
Nyheder

Nye EU-regler: Frygter for lønmodtagernes rettigheder

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?

Strøget mange mennesker
Nyheder

Løsningen på stress på jobbet? Ansæt det andet køn

Skoleklasse
Nyheder

Hver tiende elev forlader folkeskolen uden basale færdigheder

dansk politi
Krimi

Tiltalt: Fik teenager til at dræbe kvinde

Prinsesse Benedikte
Kongelige

Prinsessen fejrer helt særligt jubilæum

Byggeri af ny rådgivning i Køge
Nyheder

100.000 kræftramte søger hjælp hvert år - snart er der mere at hente

Vinderen
Nyheder

Pensionist vandt: Nu bliver det en endnu bedre fødselsdag

Snapchat
Krimi

Online-pushere går en stresset fremtid i møde

North Side
Krimi

Politiet roser festivalgæster efter weekenden

retten i Kolding
Krimi

Psykisk vold: Truede og kontrollerede samlever

prins Joachim
Kongelige

Kongehuset deler nyt foto af Prins Joachim

ægtepar
Advertorial

Annonce

Ægtepagt kan sikre mere retfærdig pension mellem ægtefæller

handlende i genbrugsbutik
Nyheder

Penge på vej til børnefamilier: Vil købe tøj og legetøj

Paella
Mad og drikke

Masser af gratis smagsprøver til Paella-VM 

Jonah Blacksmith
Kendte

Jonah Blacksmith afslører hemmeligt projekt

Landshold
Sport

Christian Eriksen faldt om igen - hvad fortæller du dit barn?

Dårlig asfalt
Nyheder

Advarsel: Pas på asfaltpiraterne

Unge på strand
Sundhed

Farlig tendens: Piger vil hellere være brune end beskytte sig