Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

10-årig skilt efter voldtægt

Start et spil på Spigo.dk
Spil

En 10-årig pige fra Yemen blev giftet væk af sine forældre. Nu er hun allerede blevet skilt - hendes mand, der var i 30'erne, voldtog hende.

17. juli 2008 kl. 08:04 Jens Fuglsang Edelholt
Foto: Arkivfoto
Del på Facebook

Han havde lovet Nujood Alis far, at han ikke ville lægge hånd på datteren, før hun blev 20 år.

Derfor turde forældrene godt lade deres 10-årige pige gifte sig med manden, der er i 30'erne, i et arrangeret ægteskab.

Men Nujood Alis ægteskab blev et kort mareridt.

- Jeg ville ikke i seng med ham. Men han tvang mig. Han slog mig og krænkede mig, fortæller pigen til CNN.

- Da jeg hørte det, brændte mit hjerte for hende. Det var ikke meningen, at han skulle gå i seng med hende, siger pigens mor.

Det er ikke usædvanligt i Yemen, at unge piger bliver gift. Men det er usædvanligt, at de står frem og fortæller deres historie.

Nujood Alis forældre fortalte hende, at de ikke kunne hjælpe hende. Hun besluttede sig derfor for at flygte.

Den 10-årige tog ind til en by, hvor hun fortalte en dommer, at hun var gift, og at hun ville skilles.

Det blev hun, men manden blev ikke dømt for noget, og Nujood Ali skulle betale en bod på 200 dollar til manden.

De penge fik hun af den advokat, der kørte hendes sag.

Ifølge menneskerettighedforkæmpere vil det tage mere end en generation at få ændret forholdene for piger i landet.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
17.07-2008 | 08:36 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 08:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 11:30 af Laila laix
Hvor forkasteligt!!!!!
 
 
17.07-2008 | 11:40 af Karin Bennedsen
@Jens Fuglsang Edelholt

Er det ikke den samme historie, som kørte på Avisen.dk for et par måneder siden?

Hvis ja, hvorfor er det specielt interessant, at historien foregår i Yemen, for det må den jo være, når den bliver gentaget med kort tids mellemrum.

Hvis budskabet er det forkastelige i barnebrude, der misbruges af deres ægtemænd, så kan man finde sådanne historier fra stort set alle dele af den 3. verden, hvor sådanne arrangerede ægteskaber er helt almindelige.

Bl.a. er det også meget brugt i hinduistiske samfund.

Men det fænger selvfølgelig ikke nær så godt blandt læserne, som når det er historien om en lille MUSLIMSK pige, der fortælles.
 
17.07-2008 | 11:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 12:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 13:37 af johanne
Ukultur at gifte en lille pige væk og ukultur at arrangere ægteskaber. At forældre gør det og at pigen efter voldtægten skal betale til voldtægtsforbryderen viser at piger i de områder ikke regnes for noget.
 
17.07-2008 | 13:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 17:23 af Sheet Head
Karin B.
Hvaeeehh, synes du det undskylder det her at det også findes andre steder? Et mord er vel ikke ok, fordi andre også myrder!? Eller hvad?

Er det ikke det her man skal kæmpe imod? Uanset om det er muslimer, hinduer eller hvad ved jeg, så er det vel ikke i orden? Eller hvad?
 
 
17.07-2008 | 18:01 af Karin Bennedsen
@Palle

Skal vi tage et væddemål om, at hvis historien havde handlet om en lille hindupige i langtbortistan, så var den aldrig nået frem til Avisen.dk's spalter - eller havde opnået din og andres interesse?
 
17.07-2008 | 18:12 af Sheet Head
Karin B
Hvis du tager dig et kig rundt, så er folk ganske kvikke til at tage afstand fra alt ligefra bortførelser og dyremishandlinger til tvang af enhver art, uanset hvor det kommer fra.

At du føler en særlig trang til at gå i forsvar for lovbrydere og undertrykkere, lige præcis når de er muslimer, tjah, det ved jeg ikke hvorfor.

Men det er da besynderligt at du dykker dybt i historiebøgerne og atlas'et når der skal findes undskyldninger for muslimske eksempler på uheldig opførsel. Men ikke finder parallel eksempler, når feks. Joseph Fritzel spærrer sine børn inde.

Hvorfor gør du det kun når det er muslimer der gør sig uheldigt bemærket? Det kan du måske opklare her?
 
 
17.07-2008 | 18:16 af Karin Bennedsen
@Palle

Nu har jeg deltaget så meget i debatter her på Avisen.dk, at du ikke behøver at finde gode undskyldninger for den almindelige trend i, hvad der kan få debattørerne op på dupperne.

Der har masser af gange været artikler om forbrydelser, begået af etniske danskere, hvor der stort set ikke har været nogen interesse, men hvis den samme forbrydelse var begået af indvandrere (læs muslimer), så er der straks et hylekor, der råber op.

Hvis du vil benægte det, der det fordi du nægter at se fakta i øjnene.
 
17.07-2008 | 18:21 af Sheet Head
Karin B.
Så det er årsag nok til at du forsvarer forbrydere hvis de er muslimer?
 
 
17.07-2008 | 18:23 af Karin Bennedsen
@Palle

Hvor ser du, at jeg forsvarer forbrydere? Det må du gerne dokumentere.
 
17.07-2008 | 18:29 af Sheet Head
Karin
Undskylder dem så! ved at fremdrage paralleler på andre der også begår forbrydelser!
 
 
17.07-2008 | 18:34 af Karin Bennedsen
@Palle

Hvordan kan det at fremdrage parelleler være en undskyldning? Formår du ikke at abstrahere fra muslimer og se på, at noget, som vi opfatter som overgreb mod småpiger også foregår i andre kultursamfund, end kun de muslimske.

Hvorfor synes du ikke det er lige så forkasteligt, når giftemål med 10 årige piger foregår i f.eks. Indien eller andre lande, hvor der ikke er muslimer, det drejer sig om?
 
17.07-2008 | 18:42 af absabs Rugis
Kvik lille pige, Nujood Alis. Det er bare en skam, at hun og flertallet af hendes medsøstre over hele kloden bliver behandlet som mænds ejendom.
Hvorfor er kvindekønnet så hadet og ringeagtet?
 
 
17.07-2008 | 19:22 af Slet Mig
absabs: tjah spørg din bedstefar eller oldefar - engang var det også så trist her i Danmark...
 
17.07-2008 | 19:52 af absabs Rugis
Ja, jeg ved det, Allan. For eksempel fik kvinder på landet her i Danmark trukket alle deres tænder ud, når de blev gift - og så et gebis, så de ikke skulle koste deres mænd noget!

Alle heksebrændingerne er også værd at tage med. :-(

På Island, hvor jeg kommer fra, var heksene mænd, som man så op til, så heksebrændinger var ikke det store problem der. Men til gengæld blev utro kvinder druknet i en iiiiiiskold, dyb, dyb kilde på Thingvellir, hvor der én gang om året blev holdt Alting.
Nu er det en ønskebrønd med masser af glimtende mønter i.

Næ, vi har ikke været spor bedre.
 
 
17.07-2008 | 20:43 af Sheet Head
Karin B.
Jeg synes det er omsonst at frembringe paraller. Hvad skal man bruge dem til?

Allan og absabs
Mon ikke det var på sin plads at opfordre til at folk kommer ud af middelalderen. Vi har været der, men vi vil vel ikke tilbage igen eller hvad?

Hvad hjælper de der 'engang i fortiden var vi, eller de også slemme!' eller 'de er også slemme dem der!'. Man kan sgu da ikke rode alt og intet ind i ethvert emne og henvise til at der også findes andre klaphatte end i Yemen!?

Hvor vil i hen med det?
 
 
17.07-2008 | 20:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 21:01 af Michael Ellegaard
Kommentar til Karin Bennedsen :

Når du i nedennævnte kommentar ikke rigtig tager Yemenisternes svar på Osama bin laden seriøst , så må det være fordi du både er dum , blind og tunghør - se hvad TV 2 fik ud af sagen , ! :

Bin Laden-chauffør for retten
17-07-08: 20:08 | TV 2 af: mafr
Der er nu givet grønt lys for, at Osama Bin Ladens tidligere chauffør kan placeres på anklagebænken i den første retssag ved militærdomstolen på den amerikanske Guantanamo-base.

I dag afgjorde en amerikansk forbundsdomstol nemlig, at sagen mod Salim Hamdan allerede mandag kan gå i gang.

Forsvarerne for den 37-årige yemenit forsøgte ellers til det sidste at få udsat sagen, så de kunne få tid til at udfordre den militære domstols gyldighed.

Anklagerne fik dog ifølge nyhedsbureauet Reuters held med at henvise til en lov, som præsident George W. Bush fik vedtaget i 2006. Ifølge den kan spørgsmålet om den militære domstols gyldighed kun rejses, efter en retssag har fundet sted.
Der sidder 265 fanger på Guantanamobasen, der blev taget i anvendelse som fangelejr, da USA indledte sin krig mod terror i 2001.

Mod dumhed kæmper selv guderne forgæves ...


Michael Ellegaard - FRIT DANMARK d.17/7-08
 
17.07-2008 | 21:21 af absabs Rugis
Svend Erik Kedelig: "@ absabs.

Uden at kende specielt meget til Islandske forhold vil jeg alligevel våge den påstand at afbrænding af hekse og drukning af kvinder IKKE foregik ved sidste Altingssamling."

Øh, jeg sagde at man netop ikke brændte hekse på Island (de var jo mænd - og sikkert derfor nogle, man så op til.) Men drukne kvinder gjorde vi rigtignok.
Nej, ikke ved sidste altingssamling. Men tendensen globalt er, at man ser ned på kvinder. Og vi har såmænd stadig en flig at den tænkemåde tilbage.
Et lille eksempel. Jeg har lige været ude at flyve. Flyvningen havde en kvindelig kaptajn og en mandlig copilot. Normalt er det kaptajnen, som byder velkommen og kommer med oplysninger om flyveturen. Ikke i det her tilfælde.
Måske var det tilfældigt, måske gad hun ikke sige noget.
Men jeg kunne ikke lade være med at tænke på, om flyselskabet vurderer, at folk vil føle sig utrygge, hvis de hører en kvindestemme over højttalerne.

Det kan godt være, det var en tilfældighed, men faktum er, at vi IKKE har ligestilling mellem kønnene her.
Naturligvis har kvinder det bedre her end i mange andre dele af verden, men fuld ligestilling ER der altså ikke.
 
 
17.07-2008 | 21:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
17.07-2008 | 22:00 af absabs Rugis
Jo, men vi har været igennem en lang udvikling mod demokrati og ligestilling. Over hundreder af år. Og nu forventer vi, at lande, som er på helt andre breddegrader og med helt forskellige udviklingsstadier og værdier bare pludselig kan springe ud som "full blown" demokrater med vestlige værdier. Hvem siger i øvrigt at de værdier er rigtige for alle?
Personligt er jeg glad for, at vi har demokrati, men vi kan ikke forvente, at vi med magt (Irak for eksempel) og fra den ene dag til den anden kan trække vores værdier ned over hovederne på andre?
Det sagt, jeg billiger absolut ikke ting, som sker i visse dele af verden. Bare naivt at tro, at vores samfundsmodel er den eneste rigtige for ALLE.

Min pointe er, at vi ikke skal føle os så hellige.

PS. Jeg sagde i mit inlæg 21:21, at nej, det var ikke ved sidste Altingssamling. ;-) Læs nu, hvad jeg skriver. ;-) ;-)
 
 
17.07-2008 | 22:21 af Michael Ellegaard
Til Svend Erik Kedelig

Hvis vi skal have ligestilling imellem kønnene , så bliver vi nød til enten at " opdrage " islam eller få dem til at forlade vort civilicerede samfund !

Hvis man prøver med magt fra myndighedernes side at påtvinge en " lighed for loven " konsol , bliver den desværre helt til grin !

MAN KAN IKKE - VED HVERKEN VOLD ELLER MAGT - påtvinge et civiliceret samfund at acceptere - og eller - at give Islam den magt som de gerne vil have over bl.a kvinder , det må både venstrefløjens tilhængere og almindeligt tænkende mennesker tage afstand fra !!!

Vi - den tænkende masse - UANSET POLITISK STÅSTED - må framelde denne tankegang ved næste års Kommunal - og Regionalvalg ! Vi må vælge fremtidigt at leve i et FRIT DANMARK .

Michael Ellegaard - FRIT DANMARK d.17/7-08
 
18.07-2008 | 00:47 af Jørgen Mikkelsen
Jeg brækker mig! Har vi overhovedet noget samkvem med Yemen? Hvis ja! Så må det stoppes øjeblikkeligt!
 
 
18.07-2008 | 01:12 af Muslim Dansker
Tak for historien igen AVISEN, Redaktionen er godt nok nogle idioter der udelukkende er ude på at skabe had mod muslimer og retter en ondskabsfuld propaganda og hetz....hvor usselt!
 
18.07-2008 | 01:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 01:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 01:30 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 11:51 af Sheet Head
Jeg er bange for at det ikke er genbrug. Sidst var det en pige på 8.

Synes i man skal holde sådanne historier hemmelige for at undgå at blotlægge de mellemøstlige kulturtraditioner?
 
 
18.07-2008 | 11:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 11:53 af Sheet Head
Bitten
Gider du lægge et link til den anden historie og dato. Så kan vi da hurtigt få det opklaret!
 
 
18.07-2008 | 11:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 11:56 af Sheet Head
Bitten
Så er anklagen om genbrug noget tynd! Prøv søgefunktionen.
 
 
18.07-2008 | 11:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 12:00 af Karin Bennedsen
@Palle

Her er en historie om en 10-årig, der bliver tvangsgiftet. Og det er ikke en genbrugshistorie:

http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/252383:Udland--Barnebrude-gift-med-traditionen?highlight=hinduismen
 
18.07-2008 | 12:38 af John Andersen
Hov!, er det ikke her og nu Palle skal sige : Nå okay så VAR der altså tale om genbrug. Der kan man bare se. Jeres dokumentation er jo ikke til at skyde igennem. Hyg jer tøser. :)
 
18.07-2008 | 12:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 12:43 af Sheet Head
Bitten
Det er ikke genbrug, men en lignende historie.

Karin
så har vi 3 eksempler på barnebrude. synes du vi skal acceptere den slags? skal vi ignorere det og ikke skrive om det? eller skal vi kæmpe mod de kulturtraditioner der gør sådan? Eller skal vi kun skrive om det når det ikke er muslimske traditioner?
 
 
18.07-2008 | 12:44 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 12:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 12:46 af Sheet Head
John
Jeg sidder altså ikke og holder vagt 24/7!
Hvis du kan påvise at der er tale om genbrug, må du jo se at finde noget dokumentation frem.

I første tilfælde er det pigen selv der ikke vil giftes, i andet tilfælde er det familien der vil have pigen skilt, pga. voldtægt og brudte løfter. Den ene er 8 den anden er 10.

Nu er det så op til dig at sandsynliggøre eller dokumentere at de to historier ikke er forskellige!
 
 
18.07-2008 | 12:49 af Sheet Head
Bitten
Du postulerer. Hvad med at dokumentere dine antagelser!? At du formoder at det er samme historie, på trods af at det er normalt i Yemen at gifte børn væk, kan jeg ikke bruge til noget. Du beviser ingenting udover at du åbenbart ikke bryder dig om kulturkritiske artikler, når de handler om muslimer.
 
 
18.07-2008 | 12:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 12:54 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 12:58 af Sheet Head
Istedet for at I går i hårdknude over at NA, formaster sig til at bringe kritiske artikler. Så burde i måske snarere hæfte jer ved følgende:

'Manden blev ikke dømt for noget, og Nujood Ali skulle betale en bod på 200 dollar til manden.'

Det siger en del om Yeminitiske samfund og at man nok burde rette en kritik mod ARLA når de klapper hælene sammen og undskylder på vegne af Danmark, fordi de har handelsinteresser i Yemen, (under muhammedkrisen.)

Da opmærksomheden mod SydAfrikas arpartheid var på sit højeste, var der ikke grænser for protesterne imod Shell og andre der havde handelsinteresser dernede.

Men af en eller anden grund, så er det åbenbart ikke legitimt at protestere når det handler om Islamiske samfund, uanset hvor groteske forholdende kan være de steder.
 
 
18.07-2008 | 13:00 af Sheet Head
Lad os antage at det er genbrug. I det tilfælde vil artikel nr. 2 være opfølgende. Er der nyt i sagen der kan retfærdiggøre det? Det må man vist erkende at der er. Navnet er på plads, sagen er afgjort og der er udtalelser fra familien.

Hvorfor skulle det ikke være i orden at følge op på den første artikel? Hvis det da drejer sig om den samme Pige!
 
 
18.07-2008 | 13:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 13:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 13:11 af Sheet Head
Så må jeg spørge meget enkelt: Er der nye oplysninger i historien?
 
 
18.07-2008 | 13:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 14:52 af Sheet Head
Ras
Synes da det er ret væsentligt at sagen er kommet til den afgørelse at pigen skulle betale erstatning til manden........
 
 
18.07-2008 | 14:58 af Nemesis
Hvis jeg husker rigtigt skete det Tønder - Sønderjyder er vist de værste
 
 
18.07-2008 | 15:00 af Nemesis
Næe, det er en ommer - der var også en sag i Himmerland. Bare nu ikke alle vore fremmede lure vore trick af. Phu ha - det ville være forfærdentligt.
 
 
18.07-2008 | 15:05 af Sheet Head
Nemesis
Skulle pædofili ofrene i tønder og åbenbart himmerland også betale erstatning til de voksne?
 
 
18.07-2008 | 15:13 af Nemesis
Palle.
jeg tror de betaler AAAAAAALT for meget
 
 
18.07-2008 | 16:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 17:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 17:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 17:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 17:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 17:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 18:29 af Sheet Head
Majid
Religion og kultur hører sammen, det kan man ikke skille ad!
 
 
18.07-2008 | 18:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 18:46 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 18:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 18:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 18:53 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 19:02 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 19:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 19:11 af absabs Rugis
af Svend-Erik-Kedelig
@ absabs.

Det vil sige at, vi IKKE må have en mening om et andet lands interne forhold blot fordi de udvikler sig i et andet tempo end os ?

Og derfor acceptere du børnebolleri i Yemen, skal det forstås sådan ?


Selvfølgelig har vi lov at have en mening om det. Jeg synes, det er hårrejsende, hvordan kvinder bliver behandlet i mange lande.
Det er bare naivt at tro, at folk over hele kloden fra den ene dag til den anden kan og vil adoptere vores samfundsmodel.

Og hvem siger, at det er den rigtige for dem? Det kunne jo tænkes, at de kunne få mere humane tilstande under en anden type samfund.

Det sagt, lad det være slået fast: JEG GÅR IKKE IND FOR MISHANDLING AF PIGER OG KVINDER - eller nogen somhelst anden.
 
 
18.07-2008 | 19:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 19:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 20:49 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 21:25 af Sheet Head
Bitten
Du vader rundt i det Bitten. Og du undgår ganske behændigt at forholde dig til det meste af det jeg skriver.

Du påpeger at vi skal forarges over vore forfædres gerninger. Det siger jeg at vi ikke har nogen skyld eller pligt til. derfor påpeger jeg at jeg udfra egen moral har ret til at påpege dårlig moral... punktum!!!

Hvor finder du at jeg laster muslimer generelt?

Men lad os da tage den, nu vi er i gang!

Muhammed, blev gift med Aisha da hun var 6 og konsumerede ægteskabet med hende da hun var 9 og Muhammed var tæt på 60! Det er hvad muslimerne selv mener.

Når jeg nu refererer til at være muslim, er det her at være religiøs og at være troende.

Muslimer har Muhammed som deres altdominerende rollemodel. Har man en rollemodel der helt åbent og accepteret har haft et pædofilt forhold, så finder jeg det forkasteligt. Det kan vel ikke være så svært at forstå.

Siger man deriod at man har Jesus som forbillede, ja så kan jeg ikke rigtigt finde noget at anklage dem for, udover overtroen. Men rent moralsk er der ikke noget.

Derfor rangerer troende muslimer i mine øjne lavere moralsk end kristne. Og vi snakker KRISTNE.... Folk der tror på treenigheden osv.

Men størst respekt har jeg for rationalister, der værdsætter at basere deres eksistens på et reelt faktuelt indhold. Og ikke tilbeder afdøde rollemodeller, der påstod de kunne flyve eller tale med deres usynlige venner.

Som du sikkert vil generalisere og tage generelt afstand fra Nazister, på baggrund af deres ideologi og deres åndelige leder. Gør jeg nøjagtig det samme bl.a. overfor troende muslimer. Medmindre de tager afstand overfor Muhammads uheldige sider. Altså børnebruden, overfaldende på karavanerne, mordene og hans grådighed.

Men det har jeg ikke oplevet nogen muslim gøre endnu, medmindre de er apostater.

Er man derimod sekulær 'kulturel' muslim, altså muslim af æt og ikke af religiøsitet, på samme måde som vi opfattes kristne, på trods af at vi ikke er specielt religiøse. Så har jeg intet imod dem.

Men er de radikaliserede religiøse, hvadenten de er kristne, hinduer, muslimer, katolikker eller rabiate jøder og slavisk lever efter dogmatiske ordensreglementer. Så er de det stik modsatte af rationelle og det har jeg ingen respekt for overhovedet.

Man skal finde sin moral i sit hjerte og i sin fornuft. Ikke i en oldgammel bog eller forældede traditioner!
 
 
18.07-2008 | 21:33 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 21:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 21:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 22:11 af Sheet Head
Bitten
Jesus var en rollemodel der holder moralsk i dag. Han var til 650 år FØR Muhammed.

Muhammed betragtes som en ROLLEMODEL!

Uanset om det var moralsk forkert eller ej for 1400 år siden, så er han stadig ROLLEMODELLEN for muslimer i DAG!

Hvis jeg tilbad Hitler som min rollemodel, ville det i dine øjne næppe være acceptabelt, også selvom ham længe siden er død.

Når man bruger en forlængst afdød person som rollemodel, trækker man vedkommendes moralske ageren ind i nutiden. DERFOR er normen fra dengang relevant i dag. FORDI muslimerne (de religiøse) skal følge profetens ORD OG EKSEMPEL!!! DERFOR!!!

Det er ikke noget jeg finder på, det er sådan Islam praktiseres blandt de der praktiserer Islam! Altså muslimer!

Find du bare ET eksempel på en muslim der vil benægte disse fakta og stadig kalder sig selv troende muslim. Du kan ikke finde én!

Moderen med tvillingedøtrene er IKKE min eller andres rollemodel. Ingen tilbeder hende, elsker hende mere end sin mor og far, eller lægger på knæ for hende 5 gange om dagen. BIG F....... Difference!!!
 
 
18.07-2008 | 22:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 22:19 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 22:25 af Sheet Head
Bitten
Du ved intet om Jesus havde et sexliv eller ej og forskellen på Jesus og Muhammad var at Jeus ET sted sagde: Jeg kommer med sværd - men stadig agerede med fred, hvor Muhammad personligt var både hærfører, morder og røverhøvding. Det er der intet der kan lave om på. Uanset hvor meget du gerne vil lave rollerne om.

Jeg ved ikke hvorfor du har så travlt med at finde tåbelige paralleler?

Du kan ikke nægte at du er klar til at gå utroligt langt i dine udvandinger for at undskylde de middelaldertraditioner der praktiseres i mellemøsten. Jeg forstår godt at de kvinder der har kæmpet for ligeberettigelse i så mange år har det svært med folk som dig, der så stædigt, beskytter Islams ret til kvindeundertrykkelse.

Mærkeligt nok er der ingen problemer i at harselere imod Hinduernes og fortidens vestlige eksempler. Men Islam skal med vold og magt fredes. Hvorfor dog det? Hvad giver Islam ret til fredning?
 
 
18.07-2008 | 22:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 23:04 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
18.07-2008 | 23:08 af leon lerche
Hej. Bitten, der må jeg sku give dig ret og man høre jo om mange religioner og her tror jeg vi kan tale om dem alle, hilsen fra. Leon, som siger ret skal være ret.
 
 
19.07-2008 | 03:25 af Sheet Head
Bitten
Du har et gevaldigt hul i din viden om stort set alt.

Jesus kun omgivet af mænd???? Hvad med Maria Magdalene? Hun var vist ikke mand, vel! Missionen i det nye testamente er at beskrive jesus budskab, ikke hans personlige forhold.

At du bare slet ikke kan få presset ind i hovedet at de religiøse muslimer TILBEDER en pædofil røverhøvding, er da noget utroligt. At det iflg. dig slet ikke har nogen betydning er din fejltolkning, ikke min. At du forsøger at gøre Jesus ligeså slem som Muhammed er jo direkte latterligt. Det vildeste Jesus kunne komme op med var at vælte borde og sige 'jeg kommer med sværd'. Hvor Muhammed langt langt overgår selv de værste forbrydere i handlinger. Bl.a. mord på ca. 700 jøder, der blev halshugget og kylet i en massegrav fordi de ikke ville omvende sig. At du overhovedet kan sammenligne de to, kan kun være på baggrund af uvidenhed!

Og hvor mange gange skal jeg så fortælle dig, at historien her vedrører et mislykket tvangsægteskab i Yemen! Det handler for pokker da ikke om Tønder, Himmerland, Island eller hvad du nu får rodet ind i det. Man kan sgu da ikke diskutere hele jordens tilstand, alene for at tækkes din berøringsangst.

Du ved åbenbart heller ikke hvad racisme er. At kritisere en kulturel og religiøs tradition har ikke en kæft med racisme at gøre.

Du fatter tilsyneladende heller ikke, at når man kritiserer helt specifikke problematikker ved en kultur eller en religion, så kritiserer man ikke samtlige medlemmer af den ideologi, man kritiserer ideologien i sig selv.

Hvis nogle muslimer føler sig gået for nær, så må der jo være et problem et eller andet sted der bør løses. Kritikken er jo ikke opstået af kedsomhed eller for sjov. Der er en årsag! Jehovas Vidner, er jo heller ikke fredet for kritik, og med rette, men jeg har sgu aldrig set dem, brænde ambassader fordi nogen kitiserer dem.

At du har en eller anden indbygget trang til som de eneste at ville frede muslimer for kritik, ved at dæmonisere alle andre med paraller der bevæger sig helt uden for sammenhæng, vil jeg kalde klokkeklar racisme og hykleri af en anden verden. Hvad gør en muslim berretiget til fredning, hvis vedkommende har begået en udåd som alle andre ville blive voldsomt kritiseret for?

At man iflg dig skulle lave en prioritetsliste af hvilke nyheder man måtte skrive, hvor man ikke må skrive om ting der på en eller anden måde skulle vedrøre en muslim i negativ retning, er censur og direkte diskriminerende. Journalister skriver om de ting der dukker op i dagligdagen, sådan er det. De har ikke en eller anden skjult dagsorden om at hetze muslimer, det er jo en latterlig tanke.

Og der er intet der berettiger fredning af en ånds-undertrykkende ideologi. Intet!
 
 
19.07-2008 | 11:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 11:17 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 11:31 af Karin Bennedsen
@Kirsten Hansen

Det kan godt være, du synes, at det er noget sludder, jeg kommer med. Det skal du såmænd have lov til at synes.

Som dokumentation på mit sludder nævner du to sager, Tønder-sagen og mordet på ægteparret for Ærø, som også skabte debat. Og det er jo rigtigt.

Men prøv så til sammenligning at tælle, hvor mange sager, der i samme tidsrum fra dengang og til idag, har skabt debat, fordi der har været mennesker med udenlandsk baggrund indblandet.

Ja, for du vil vel ikke påstå, at etnisk danskere ikke har begået andre forbrydelser end de to, du nævner?

Nej vel! Og hvorfor bliver disse forbrydelser ikke debatteret ligeså ivrigt?
 
19.07-2008 | 13:20 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
19.07-2008 | 19:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
20.07-2008 | 09:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
21.07-2008 | 02:46 af susanne
jeg vil bare kommenter stakkels pige og forældrene burdes straffes hård og manden som voldtog hende burde få en straf for hele livet
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites