Da en chaufførs kæreste fik veer, skrev han det til sin arbejdsgiver via mobiltelefonen. Fem timer senere fik han en sms retur.
"Jeg skulle sige, at du er opsagt fra dags dato."
Den sms valgte chaufføren at gemme, og det har nu sikret ham medhold i en sag i Ligestillingsnævnet mod den tidligere arbejdsgiver, skriver Fagbladet 3F.
Her har han fået tilkendt 130.000 kroner - svarende til seks måneders løn - i godtgørelse, efter fyringen per sms.
Arbejdsgiveren påstod nemlig, at chaufføren var udeblevet fra arbejde, hvilket Ligebehandlingsnævnet studser over, da sms-fyringen kommer kort efter, at chaufføren har fortalt om fødslen.
Dermed kunne arbejdsgiveren se frem til at skulle undvære sin medarbejder under fædreorlov.
Under sagen hævdede arbejdsgiveren, at der var problemer med chaufførens ugesedler, og at kollegerne ikke var glade for ham.
"Men det er ikke dokumenteret. Afskedigelsen er i strid med ligebehandlingsloven," konkludererede Ligebehandlingsnævnet ifølge fagbladet.
Kilde: Fagbladet 3F