Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her
VORES VALG

20.000 arbejdsløse splitter oppositionen

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Enhedslisten kræver klart svar på, hvad S og SF vil gøre for at redde arbejdsløse, der står foran at miste dagpengene. Radikale står stejlt på at bevare den forkortede dagpengeperiode.

31. aug. 2011 kl. 11:30 Søren Elkrog Friis
Skæbnen for 20.000 arbejdsløse bliver et centralt stridspunkt i en rød regering, forudsiger Enhedslisten
Skæbnen for 20.000 arbejdsløse bliver et centralt stridspunkt i en rød regering, forudsiger Enhedslisten Foto: Polfoto / Jens Dresling
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Søren Elkrog Friis

Vælgerne har krav på et klart svar på, om en ny rød regering vil rulle den halverede dagpengeperiode tilbage.

Det mener Enhedslisten, der med selvtillid og gode meningsmålinger i ryggen nu kræver et svar fra Socialdemokraterne og SF.

Partiet kritiserer de to samarbejdspartnere i den røde blok for at nøle med en redningsplan for de 20.000 arbejdsløse, der står til at miste indtægten, når de falder for den halverede dagpengeperiode næste sommer.

"Tusindvis af arbejdsløse risikerer at stå uden indtægt og måtte gå fra hus og hjem. Tiden løber ud, så jeg synes ærligt talt, at de fortjener et klart svar på, hvad en rød regering vil gøre for at hjælpe dem," siger Enhedslistens arbejdsmarkedsordfører Line Barfod.

S afviser løsning på forhånd

Regeringen og Dansk Folkeparti gennemførte sidste år en halvering af dagpengeperioden fra fire til to år. Det førte til voldsom kritik fra både Enhedslisten, Socialdemokraterne og SF.

Enhedslisten melder nu klart ud, at de foretrækker at sløjfe en begrænset dagpengeperiode og gøre dagpengeretten afhængig af, om man står aktivt til rådighed for arbejdsmarkedet.

Men S og SF vil lade en løsning komme an på de trepartsforhandlinger, der efter planen skal foregå 100 dage efter en rød valgsejr.

"Vi har sympati for at finde en løsning for de her mennesker. Men nu har regeringen ændret dagpengeperioden til to år. Så vi vil ikke angive en konkret løsning på forhånd," siger socialdemokraternes gruppeformand Carsten Hansen.

Artiklen fortsætter...

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
31.08-2011 | 12:02 af gitte rasmussen
Så må de arbejdsløse stemme på Enhedslisten.
 
 
31.08-2011 | 15:28 af Lars Nunnegaard
Ikke kun de arbejdsløse.
 
 
01.09-2011 | 08:55 af gitte rasmussen
NEJ os alle sammen :o))))))
 
 
01.09-2011 | 11:23 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
31.08-2011 | 12:14 af Jan F.
Jeg er ikke arbejdsløs, men jeg finder dette spørgsmål et af de allervigtigste i valgkampen.
 
31.08-2011 | 12:28 af Peder Bæk
Det er godt valgkampen handler om arbejdsløshed og det er en meget vigtigt spørgsmål at så en ordentligt svar på !!!
http://www.behandlosordentligt.dk
 
 
31.08-2011 | 14:24 af Isabelle Mandel
Det er, for mig at se, en kommende bombe. De, af de 20.000, der ejer deres bolig, kan ikke få kontanthjælp, men vil blive bedt om at sælge hus eller lejlighed først. Boligsalget er gået mere eller mindre i stå. Tvangsauktioner vil komme i stimer. GODT, at Enhedslisten sætter punktet på dagsordenen.
 
 
31.08-2011 | 15:26 af Lars Nunnegaard
Punktet er vigtigt, netop fordi mange der ejer egen bolig ikke kan få kontanthjælp, men heller ikke hvis ægtefællen har et fuldtidsjob. Vi har gensidig forsørgerpligt her til lands. ( godt for mig, men ikke for min viv)
Jeg kender flere der falder for periodens udløb om 10-11 måneder.
 
 
31.08-2011 | 15:36 af Kristian Mortensen
Man kan vel snart diskutere hvad lønmodtagerne får for de ca 10% der betales i arbejdsmarkedsbidrag, altså dem der bliver trukket først af Skat
Ikke fordi jeg vil have denne skat sat ned, jeg vil have noget for pengene og da efterlønsordningen også forringes og lige så med arbejdsmarkedsuddannelserne må staten jo "spilde" de penge på noget "andet", for de går jo ikke kun til de tre nævnte ting?
Kort sagt synes jeg det er uforskammet at man reducerer så voldsomt i disse ting især på baggrund af at staten jo rent faktisk havde en stor nettoindtægt på arbejdsmarkedsbidraget da arbejdsløsheden var i bund for en to-tre år siden!!!
 
 
31.08-2011 | 15:46 af Lars Nunnegaard
Ja de har gjort det vanskeligere at komme på selv et AMU kursus.
 
 
31.08-2011 | 17:10 af Verner Andersen
"20000 arbejdsløse splitter oppositionen"???? PT er der kun to partier at vælge imellem- Enhedslisten og de andre! Dog interessant og afslørende- det sorte sammenrend der, som led i velfærdsafviklingsreformen, pure afviste der blev tabt nogen videre, igen viser sig som en flok notoriske lystløgnere.
 
31.08-2011 | 18:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
31.08-2011 | 20:19 af Vilhelm Lyberth
Ja den slags også selvom det godt kan lyde som selv kritiske kan vi sagtens tåle og høre meget mere af; Finpudsning og atter finpudsninger har vi brug for i denne valgkamp, i stedet for og låse sig ude af kendsgerningerne burde alle lige tænke sig lidt om igen; Ham der har dankortet i orden må altså også indse især i disse år, at han ikke længere kan se bort fra lille mands kamp og rettighedder, som han også er afhængig af, og uundgåeligt gøre sig mere og mere gældende i det store politiske puslespil;
 
31.08-2011 | 21:19 af Isabelle Mandel
Jeg er så uendelig træt af udtrykket "den lille mand". Hvad er egentlig definitionen på denne lille mand? Kan han være en kvinde (eller har vi en ditto "den lille kvinde")? Kan han være arbejdsløs akademiker? Er man en lille mand, fordi man er på røven økonomisk, eller er der en bestemt klasse af små mænd?
Jeg ved godt, hvad I mener - men udtrykket er slidt ned til fodsålerne - synes altså jeg.
 
 
31.08-2011 | 22:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
31.08-2011 | 21:47 af Vilhelm Lyberth
Undskyld udtrykket, jeg bruger bare den talemåde,som alle bruger;;!,hvem lillemand? Det kan lige så godt være selveste statminister,der kæmper imod et mur, han selv har skabt, ;;derfor også udtrykket selv kritisk for og ligesom kontrolere / finpudse sine formål, og finde en udvej, sige tingene på lidt anden måde; altså forsøg på og modsige tingene som han ellers inderst inde er helt enig i; derfor kan finpudsning også være en sundheds test og vise vej til det bedre, forhold til ikke fuldt ud bearbejdet projekt; på denne måde finder man bredere og sundere samarbejde i det politiske spil; lille mand er bare gammel vane og sige tingene på; Men denne lille man er og altid uundgåeligt af den anden part og omvendt;
 
01.09-2011 | 10:18 af leif rasmussen
Vi skulle overveje om arbejdsgivere, som hellere vil arbejde for Kina og Indien, fortsat skal have borgerlige rettigheder i Danmark?
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites